40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Filter

Stelivá pre mačky

Voľba steliva pre mačky, je hneď po starostlivosť o mačky, jednou z najdôležitejších a najviac komfort ovplyvňujúcich rozhodnutí ich majiteľov. Miesto, kde sa majú usadiť hneď po odstavení od matky, by pre nich malo byť inštinktívne najlepšie. Môžete sa pokúsiť svojho maznáčika jemne presvedčiť, aby zmenil svoje návyky, ale vyžaduje to trpezlivosť a použitie metódy pokus omyl. Toto rozhodnutie môže uľahčiť znalosť a porozumenie dostupných typov stelív pre mačky.

Aké sú typy podstielky pre mačky?

Toto sú druhy steliva pre mačky:

Drevené stelivo pre mačky - najobľúbenejšie stelivo.

Rozlišujeme hrudkujúce a nehrudkujúce. Oba typy sú však stopercentne prírodné, ekologické a biologicky odbúrateľné. Sú vyrobené z rastlinných mikrovlákien, v závislosti od výrobcu - z ihličnatých alebo listnatých stromov. Môžu byť spláchnuté do záchodu. Majú príjemnú, jemnú vôňu dreva, ktorá nedráždi čuch mačky. Drevené peletky rýchlo absorbujú vlhkosť, sú pomerne ľahké a málo sa z nich práši. Najznámejším a najuznávanejším výrobcom drevených stelív je JRS a ich značka Cats Best Eco Plus.

Nehrudkujúce drevené stelivá sú vo forme peliet. Väčšie tyčinky tvoria vrstvu v stelive a je nepravdepodobné, že by sa lepili na mačacie labky, čo minimalizuje šírenie po dome. Vlhké, nehrudkujúce stielivo rýchlo absorbuje vlhkosť, pričom sa mierne rozpadá. Nedrží prach a dobre pohlcuje pachy, ale je menej efektívne než hrudkujúce stelivo.

Hrudkujúce sa drevené stelivo je vysoko akceptované mačkami všetkých vekových skupín. Jemné, malé peletky nedráždia mačacie nohy, neprášia sa a ľahko sa likvidujú. Mokré stelivá vytvárajú odolné hrudky, ktoré možno ľahko spláchnuť do záchodu. Môže sa však držať na labkách, ale rohožka pod boxom na odpadky minimalizuje problém s jej rozšírením po byte. Rýchlo absorbuje vlhkosť a je veľmi efektívne. Hrudky by mali byť pravidelne odstraňované, aby bola zaistená maximálna čistota. Celá podstielka by mala vystačiť na približne jeden mesiac. Hrudkujúce dreveného stelivo je veľmi hygienické riešenie. Ako úplný prírodný produkt je bezpečný pre mačky a zároveň šetrný k životnému prostrediu.

Silikónové stelivo

Najnovší počin výrobcov. Sú vyrobené zo silikagélu (kremičitanu). Sú vo forme priehľadných kryštálov s možnou prímesou farbiva, ktoré dodáva patričnú vôňu a farbu. Silikát je celkom praktické riešenie z hľadiska chovateľa. Nepráši, dokonale absorbuje a zachytáva vlhkosť a veľmi dobre viaže pachy. Kryštály vyzerajú pred farbením esteticky a stelivo je účinné a ľahké. Mačky ho však nie vždy akceptujú. Po opakovanom použití sa môže ukázať, že ostré kryštály dráždia jemné labky mačky. Silikónové stelivo sa skôr neodporúča pre mladé mačky, jemné, vyberavé alebo staršie mačky. Kryštály navyše lákajú mačky, aby ich ochutnali, nejedná sa o prírodný produkt, takže po konzumácii môže predstavovať zdravotné riziko. Pri zakopávaní trusu vydávajú kryštály celkom hlasný, šuštivý zvuk, ktorý môže byť pre mačky nepríjemný. Silikónová podstielka sa nehromadí a nemožno ju spláchnuť do toalety. Je to celkom ekonomické, obvykle stačí jedno naplnenie kyvety po dobu asi 3-4 týždňov. Producenti do týchto vrhov často pridávajú arómu. Skvelá značkou silikónového steliva je Aristocat.

