40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Maltézsky psík (Maltese) - vlastnosti, starostlivosť, zdravie (Encyklopédia psov)

Maltézsky psík je jedným z najstarších plemien psov. Jeho história siaha do staroveku a prvé záznamy sa datujú do 9. storočia p.n.l.. Podmanili si všetky vrstvy spoločnosti. Ľuďom v osadách tieto psy pomáhali bojovať s myšami a inými malými hlodavcami, slúžili ako spoločníci a ohrievače rúk pre aristokraciu a taktiež inšpirovali umelcov v ich tvorbe. Maltézske psíky sú zachytené na mnohých obrazoch, sochách a sú dokonca námetmi v básňach. Ako si tieto roztomilé, biele psy podmanili srdcia ľudí?

V súčasnosti sú maltézske psíky na čele ako spoločenské psy. U nás sa objavili už okolo roku 1320, ale plemeno rozkvitlo až v medzivojnovom období. Druhá svetová vojna výrazne oslabila populáciu maltézskych psíkov a zmenšila množstvo predstaviteľov tohto plemena, ale potom sa opäť posilnilo a od tej doby je bezkonkurenčné.

Čierne, veľké oči, čierny nos a pery dávajú Maltezákom pekný, takmer detský výraz tváre.

Maltezák postava

Malé, biele a nadýchané psy patria do sekcie bišónov podľa vzorca FCI. Psy sú o niečo väčšie a ťažšie než sučky. Hmotnosť Maltezáka by mala byť v rozmedzí 2 - 4 kg, zatiaľ čo výška v kohútiku (najvyšší bod tela psa, okolo spodnej časti krku, vo výške lopatiek) je od 20 do 25 cm. Pre toto plemeno sú charakteristické čierne, ideálne okrúhle, veľké oči, ktoré na pozadí bielej srsti vyzerajú ako uhlíky. Čierny je aj nos, pery, očné viečka a vankúšiky labiek. Táto kombinácia dodáva maltézskym psíkom mimoriadne roztomilý a sladký vzhľad. Ich pysk je krátky alebo stredne dlhý. Uši mierne zdvihnuté, trojuholníkové. Hlava je skôr široká a krk dlhý. Postava Maltezákov je obdĺžniková, chrbát je rovný a dlhý, zakončený vysoko nasadeným, ohnutým chvostom. Chôdza je veľmi ľahká a plynulá.

Tieto psy sú také malé plemeno, že je nebezpečné ich miniaturizovať. Takzvané Maltézske miniatúry môžu trpieť mnohými vážnymi chorobami. Telesná hmotnosť a výška maltských psov by mala byť v medziach stanovených normou.

Srsť maltezákov je ich vizitkou - hustá, dlhá a biela. Dodatočne je povolený iba mierny odtieň slonoviny. Všetky ostatné farby alebo znaky diskvalifikujú psa z plemena. Na obočí sa im tvoria nádherné klasy, ktoré vyzerajú ako mihalnice a dodávajú psovi pôvab. Srsť psov tohto plemena by mala byť lesklá, hodvábna a hladká na dotyk. Dosť hustá a ťažká. Nie je povolená kučeravá a vlnitá srsť. Iba na labkách šteňaťa sa môže vyskytnúť mierne kučeravá srsť.

Starostlivosť o maltézskeho psíka

Srsť maltezákov si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Pĺznu veľmi málo kvôli nedostatku podsady, ale zároveň má takáto štruktúra srsti silnú tendenciu k uzleniu a zachytávaniu nečistôt počas prechádzok. Maltézske psíky by sa mali kúpať aspoň raz mesačne, alebo aj každé dva týždne. Šampóny sa odporúčajú tie pre jemnú pokožku a bielu srsť. Skvele sa osvedčia aj hydratačné šampóny. Pred každým kúpaním by mal byť pes dôkladne vyčesaný. Nanesenie šampónu a vmasírovanie by malo byť vykonané jemne, pohybmi nadol, aby sa zabránilo zamotaniu mokrej srsti. Sušenie je najlepšie začať od uteráka, potom fénom a zároveň česať srsť.

