40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Filter

Škrabadlá pre mačky

Škrabadlá pre mačky

Škrabadlo pre mačky je jedným zo základných doplnkov v domácnosti chovateľa. Mačky majú vo zvyku škriabať sa a nemožno ich to odnaučiť. Môžete ich však prinútiť, aby spĺňali svoje potreby na určenom mieste, bez toho, aby tým poškodili čalúnenie nábytku alebo stien. Ak chcete, aby mala vaša mačka všetko to, čo k spokojnému životu potrebuje, tak jej jednoducho musíte dopriať škrabadlo.Škrabadlo pre mačky je jedným zo základných doplnkov v domácnosti chovateľa. Mačky majú vo zvyku škriabať sa a nemožno ich to odnaučiť. Môžete ich však prinútiť, aby spĺňali svoje potreby na určenom mieste, bez toho by to poškodili čalúnenie nábytku alebo stien.

Škrabanie mačiek je nepohodlné, ale - na rozdiel od všeobecného presvedčenia - mačka nepoškodí domáce spotrebiče zlomyseľne. Ich činnosť je diktovaná inštinktom a vrodenými potrebami. Akonáhle im porozumiete, je ľahšie odnaučiť vašu mačku škriabať drahý nábytok.

Prečo je potrebné škrabadlo?

Mačky si škrabú oblasť feromónov vylučovacími žľazami umiestnenými medzi končekmi prstov. Škrabanie je tiež činnosť súvisiaca s procesom prirodzenej obnovy pazúrov. Slúži na zotretie ich zrohovatených častí. Preto je oveľa menej pravdepodobné, že by zvieratá, ktoré idú von, poškodili domáce spotrebiče. Uspokojujú svoju inštinktívnu potrebu škrabania vonku, kde na to majú lepšie podmienky.

Vyššie uvedené dôvody nie sú jedinými dôvodmi, prečo by ste mali mať doma škrabadlo pre mačky. Mačky škrabú, pretože týmto spôsobom preťahujú labky. Môžu tiež škriabať, keď sú v strese (napr. keď sa v dome objaví iné zviera) alebo jednoducho z nudy (tj. nedostatok inej, atraktívnejšej zábavy). Aby ste znížili straty spôsobené mačkou, musíte sa starať o jej pohodu, zabezpečiť jej kľud, zábavu a primeranú dávku pohybu. Najprv by však mala byť domácnosť vybavená škrabadlom, ktoré sa stane alternatívou operadla pohovky alebo stoličky.

Aké škrabadlo pre mačku vybrať?

Aké je najlepšie škrabadlo pre mačky? Samozrejme zo všetkého najskôr také, ktoré bude pre zviera príťažlivé - dá mu možnosť pretiahnuť sa, zatĺkať pazúry, vytiahnuť zvyšky z materiálu bez ohľadu na to, či sa jedná o sisalovú šnúru alebo lepenku. Vo zverimexoch si môžete kúpiť veľké škrabadlo pre mačky - skladajúce sa z niekoľkých častí, vybavené pelechom, policami na odpočinok alebo hojdacou sieťou. K dispozícii sú aj malé produkty. Medzi nimi sú veľmi populárne lepenkové škrabadlá - ploché, vlnité alebo hrudkovité.

Škrabadlo pre mačku musí byť stabilné, aby na ňu počas škrabania nespadlo. Malo by byť tiež vyrobené z bezpečných materiálov. Rozsiahle škrabadlo bude pre domáceho maznáčika veľmi atraktívne - nájde úkryty a dobré body pre pozorovanie bytu. Malé škrabadlo sa bude lepšie hodiť do malého bytu. Malo by sa však pamätať na to, že musí byť dostatočne vysoko, alebo aspoň vysoko zavesené. Škrabadlo pre mačky by mali byť dostatočne veľké na to, aby si tam mačka vedela spraviť pohodlie. Škrabadlá 40-50 cm sú vhodné pre mačiatka. Ak by ste mačiatku dali obrie škrabalo, mohlo by sa ho báť. Preto treba veľkosť prispôsobiť veku a veľkosti mačky. Dospelá mačka musí mať škrabadlo vo výške asi metra, aby sa mohla pretiahnuť. Alternatívou môže byť vodorovné škrabadlo. Výber závisí na preferenciách vášho maznáčika. Stojí za to sledovať, či je väčšia pravdepodobnosť škrabania na koberci alebo na zvislých povrchoch.

Investícia do kvalitného, aj keď možno drahšieho škrabadla sa vám určite vyplatí, nakoľko životnosť tohto škrabadla je podstatne dlhšia. Kvalitné by nemalo byť len samotné škrabadlo, ale aj konštrukcia. Drevená alebo drevotriesková konštrukcia vydrží dlhšie, ako napríklad konštrukcia z kartónu.

Ako prinútiť mačku, aby používala škrabadlo?

Mačky často inštinktívne začínajú používať svoje škrabadlá, ale niekedy ju musíte naučiť, ako to robiť, a bude to vyžadovať trpezlivosť. Nemôžete svojho maznáčika potrestať za zničenie iného vybavenia, pretože výsledný stres ho môže len prinútiť k ešte intenzívnejšiemu poškriabaniu. Aby zvieratá prijali svoje mačacie škrabadlá:

· Umiestnite ho na strategické miesto - mačky radi pozorujú okolie, radi zostávajú tam, kde je rodinný život;

· Utrite alebo nastriekajte škrabadlo príjemnou vôňou, napr. catnipom;

· Zatraktívnite škrabadlo pomocou hračiek alebo šnúr, ktoré z neho visia;

· Vezmite mačku na škrabadlo, akonáhle začne ničiť nábytok;

· Pripevnite škrabadlo tam, kde mačka rada škriabe najviac.