40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Filter

Obojky pre mačky

Obojky pre mačky

Obojok pre mačku, ktorá neopustí domácnosť, sa môže javiť ako zbytočný doplnok. Nie je celkom bezpečné nechať svojho maznáčika vonku v obojku a je zriedkavé vidieť toto nezávislé zviera chodiť na vodítku. Kedy sa teda oplatí investovať do mačacieho obojku?Obojok pre mačku, ktorá neopustí domácnosť, sa môže javiť ako zbytočný doplnok. Nie je celkom bezpečné nechať svojho maznáčika vonku v obojku a je zriedkavé vidieť toto nezávislé zviera chodiť na vodítku. Kedy sa teda oplatí investovať do mačacieho obojku?

Zverimexy ponúkajú širokú škálu obojkov pre mačky. Má takýto prvok výbavičky praktické využitie? Alebo je užívanie mačacieho obojku len rozmarom majiteľa? Zistite, kedy môže byť obojok pre mačku užitočný.

Obojky pre mačky - Ako a kedy ho budete potrebovať?

Obojok zvyšuje bezpečnosť mačky opúšťajúcej domácnosť. Samotná jeho prítomnosť na krku zvieraťa je signálom, že má svojho majiteľa. Ak sa takáto mačka stratí, alebo má nehodu, ľudia sa určite pokúsia nájsť majiteľa. Obojok je tiež dobrým miestom pre pripevnenie identifikačného znaku. Kým spoľahlivejším riešením je mať mačací čip, aj keď čítačky čipov nie sú všade široko používané. Obojok môže chrániť vášho maznáčika tiež vďaka reflexným prvkom, ktoré sú na ňom umiestnené. Znižujú riziko zrazenia mačky autom po zotmení.

Ďalším typom obojkov sú tie, ktoré sú napustené prípravkami s rôznymi účinkami, napr. obojok proti blchám. Chráni zviera pred nepríjemným hmyzom. Dôležitú úlohu môžu zohrávať aj feromónové obojky, ktoré sú užitočné najmä pre mačky v interiéri. Často majú problémy so správaním, spôsobené napr. výskytom iného zvieraťa v domácnosti. Prípravok, ktorým je obojok nasiaknutý, pomáha vášmu domácemu maznáčikov vyrovnať sa so stresom.

Obojok pre mačku má aj ďalšie praktické využitie. Môžete na neho napríklad umiestniť čip, ktorým váš maznáčik otvorí dvere, čo mu poskytne väčšiu voľnosť pohybu po dome. Obojok je tiež užitočný po zákrokoch, pretože je k nemu pripevnený ochranný golier.

Nebezpečenstvo nosenia obojku u mačiek

Pri správnom tréningu si vaša mačka môže na obojok zvyknúť. Zvyčajne to však mačka robí neochotne. Mali by ste vziať do úvahy, že v určitom okamihu sa bude chcieť svojho obojku zbaviť. Pokusom odstrániť dráždivý predmet z krku sa môže váš maznáčik vážne zraniť. Tieto prirodzene aktívne, všadeprítomné zvieratá môžu ľahko zavesiť golier na vyčnievajúcu vetvu, alebo kľučku dverí a pri pokuse o vyslobodenie sa udusiť.

Ako vybrať správny mačací obojok?

Vzhľadom k vyššie popísaným rizikám je jediným skutočne bezpečným obojkom pre mačky ten, ktorý sa otvorí, keď ho prudko trhnete (pripevňuje sa "cvaknutím"). Ďalším problémom je správne zvolená veľkosť obojku. Aby bol pre mačku pohodlný a bezpečný a zároveň dobre plnil svoju funkciu, nemal by byť príliš tesný ani príliš voľný. Najlepšie je zvoliť nastaviteľný model a upraviť jeho obvod tak, aby ste po pripevnení medzi obojkom a krkom mačky mohli ľahko vložiť váš prst.

Voľba farby a ďalších dekoratívnych vlastností obojku je vecou vkusu majiteľa. Pokiaľ ide o dizajn tohto príslušenstva, výrobcovia sa navzájom predbiehajú. V každom prípade by však malo zvážiť predovšetkým pohodlie domáceho maznáčika. Obojok by preto mal byť vyrobený z vysoko kvalitného materiálu, ktorý zviera nebude dráždiť.

Pripevnenie zvončeka na obojok mačky sa neodporúča. Niektorí chovatelia veria, že vďaka takémuto príslušenstvu ľahko zistia, kde sa ich maznáčik nachádza. Veria tiež, že zvuk zvonu môže chrániť ostatné zvieratá pred pokusmi o lov štvornohého miláčika keď opustí dom. V praxi hlučný doplnok túto funkciu plní zriedka (mačky sa rýchlo učia bezhlučne plížiť, a to aj napriek zvončeku na krku), čo má veľmi negatívny dopad na zdravie mačky. Zviera je stresované tým, že ho počúva pri každom pohybe a neustále vystavovanie tomuto zvuku môže v najhoršom prípade spôsobiť až stratu sluchu.

Obojok pre mačky je riešenie, ktoré má mnoho výhod a nemenej nevýhod. Než sa teda rozhodnete ho kúpiť, mali by ste zvážiť, či to váš maznáčik naozaj potrebuje. Rozhodujúcim kritériom nemôže byť túžba majiteľa, aby mačka vyzerala v takomto doplnku rozkošne.