Bentonitové stelivo

Vyrobené z bentonitu, materiálu s vysokými absorpčnými vlastnosťami. Je k dispozícii vo forme hrudkujúceho aj nehrudkujúceho, v niekoľkých veľkostiach granulátu. Hrudkujúci bentonit pri kontakte s vlhkosťou vytvára hustú škrupinu, akýsi druh štrku. Medzi stelivami sa vyznačujú najvyššou nasiakavosťou a najmenším štrkom. Majú zvláštnu vôňu, ale výrobcovia ponúkajú aj vône ako levanduľa, more alebo les. Vôňa, aj keď je pre majiteľa príjemná, nemusí byť mačkami prijímaná. Bentonitový odpad nemožno spláchnuť do záchodu, môže upchať kanalizačné potrubie. Tieto drobné kamienky môžu dráždiť mačacie labky a pri požití sú nebezpečné. Bentonitová podstielky sú široko dostupné a za atraktívne ceny, napr. stelivo Super Benek.

Kukuričné stelivo

sú vyrobené z prírodných rastlinných materiálov, 100% ekologických. Väčšinu hrudkujúceho steliva možno spláchnuť do toalety, je biologicky odbúrateľné a primerane efektívne. Nečistoty a hrudky by sa mali pravidelne odstraňovať a po zhruba mesiaci by sa mala toaleta kompletne vymeniť a vyčistiť. Stelivo z kukurice má príjemnú, prirodzenú vôňu kukurica, ktorá účinne zakrýva nepríjemné pachy. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o prírodný produkt, nie je nebezpečný pri požití. Podstielka z kukurice je mierne zaprášená, ale je pomerne jemná a tvorí pomerne mäkkú vrstvu, bez toho aby spôsobovala podráždenie. Značka Benek Corn Cat je lídrom v oblasti kukuričného steliva, kde je obal produktu tiež biologicky odbúrateľný.

Sepiolitové stelivo

Tento typ podstielky je druh bentonitu. Sú vyrobené z prírodného sepiolitu, tzv morská pena. Je to hydratovaný kremičitan horečnatý s absorpčnými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Sepiolit je materiál s jemne porézny štruktúrou, vďaka ktorej je ľahšie ako voda a extrémne savý. Vyznačuje sa skutočnosťou, že keď je mokrý, zvyšuje jeho mernú hmotnosť a padá na dno podstielky, pričom vrchná vrstva zostáva čistá. Pri použití takéhoto podstielky by ste mali často (každých niekoľko dní) vymeniť celú toaletu a vyčistiť stelivo. Toto prírodné a ekologické stelivo je málo prašné, ale nerobia hrudky sa a nemalo by dezinfikovať. Rovnako ako bentonitový mačkolit má podobu drobných zŕn a je ľahko prijímaná mladými mačkami, pretože môže štruktúrou pripomínať pôdu.

Podstielky pre mačky sa všeobecne delia na:

- Hrudkujúce: drevené, bentonit, kukuričné

- Nehrudkujúce: drevené, bentonit, sepiolit, silikón

Ktoré stelivo pre mačky je najlepšou voľbou? A čo podstielka pre mačky?

Každá mačka je iná a má iné preferencie. Preto stojí za to vyskúšať niekoľko typov stelív pre mačky a rozhodnúť sa pre to, ktoré najlepšie vyhovuje nášmu klientovi. Z našej širokej ponuky môžete krok za krokom nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať obom stranám - mačke aj vám. Zohľadnenie iba vašich preferencií môže mať nežiaduce výsledky. Dráždivý zápach, pichanie alebo ostré okruhliaky, príliš veľa prachu pri zakopaní a tiež zlá absorpcia vlhkosti (zanecháva mokré škvrny) a zlá absorpcia pachov moču (mačací moč, ktorý je po dlhú dobu ponechaný v boxe na odpadky, má silný zápach, ktorý môže dráždiť citlivý pach zvierat.) sú len niektoré zo situácií, ktoré môžu vašu mačku znepokojovať a pomáhajú vyhnúť sa neporiadku.

1 2 3 4
Benek Super Pinio Podstielka 10 l

*****

Kontaktujte nás kvôli cene
Benek Super Benek Economic 25l

**** *

Kontaktujte nás kvôli cene
1 2 3 4