40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Filter

Postroje pre mačky

Postroje pre mačky

Každý majiteľ by mal mať postroj pre mačku. Sú dokonca užitočné aj pre mačky, ktoré nechodia na prechádzky. Uľahčujú kontrolu nad mačkou počas cestovania alebo počas návštevy veterinára. Postroj by mal byť starostlivo prispôsobený veľkosti zvieraťa.

Mačky môžu byť vybavené obojkom, aby ich bolo lepšie vidieť pri samostatných prechádzkach, alebo na terapeutické účely (napr. obojky proti blchám). Rozhodne by ste k nim ale nemali pripútavať spojovacie prostriedky. Krčné stavce mačiek sú jemné, takže v prípade silného pritiahnutia za obojok môže dôjsť dokonca k poškodeniu chrbtice. Agilné zvieratá sa navyše dokážu z obojku vyslobodiť, takže po pripevnení na vodítko nebude plniť svoju funkciu.

Kedy treba mačací postroj?

Mačací postroj umožňuje vedenie vášho domáceho maznáčika na vodítku. Stále viac chovateľov, ktorí chcú svojim mačkám poskytnúť viac pohybu alebo jednoducho poskytnúť príjemnú zábavu, ich berie na otvorený priestor. Pri chôdzi by ste mali dbať na bezpečnosť svojho maznáčika. Mačky zriedka chodia pri nohe a nebežia na povel, takže aby sa nezranili (napr. skokom pod kolesá automobilu), je lepšie ich z vodítka nepustiť.

Postroj uľahčuje kontrolu nad zvieraťom aj počas prepravy. V prípade domácich mačiek sú vychádzky niekedy nevyhnutné, napr. v súvislosti s návštevou veterinára, alebo cestovaním. Postroj vám umožní mať vášho domáceho maznáčika pri sebe (inak môže ľahko vykĺznuť z držiaka). Aj keď je váš maznáčik prepravovaný v prepravke, je oveľa ľahšie ho premiestniť, ak má na sebe postroj.

Ako si vybrať postroj pre mačku?

Ponuka postrojov pre mačky je široká. Modely sú k dispozícii v rôznych farbách, štýloch a materiáloch, takže pre toto príslušenstvo existuje široká škála cien. Hlavným kritériom výberu by samozrejme mal byť komfort a bezpečnosť mačky, takže najprv venujte pozornosť veľkosti produktu a kvalite jeho výroby.

Postroje by mali byť vyrobené z kvalitných materiálov odolných proti treniu. Stojí za to skontrolovať, či vybraná vzorka neobsahuje žiadne tvrdé, alebo ostré prvky, ktoré by mohli zviera počas používania poraniť. Postroj musí byť starostlivo prispôsobený veľkosti zvieraťa. Mačka sa z uvoľnených postrojov môže ľahko vyslobodiť. V príliš tesných priestoroch to bude nepríjemné, takže nebude mať rada prechádzky a návšteva veterinára bude pre ňu dvojnásobne nepríjemný zážitok. Predpokladá sa, že vhodná veľkosť je tá, ktorá umožňuje vložiť 1-2 prsty medzi postroj a telo zvieraťa. Optimálnym riešením je kúpiť nastaviteľný postroj pre mačku, ktorého obvod je možné na mačke upraviť.

Ako naučiť mačku chodiť s postrojom?

Prvé uvedenie postroja pre mačku nie je ľahká úloha. Vo väčšine prípadov sa mačky snažia okamžite vyslobodiť. Preto je najlepšie urobiť prvý pokus, keď je mačka uvoľnená alebo zapojená do hry.

Než k tomu dôjde, stojí za to ukázať mačke postroj, napríklad tým, že ho umiestnite na podlahu a odmeníte každú interakciu mačky. Pre povzbudenie môžete okolo nich pokropiť niekoľkými maškrtami. Túto fázu zoznámenia niekoľkokrát opakujeme. V druhej fáze sa zoznamuje so zvukom, napr. cvakaním spony, hučaním kovových prvkov, atď. Za každý zvuk mačku pochválime. Ďalšou fázou je pokojné nasadenie postroja na niekoľko sekúnd. Opäť je dôležité odmeniť svojho maznáčika za pokojné správanie. Postupne s každým tréningom predlžujeme čas. Posledná fáza sú krátke prechádzky. Ideme len keď mačka pri navliekaní postroja neprotestuje. Najlepším spôsobom je nasadiť na podlahu plechovku a rozhádzať maškrty, vďaka ktorým zviera urobí niekoľko krokov. Aktivitu opakujeme niekoľkokrát denne, postupne predlžujeme dobu nosenia postroja.

Spočiatku k postroju nepripájajte vodítko ani nevyťahujte mačku von. Iba vtedy, keď sa v nich cíti úplne pohodlne, môžu byť použité na účely, pre ktoré sú určené. Ak mačka žije s chovateľom od prvých mesiacov života, je najlepšie začať sa v tomto období učiť chodiť s postrojom. Potom to pre neho bude niečo úplne prirodzené.

Najbežnejšou chybou je nasadenie postroja iba v situácii, ktorá u zvieraťa vyvoláva negatívne emćoie, napr. pri návšteve veterinára. Mačka môže pristupovať k nasadzovaniu postroja veľmi odmerane, možno niekedy aj agresívne. Urobte si teda čas a presvedčte svojho maznáčika, že postroj môže byť spojený so zábavou a pozitívnymi emóciami.