40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pes v paneláku - aké plemeno vybrať? Rady

Je pes v paneláku dobrý nápad? Často sa stretávame s odporcami takéhoto riešenia. Avšak nie všetko je tak ako sa zdá, pretože existujú tiež plemená, ktoré sú ideálne na život v paneláku, za predpokladu, že im poskytnete potrebnú dennú dávku pohybu.

Ľudia, ktorí dlhé hodiny nie sú doma, učia šteniatka, aby sa vyprázdňovali na podložky. Niekedy sú domáce zvieratá naučené chodiť na prechádzku každé 2 hodiny. Takže psy si vedia zvyknúť na akýkoľvek životný štýl v paneláku. Psovi však musí byť poskytnutá fyzická stimulácia primeraná jeho plemenu a veku. Nebude sa cítiť dobre ani vo veľkom dome, ak majiteľ nesplní jeho základné potreby.

Maltezák je perfektný pes pre život v paneláku.

Malé psy do paneláku - najobľúbenejšie plemená

Niektoré plemená psov, zvyčajne malé, sa čoraz častejšie kupujú do bytov v paneláku. Bohužiaľ, nie vždy sa osvedčia v malom priestore. Môžu byť veľmi hlasné, čo spôsobuje, že susedia sa sťažujú. Našťastie je možné zviera vybrať z mnohých plemien, ktoré sa dobre adaptujú aj vo veľmi malých priestoroch.

Francúzsky buldoček, známejší ako buldog, je dnes bežnou voľbou, najmä medzi mladými ľuďmi. Tento typ je hravý, predvádza triky a v podstate nepotrebuje veľa pohybu. Zvlášť sa odporúča pre rodiny s deťmi a starším ľuďom, ktorí vedú pokojný životný štýl. Je to gaučový pes, takže ľudia, ktorí majú radi šport a outdoorové aktivity, by ho nemali voliť. Buldog má priateľský prístup k ostatným psom (za predpokladu, že je správne vykonaný proces socializácie) a jeho hlučnosť je mierna. Dá sa povedať, že je to ideálny pes do paneláku.

Ďalší vhodný pes do paneláku je Maltezák - biely, aktívnejší než jeho predchodca, označovaný ako rodinný pes. Vykazuje miernu aktivitu a pokojnú dispozíciu. Vďaka jeho spoločenskej povahe si ho každý zamiluje. Maltezáky sa odporúčajú ľuďom s miernou aktivitou. Radi behajú za loptou v parku a chodia na dlhšie prechádzky. Toto plemeno sa neodporúča pre ľudí, ktorí často nie sú doma. Maltezák veľmi zle znáša odlúčenie od svojho pána. Tento pes má navyše bielu srsť, ktorá je z hľadiska starostlivosti veľmi náročná.

Mopslík, rovnako ako francúzsky buldoček, je malý pes, ktorý je ideálny do paneláku, za predpokladu, že nezostane dlho sám. Je to typický spoločenský pes, ktorý nemá rád samotu. Nie je veľmi aktívny, ale miluje maznanie. Nevyžaduje zložitú starostlivosť.

Miniatúrne plemená určite lákajú svojou veľkosťou. Takým psom bude yorkshire terrier inak známy ako yorkšír. Cíti sa dobre v malých priestoroch, ak má poskytnutú veľkú dávku aktivity. Toto plemeno je od prírody veľmi živé, energické, ale bohužiaľ hlučné. Vďaka som prvotnému účelu (ničenia škodcov) má Yorkšír dosť silný lovecký inštinkt. Toto je dokonalý pes do paneláku, odporúčaný pre ľudí, ktorí s ním môžu tráviť veľa času a nenechajú ho dlho osamote.

Ako malý pes v byte sa skvele osvedčí jazvečík. Nie každý však vie o jeho loveckom inštinkte a potrebe aktívneho života. Je to veľmi pohyblivý, hlučný lakomec so sklonom k priberaniu. Musí mu byť zabezpečená každodenná veľká dávka pohybu. Jazvečík veľmi rád hrabe, a preto by ho mal majiteľ brávať do lesa alebo na lúku. V opačnom prípade môže váš maznáčik „vyhrabať“ dieru v koberci.

Veľký pes v malom byte?

Veľký pes aj napriek rôznym názorom neznamená kúpu domu alebo honosného bytu. Dom so záhradou samozrejme uľahčuje majiteľom mnoho vecí, ale bývanie s veľkým domácim miláčikom v byte nie je vylúčené, pretože pes aj tak potrebuje ďalšiu zábavu, nech už sa jedná o rodinný dom alebo byt v paneláku. Majiteľ by mal psovi poskytnúť dostatočne veľký priestor. Vo veľmi malej miestnosti sa zviera môže cítiť zle v „ľudskom“ priestore. Okrem toho pes by mal mať zabezpečený dostatok pohybu. V paneláku sa dobre osvedčí Retríver z Nového Škótska, ktorý je priateľský, rýchlo sa učí, avšak každý deň potrebuje veľa pohybu. Tieto psy sú ideálne pre rodiny s deťmi.


Pri rozhodovaní o psíkovi väčšej veľkosti však stojí za zváženie, či budeme môcť zvieraťu pomôcť vyjsť po schodoch, alebo vyniesť napr. V prípade úrazu alebo choroby, ak v paneláku nie je výťah., který má přátelskou pov


Martyna Sokołowska

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok