40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Jorkšírsky teriér- vlastnosti, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

Jorkšírsky teriér je napriek svojej malej nenápadnej postave a nevinnému vzhľadu aktívny pes, ktorý si vyžaduje veľkú pozornosť.

Toto plemeno bolo vyšľachtené v polovici devätnásteho storočia a jeho úlohou bolo vyhubiť potkany, myši a iných škodcov. Yorkšír pochádza z grófstva Yorkshire na severe Veľkej Británie. Aj keď sa dnes považujú za typicky spoločenské psy, kedysi boli považované za lepšie v love myší než mačky!

York v postroji sa šťastne prechádza po tráve.

Jorkšírsky teriér - postava

Podľa smerníc FCI psy tohto plemena dosahujú kohútik až do 20 cm bez ohľadu na pohlavie a ich hmotnosť by nemala presiahnuť 3,2 kg.

Farba Yorkšírov je tmavá oceľovomodrá. Na hrudníku sú vlasy intenzívne pálené (plavé) a lesklé. Vlasy sú na koncoch svetlejšie.

Starostlivosť - účesy pre Yorkšíra

Srsť Yorkšíra je hladká, hodvábna, lesklá a veľmi podobná štruktúre ľudských vlasov. Dôležité je vedieť, že nemá podsadu, to však neznamená, že môžeme zanedbávať starostlivosť o srsť.

Yorkšíri by sa nemali kúpať častejšie, než raz za mesiac, pokiaľ to nie je nevyhnutné, napr. ak pes sa pri prechádzke zašpiní od hlavy po päty. Na umývanie zvoľte šampón pre dlhosrstých psov a po umytí je potrebné použiť špeciálny kondicionér alebo zvoliť produkt, ktorý ho už obsahuje. Bez problémov ho kúpite v obchodoch s chovateľskými potrebami šampóny určené špeciálne pre psov tohto plemena. Po kúpaní je veľmi dôležité srsť učesať, najlepšie jemnou a mäkkou kefou.

Ak sa pes namočí počas prechádzky alebo ak vyjde z vane, musí sa dôkladne osušiť uterákom alebo fénom z bezpečnej vzdialenosti- zabránite tak jeho prechladnutiu.

Rovnako ako iné malé plemená, aj tieto sú náchylné na tvorbu zubného kameňa, takže ho musíte už od šteniatka učiť, aby bolo trpezlivé počas vykonávania potrebných hygienických činností. Tieto postupy sa odporúča zavádzať postupne už od šteniatka, aby si pes zvykol, že sa dotýkame jeho uší, kontrolujeme pazúriky alebo rozčesávame srsť.

Je dobré tiež venovať čas na účes Yorkšíra. Vďaka tomu odhalíme jeho oči a zabránime zamotávaniu vlasov. Aby ste učesali Yorkšíra budete potrebovať špeciálne gumičky a sponky, ktoré nevytrhávajú srsť.

York v plnej kráse. Upravený strih je pýchou Yorkies, je jemný a splývavý.

Jorkšírsky teriér zdravie

Yorkšíri sú bohužiaľ dosť chorľavé a citlivé psi, často trpia chorobami a problémami, ako sú:

1. Tracheálny kolaps

2. Patelárna dislokácia

3. Luxácia krčných stavcov - to znamená nesprávne umiestnenie krčných stavcov

4. Kryptorchizmus - nezostúpenie jedného alebo oboch semenníkov do miešku (geneticky podmienené)

5. Nadprodukcia mozgovomiechového moku - vedie k hydrocefalu

6. Zápal análnych žliaz

Napriek vysokej chorobnosti sa považujú za dlho žijúce psy, dožívajú sa viac ako 15 rokov, ale vzhľadom na svoj vysoký vek si vyžadujú profylaxiu a ochranu kĺbov.

Toto plemeno je pre svoju malú veľkosť a nedostatok podsady náchylné na prechladnutie, takže počas chladnejších dní je dobré mať teplé oblečenie a keď prší, obliecť pršiplášť.

Povaha Yorkšíra

Jorkšírske teriéry milujú spoločnosť a zábavu. Tu nájdete odporúčané hračky pre psa. Budú skvelými spoločníkmi pre deti, aj keď na zábavu by mali dohliadať dospelí, najmä v prípade menších detí. Nemali by šteňa chytať do náručia, nemali by ho ťahať za srsť a celá hra by sa mala odohrávať na zemi. Napriek svojej statočnosti je to malý psík a môžete mu ľahko ublížiť.

Yorkšíri zdedili svoju povahu do veľkej miery po svojich loveckých predkoch, ktorí boli statoční a odvážni, ale tiež nezávislí a tvrdohlaví. Preto sa tento malý psík nebojí väčšieho, než on sám (čo môže viesť k dosť veľkým problémom). Nemali by ste sa snažiť ho chrániť pred všetkými nebezpečenstvami sveta, pretože to môže spustiť u psa nervozitu a strach z neznámeho. Dovoľte mu spoznávať svet okolo seba, nielen pohľadom z nášho náručia. Kvôli tvrdohlavosti tohto plemena štandardný výcvik nebude dobrým nápadom. Samozrejme ho môžete úspešne naučiť niekoľko povelov, ale tieto psy sú skôr samostatné a nebudú úplne súhlasiť s našou víziou.

Ak chcete naučiť Yorkšíra pár trikov tak, ako v prípade starostlivosti, odporúča sa to robiť formou hry - potom by sa mal rýchlo naučiť nové príkazy. Nezabudnite na správnu dávku motivácie - maškrty budú v tomto smere fungovať perfektne.

Yorkšíri sú ideálne takmer pre každého, ale musíte si uvedomiť, že aj napriek milému vzhľadu máte čo do činenia s teriérom a ten vo výchove a starostlivosti vyžaduje dôslednosť.

Zaujímavosti o Yorkšírskom teriérovi

- sú v prvej desiatke najpopulárnejších plemien v USA.

- kvôli jeho rozmerom a nízkej hmotnosti by ste ho nemali vonku nechávať bez dozoru - veľké vtáky by naň mohli zaútočiť a dokonca ho uniesť!

- sú známe vďaka ich terapeutickým schopnostiam, ktoré sa využívajú v nemocniciach a domovoch dôchodcov

-Sú hluční a podozrievaví voči cudzím ľuďom - zdedili to po svojich poľovníckych predkoch

Starší yorkshire zdvorilo sedí v kresle a pozerá do objektívu. Má dlhú ofinu a vlasy je čierno-hnedé.

Mária Magiera

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok