40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Filter

Krmivá pre mačky

Premýšľate, akým krmivom kŕmiť svoju mačku? Môžete si vybrať kvalitné krmivo pre mačky v rôznych príchutiach a gramážach, ktoré vyhovujú strave vašej mačky. Pred výberom je vhodné si prečítať a získať prehľad o tom, čo je vlastne krmivo pre mačky.

1 2 3 4 5 6 7 8
... 14
-76%
WHISKAS Adult s hovädzím mäsom 14 kg
WHISKAS Adult s hovädzím mäsom 14 kg

**** *

37.30 (2.66 € / kg)
152.97
-78%
WHISKAS STERILE s kuracím mäsom 14kg

**** *

33.69 (2.41 € / kg)
152.97
-78%
WHISKAS Junior s kuracím mäsom 14kg

**** *

34.18 (2.44 € / kg)
152.97
-67%
APPLAWS Cat Adult Chicken & Salmon 7,5 kg

**** *

39.72 (5.30 € / kg)
120.99
Applaws Cat Adult Chicken 7,5 kg

**** *

39.77 (5.30 € / kg) Doprava Zadarmo
-53%
ROYAL CANIN Kitten 10 kg granule pre mačiatka

**** *

83.39 (8.34 € / kg)
179.00
Applaws Kitten Chicken 7,5 kg

**** *

39.43 (5.26 € / kg) Doprava Zadarmo
-59%
ROYAL CANIN Sterilised 10 kg + 2 kg ZADARMO
ROYAL CANIN Sterilised 10 kg + 2 kg ZADARMO

**** *

80.68 (6.72 € / kg)
199.00
-65%
ROYAL CANIN Sterilised 4kg granule pre kastrované mačky

**** *

37.98 (9.50 € / kg) Zľava -%
108.70
ROYAL CANIN Kitten 2kg

*****

22.23 (11.12 € / kg)
ROYAL CANIN Urinary care 4 kg

****

49.30 (12.33 € / kg)
1 2 3 4 5 6 7 8
... 14

Správne krmivo pre mačky

Granule aj kapsičky pre mačky môžu byť vhodným krmivom pre domáce zvieratá. Správne rozhodnutie ohľadom ich kúpi je dosť dôležité vzhľadom na to, že mačky nemajú rady zmeny. Navyknutie na jedno krmivo pre mačky môže neskôr spôsobiť problémy pri zmene typu krmiva a následnom zvykaní si naň.

Plnohodnotná a kompletná strava pokrýva nároky na všetky potrebné živiny. Ďalšie doplnenie potom nie je potrebné.

Chovateľ si môže vybrať z rôznych chutí, hodnôt, textúr a dokonca aj tvarov. Výrobcovia ponúkajú rozmanité krmivo pre mačky prispôsobené všetkým druhom potrieb a jednotlivcom. Je dôležité, aby krmivo mačkám chutilo, t. j. aby ho mačky jedli s radosťou a chuťou, aby vyživovalo mačací organizmus a aby sa páčilo majiteľom mačiek.

Ako vybrať krmivo pre mačky?

Pri hľadaní vhodného krmiva pre vašu mačku je najlepšie zvážiť rôzne typy krmiva. Skupinu krmivo pre mačky možno rozdeliť na podskupiny krmivá pre:

daný vek mačky:

- Granule pre mladé mačky a mačiatka

- granule pre dospelé mačky

- granule pre staršie mačky

- granule pre gravidné a dojčiace mačky

pre zdravie a kondíciu vašej mačky

- alergie, napr. potravinové alebo kožné - hypoalergénna zmes

- neznášanlivosť, napr. na obilniny - krmivo pre mačky bez obilnín

- nadváha, poruchy močových ciest - močová zmes, ochorenie obličiek atď.

aktivity s mačkami

- mačky, ktoré nechodia von

- vonkajšie mačky

- aktívne mačky, ktoré absolvovali ošetrenia

- granule pre kastrované mačky

- granule pre mačky po kastrácii

- granule na rekonvalescenciu

Medzi granulami nájdete aj veterinárne krmivo pre mačky. Tieto potraviny sú zvyčajne predpisované a odporúčané iba pre určeného jednotlivca. Nemali by sa používať bez dohľadu veterinárneho lekára a bez jasných indikácií.

Granule pre mačky sú balené v baleniach začínajúcich od najmenších 300g, 400g, 500g, 1kg a pokračujú až do 12, 14 a 15 kg.

Oplatí sa kŕmiť mačku granulami? Výhody

Hotové granule pre mačky majú kondenzované živiny, takže aj malá porcia krmiva poskytuje potrebné látky a kalórie. Pri príprave receptov výrobcovia pridávajú dochucovadlá, aby zvýraznili chuť jedla a doplnili ho. Takýmito ochucovadlami môžu byť rôzne druhy obilnín, nadmerné množstvo ovocia, zeleniny a byliniek. Tieto prvky zvyšujú obsah sacharidov a vlákniny v potravinách.

