40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Vôdzky pre mačky

Vodítko pre mačky je veľmi užitočným doplnkom. Pohľad na mačku, ktorá kráča vedľa nohy chovateľa je pomerne vzácny, ale mimo domov je bezpodmienečne nutné, aby bol váš maznáčik kvôli svojej bezpečnosti na vodítku - ako pri prechádzke, tak pri ceste k veterinárovi.

Domáce mačky, ktoré idú von, sa najčastejšie pohybujú bez postrojov a vodidiel (maximálne na obojku). To však platí hlavne pre zvieratá od narodenia trénované pre život vonku, na vidieku alebo v dome so záhradou na okraji mesta. Správanie "gaučových" mačiek žijúcich vonku v panelovom dome je spojené s radom rizík (od nebezpečenstva rýchlych áut po psov, ktorí sa prechádzajú bez vodítka), najmä ak váš maznáčik nie je zvyknutý chodiť sám.

Je vodítko pre mačku potrebné?

Je vôbec vhodné vziať domácu mačku von? Väčšina domácich mačiek túto potrebu nevykazuje. Naopak, pokus o ich prepustenie končí zvyčajne útekom - hlbšie do bytu. Mačky nemajú radi zmeny, a ak sa na svojom domovskom území cítia bezpečne a šťastne, nemusia odchádzať. Pobyt vonku je pre domáceho maznáčika spojený s veľkým nepohodlím, dokonca s panikou. Prečo si teda kupovať postroj a vodítko pre mačku?

Vodítko pre mačku počas prepravy

Hoci domáce zviera môže mať všetky svoje potreby uspokojené starostlivosťou chovateľa, ísť von je niekedy jednoducho nutné - kvôli návšteve veterinára, sťahovaniu, alebo cestovaní. Pretože sa mačka v takýchto situáciách necíti sebaisto a bezpečne, nemalo by sa očakávať predvídateľné správanie. Niektoré mačky sa držia svojho chovateľa, iné utekajú hľadať úkryt. Existujú tiež jedinci, ktorí sú jednoducho zvedaví na svet, ktorí aj napriek túžbe vrátiť sa po úspešnom objavovaní môžu mať problém s návratom domov, najmä na novom mieste. Keď teda chodíte so svojou mačkou von, nesmiete ju pustiť z vodítka.

Mačacie vodítko na prechádzky

Napriek neochote mačiek opustiť svoje územie, je veľmi dobrý nápad rozšíriť ich o kúsok otvoreného priestoru. Chôdza pomáha zdraviu neaktívnych mačiek. Akonáhle si zvykne na svoje nové miesto, môže sa mačka ísť von len pobaviť. Stojí za to sa aspoň pokúsiť opustiť domácnosť s mačkou. S ohľadom na osobnosť mačky by ste ju však nemali nechať bez vodítka, ani v známej oblasti. Mačka nie je absolútne poslušné zviera, schopné kráčať po boku svojho majiteľa, alebo bežať na povel. Kvôli jeho bezpečnosti je lepšie nestratiť nad ním kontrolu.

Ako si vybrať vodítko pre mačku?

K dispozícii je široká ponuka vodítok. Výber konkrétneho modelu závisí na vašich potrebách. Dlhé vodítko pre mačku bude nepohodlné, ak sa má použiť iba pre bezpečnú prepravu v aute. Ak váš maznáčik rád chodí, je najlepšou voľbou automatické vodítko. Modely vyvinuté do 3 metrov sú najčastejšie. V prípade mačky prieskumníčky, ktorá sa zaujíma o objavovanie, stojí za to hľadať ešte dlhší, aby mohla napr. voľne vyliezť na strom.

Nezáleží na tom, z akého materiálu je šnúrka vyrobená. Je dôležité, aby bola pevná a odolná proti oderu. Je dôležité mať možnosť spojiť vybrané vodítko s postrojom - nesmie byť pripevnené k obojku! Pri silnejšom trhnutí (čo nie je nezvyčajné pri chôdzi s mačkou - plachou i zvedavou) by si mačka mohlo poškodiť jemnú krčnú chrbticu. Najviac zo všetkého sa však agilná mačka môže ľahko oslobodiť od väčšiny obojkov. Aby bola prechádzka na vodítku pre mačku úplne bezpečná, je absolútne nevyhnutné ju používať v sade s vhodne zvolenými postroji.

V tejto sekcii sa nenachádza žiaden tovar