40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 26 eur

Filter

Škrabadlá pre mačky

Škrabadlo pre mačky je jedným zo základných doplnkov v domácnosti chovateľa. Mačky majú vo zvyku škriabať sa a nemožno ich to odnaučiť. Môžete ich však prinútiť, aby spĺňali svoje potreby na určenom mieste, bez toho by to poškodili čalúnenie nábytku alebo stien.

Škrabanie mačiek je nepohodlné, ale - na rozdiel od všeobecného presvedčenia - mačka nepoškodí domáce spotrebiče zlomyseľne. Ich činnosť je diktovaná inštinktom a vrodenými potrebami. Akonáhle im porozumiete, je ľahšie odnaučiť vašu mačku škriabať drahý nábytok.

Prečo je potreba škrabadlo?

Mačky si škrabú oblasť feromóny vylučovanými žľazami umiestnenými medzi končekmi prstov. Škrabanie je tiež činnosť súvisiaca s procesom prirodzenej obnovy pazúrov. Slúži na zotretie ich zrohovatených častí. Preto je oveľa menej pravdepodobné, že by zvieratá, ktoré idú von, poškodili domáce spotrebiče. Uspokojujú svoju inštinktívnu potrebu škrabania vonku, kde na to majú lepšie podmienky.

Vyššie uvedené dôvody nie sú jedinými dôvodmi, prečo by ste mali mať doma škrabadlo pre mačky. Mačky škrabú, pretože týmto spôsobom preťahujú labky. Môžu tiež škriabať, keď sú v strese (napr. keď sa v dome objaví iné zviera) alebo jednoducho z nudy (tj. nedostatok inej, atraktívnejšej zábavy). Aby ste znížili straty spôsobené mačkou, musíte sa starať o jej pohodu, zabezpečiť jej kľud, zábavu a primeranú dávku pohybu. Najprv by však mal byť domácnosť vybavená škrabadlom, ktoré sa stane alternatívou operadla pohovky alebo stoličky.

Aké škrabadlo pre mačku vybrať?

Aké je najlepšie škrabadlo pre mačky? Samozrejme zo všetkého najskôr také, ktoré bude pre zviera príťažlivé - dá mu možnosť pretiahnuť sa, zatĺkať pazúry, vytiahnuť zvyšky z materiálu, bez ohľadu na to, či sa jedná o sisalovú šnúru alebo lepenku. Vo zverimexoch si môžete kúpiť veľké škrabadlo pre mačky - skladajúce sa z niekoľkých častí, vybavené pelechom, policami na odpočinok alebo hojdacou sieťou. K dispozícii sú aj malé produkty. Medzi nimi sú veľmi populárne lepenkové škrabadlá - ploché, vlnité alebo hrudkovité.

Škrabadlo pre mačky musí byť stabilné, aby počas škrabania nespadlo na mačku. Malo by byť tiež vyrobené z bezpečných materiálov. Rozsiahle škrabadlo bude pre domáceho maznáčika veľmi atraktívne - nájde úkryty a dobré body pre pozorovanie bytu. Malé škrabadlo sa zase bude lepšie hodiť do malého bytu. Malo by sa však pamätať na to, že musí byť dostatočne vysoko alebo aspoň vysoko zavesené. Škrabadlá 40-50 cm sú vhodné pre mačiatka. Dospelá mačka musí mať škrabadlo vo výške asi metra, aby sa mohla pretiahnuť. Alternatívou môže byť vodorovné škrabadlo. Výber závisí na preferenciách vášho maznáčika. Stojí za to sledovať, či je väčšia pravdepodobnosť škrabania na koberci alebo na zvislých povrchoch.

Ako prinútiť mačku, aby používala škrabadlo?

Mačky často inštinktívne začínajú používať svoje škrabadlá, ale niekedy ju musíte naučiť, ako robiť, a bude to vyžadovať trpezlivosť. Nemôžete svojho maznáčika potrestať za zničenie iného vybavenia, pretože výsledný stres ho môže len prinútiť k ešte intenzívnejšiemu poškriabaniu. Aby zviera prijalo svoje škrabadlo:

· Umiestnite ho na strategické miesto - mačky radi pozorujú okolie, radi zostávajú tam, kde je rodinný život;

· Utrite alebo nastriekajte škrabadlo príjemnou vôňou, napr. catnipom;

· Zatraktívnite škrabadlo pomocou hračiek alebo šnúr, ktoré z neho visia;

· Vezmite mačku na škrabadlo, akonáhle začne ničiť nábytok;

· Pripevnite škrabadlo tam, kde mačka rada škriabe najviac.

1 2
1 2