40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Krmivo pre psov: podľa rás

Každý pes je iný, to každý chovateľ vie. Okrem preferencií a rozdielov medzi jednotlivcami však dochádza ku zjavným rozdielom v plemenách psov. Majú rôzne genetické vybavenie a boli chované v rôznych podmienkach. Takisto by sa nemalo zabúdať na to, že každé plemeno je náchylné k rôznym zdravotným ťažkostiam. Aby sa im zabránilo, mali by byť v krmive obsahujúce účinné zložky dané konkrétnym potrebám.

K dispozícii je veľa kompletných krmív pre uspokojenie potrieb konkrétnych plemien - malých, stredných, veľkých a obrích - každé z nich potrebuje mierne odlišné pomery živín - najmä minerálov.

Aké granule si vybrať pre psov malých alebo veľkých plemien?

Rozdiel v telesnej hmotnosti psov malých plemien a veľkých alebo obrích plemien môže byť až 50 kg. Ide o obrovskú zmenu veľkosti psa a zo zrejmých dôvodov má odlišné požiadavky na krmivo. Každá veková skupina - šteňatá, dospelí psi, seniori - z rôznych plemien by mala byť kŕmené odlišne. Našťastie výrobcovia uľahčujú našu úlohu a ponúkajú granule prispôsobené každému psovi a jeho životný fáze.

Šteňatá vyžadujú krmivo s vysokým energetickým obsahom bielkovín a tukov. Šteňatá veľkých plemien by mali byť obmedzená na zásobovanie bielkovinami, aby k ich rastu nedošlo príliš rýchlo a nespôsobovali vývojové poruchy. Tu je dôležitý pomer vápnika k fosforu, ktorý by mal byť prekvapivo nižší ako v prípade malých plemien. Umožní to dobrý a zdravý vývoj kostrového systému. Šteňatá malých plemien nemajú tak prísne nutričné pravidlá, neexistuje odporúčaný limit bielkovín a tukov.

Seniori všetkých rás, kvôli ich pomalšiemu metabolizmu, potrebujú krmivo, ktoré je menej energické, ale rovnako vyvážené. Živočíšne bielkoviny, tuky a prísady by mali byť po miernom tepelnom spracovaní dobre stráviteľné. V závislosti na plemene bude váš pes potrebovať mierne pozmenenej pomery vitamínov a minerálov.

Krmivo pre dospelé čistokrvné psy je jednou z najväčších skupín krmív dostupných na trhu. Dospelí psi potrebujú vyvážené jedlo na báze mäsa, ktoré poskytuje vyvážené množstvo všetkých živín.

Krmivo pre čistokrvné psy je prispôsobené nielen potrebám v danej fáze života psa, ale aj jeho veľkosti - veľké rasy, napr. Nemecký ovčiak, by mal mať inú výživu než malé rasy, napríklad Yorkshire Terrier, a dĺžka jeho srsti. Rozdiely budú zrejmé v analytickom zložení produktu. Pretože každý pes, bez ohľadu na plemeno, je mäsožravec, takže všetci by mali jesť mäso. Neskôr, v závislosti na špecifickej potrebe - napr. Dlhá srsť, zlý stav, krátke nohy alebo náchylnosť k ochoreniam kĺbov - budú mať tieto potraviny rôzny obsah minerálov, znížený / zvýšený obsah aminokyselín a pridanie určitých látok.

Suché alebo vlhké krmivo?

Výber formy krmiva musia vyhovovať ako chovateľovi, tak psovi. Suché krmivo (psie granule) je pohodlnejšie servírovatelné a vydrží dlhšie. Vlhké krmivo chutí psom viac, je jemnejšie, takže je zrejmé, že si ich vyberiete u starších, chorých, prieberčivých alebo mladých psov. Plemená, ktoré sú náchylné k ochorením obličiek, by mala byť tiež kŕmené vlhkým krmivom, aby sa telo udržiavalo hydratované. U veľkých a obrích plemien môže byť kŕmenie suchým krmivom hospodárnejšie. Vysoko kvalitné krmivá rýchlo zaplní vášho psa a veľké balenie granúl vydržia o niečo dlhšie ako plechovky.

Krmivo pre pre čistokrvné rasy je tiež vyvinuté špeciálne na mieru danej rase. Existujú veľmi aktívne, športové, pracovné plemená, ale tiež typické pre spoločnosť, ktorá rada zostáva hlavne na gauči. Zloženie krmiva sa u týchto dvoch prípadov líši. Rôzne kalorické hodnoty a zodpovedajúce prísady.

Najprv venujte pozornosť individuálnym nutričným požiadavkám vášho psa. Všetci sú iní, a dokonca aj v rámci plemena sú úplne odlišní jedinci.