Pre zaneprázdnených majiteľov mačiek je suché krmivo veľmi výhodné. Je to praktické a pohodlné riešenie. Veľké vrecká majú dlhú životnosť, ľahko sa dávkujú a ľahko sa podávajú. Jednoducho naberte granule z obalu pomocou odmerky a vložte ich do misky. Správne skladované suché potraviny - vo vzduchotesnej nádobe - sa kazia pomalšie a zachovávajú si svoje chuťové vlastnosti. Takéto krmivo nezaberá miesto v chladničke a mačka nemusí byť kŕmená studeným krmivom. Osoby s citlivým čuchom sa nemusia obávať, pretože takéto potraviny sú menej aromatické. Ako odmenu možno použiť aj jednotlivé lupienky obľúbeného jedla.

Ako sa vyrábajú granule pre mačky?

Granule pre mačky sa vyrábajú technológiou extrudovania. V prvej fáze procesu sa všetky zložky pomelú a potom sa zmiešajú za sucha a za mokra pri vysokej teplote. Varením sa uvoľňuje a rozkladá škrob, čo je nevyhnutné na dosiahnutie správnej konečnej formy výrobku. Piest stláča privádzaný valec pod vysokým tlakom a reže ho do správnych tvarov granúl. Hotová hmota sa vysuší a ochladí. V poslednej fáze sa lupienky pokryjú ochucujúcou vrstvou. Výrobcovia dosahujú plastickosť a vhodnú štruktúru na tvarovanie pridaním obilnín. Proces výroby granúl zahŕňa dvojnásobné varenie hmoty, čo vedie k jej dehydratácii. Preto majú granule pre mačky obsah vody iba 10 %.

Najlepšie krmivo pre mačky - ktoré teda?

Keď ste sa rozhodli, že budete svoju mačku kŕmiť kapsičkami alebo granulami, zostáva otázka: ktoré krmivo pre mačku je najkvalitnejšie?

Krmivo pre mačky, by sa malo čo najviac podobať tomu, čo mačky jedia vo voľnej prírode. Roky evolúcie a z nich vyplývajúce genetické podmienky formovali a prispôsobili organizmus mačky tak, aby získavala výživovú hodnotu z mäsitých potravín. Tieto adaptácie sa prejavujú relatívne krátkym tráviacim traktom, nedostatkom niektorých tráviacich enzýmov, získavaním energie predovšetkým zo živočíšnych tukov a neregulovaným centrom smädu. Vzhľadom na tieto úpravy, keď vyberáme vhodné krmivo pre mačky mali by sme venovať pozornosť jeho zloženiu - malo by byť čo najmenšie a najjednoduchšie. Pri mačkách sa odporúča vyhýbať sa obilninám (alebo ich podávať čo najmenej) a minimalizovať príjem sacharidov. Na prvom mieste v zložení by malo byť mäso (zdravé s daným percentuálnym podielom), potom vnútornosti a prípadne zelenina alebo ovocie. Je však dôležité si uvedomiť, že ovocie obsahuje pomerne veľa cukrov. Krmivo pre mačky by malo obsahovať tuky živočíšneho pôvodu, pretože len také môžu mäsožravce rozložiť a vstrebať vo forme, ktorú si dokážu prispôsobiť. Pridávanie taurínu do mačacej stravy je nevyhnutné. Jeho obsah v pripravených peletách by nemal klesnúť pod 1000 mg. Taurín zabezpečuje správnu funkciu mnohých orgánov v tele mačky, ako je napríklad srdce a zrak.

Krmivo pre mačky by malo obsahovať aj omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny, ktoré podporujú správne fungovanie organizmu. Ďalšími dôležitými prvkami v strave sú mikroživiny, stopové prvky a abrazíva. Kvalitné granule pre mačky by nemali obsahovať žiadne konzervačné látky, farbivá ani chuťové prísady.

Ak sa rozhodnete kŕmiť granulami, je dobré povzbudiť svojho domáceho miláčika, aby prijímal viac tekutín. Nedostatok vody môže mať za následok problémy s močením, tvorbu struvitov, zápchu, horšiu filtráciu obličiek a celkové zhoršenie jeho zdravotného stavu. Mačku môžete povzbudiť k pitiu vody napríklad zakúpením fontánky.

Krmivo pre mačky by sa malo skladovať na tienistom, suchom mieste pri izbovej teplote. Obal by mal byť čo najtesnejšie uzavretý. Odporúča sa denne umývať misky, vyhadzovať neskonzumované krmivo a obmieňať ho novým. Mačka musí mať ľahký prístup k čerstvej pitnej vode izbovej teploty. Keď sa rozhodnete kŕmiť mačku suchým krmivom, mali by ste ju nabádať, aby prijímala viac tekutín. Kŕmte mačku aspoň trikrát denne, čím častejšie, tým zdravšie.

ODPORÚČANÉ ČLÁNKY.

Ako kŕmiť mačku? Užitočné pravidlá pri kŕmení týchto zvierat