Majiteľ maltezáka sa musí pripraviť na každodennú rutinu česania psíka. Z tohto dôvodu je najlepšie naučiť svojho psa už od malička na túto starostlivosť. Odporúča sa používať kovový hrebeň s úzkym rozstupom zubov alebo - kefu. Je dobré zaobstarať si kvalitné nožnice na strihanie a zastrihávanie srsti.


PRÍSLUŠENSTVO A KOZMETIKA PRE STAROSTLIVOSŤ O MALTEZÁKOV


Srsť maltezákov je možné zastrihávať alebo strihať bez obáv zo zlého opätovného rastu.

Medzi každodenné povinnosti majiteľa patrí aj umývanie očí. Psíkovi by sa mali zastrihávať pazúry a srsť z uší by sa mala vytrhávať.

Tieto malé psy sa radi nechajú rozmaznávať. Podstielka pre maltezského psíka by mala byť mäkká, nadýchaná, ale dostatočne nízka, aby do nej pes mohol ľahko vojsť. Pelech pre maltézskeho psíka je najlepšie dať na viditeľné miesto, pretože títo psi milujú byť blízko ľudí, aj keď spia.

Vlasy maltézskych psov sú veľmi dlhé, mali by byť ešte dlhšie ako samotný pes! Udržiavať takýto strih v dobrom stave si vyžaduje veľké nasadenie.

Zdravie maltezákov

Toto plemeno sa považuje za mimoriadne zdravé a dlhoveké. Pri správnej starostlivosti sa dožívajú až 20 rokov zdravia vo vitálnej forme. Nemajú zvláštnu tendenciu ku genetickým chorobám. Pozor však na ich telesnú hmotnosť, pretože sú to gurmáni. Správne zvolené krmivo udrží vášho psa zdravého a v dobrom stave. Základom je kvalitné, ľahko stráviteľné krmivo, skladajúce sa z mäsa. Je veľmi dôležité správne vyváženie krmiva, pokiaľ ide o vitamíny a omega kyseliny, ktoré zlepšia vzhľad a stav srsti. Majte na pamäti, že ide o jemné psy, ktoré môžu mať potravinové alergie. Preto, aby sa tomu zabránilo, je doporučené podávať plnohodnotné krmivo už od šteniatka. Psom sa nesmie dávať jedlo pre ľudí, pretože môže zapríčiniť priberanie na váhe, žalúdočné problémy a ešte vážnejšie choroby. Adekvátna výživa a neprekrmovanie psa tiež pomôžu udržať zdravé kosti a kĺby. Ako psom malého plemena hrozí riziko vzniku luxacie pately. V mladom veku by ste mali svojho psa šetriť a nedávať mu príliš veľkú dávku fyzických aktivít, pretože by sa tým mohla zvýšiť pravdepodobnosť problémov s kĺbmi.

Typické pre Maltezákov sú tzv. fľaky alebo záteky farby okolo očí a úst. V očiach to môže spôsobiť okrem iného aj upchatie slzných ciest, podráždenie spojovky kvôli kontaktu so srsťou alebo zápal spojiviek.

Navyše u psov tohto plemena pomerne rýchlo vzniká zubný kameň, takže je nevyhnutné sa oň starať a dentálna hygiena je povinná už od malička.

Hovoríme však o psoch z legálnej, dobrej chovateľskej stanice. Iba ony zaručujú psovi dlhý a šťastný život. Pozor na pseudo-šľachtiteľov alebo nespoľahlivé zdroje. Cena za Maltézskeho psíka sa môže líšiť v závislosti od veľkosti prestíže a skúseností chovateľa od 330 EUR až do 660EUR za psa s rodokmeňom. Cena maltézskeho psa kúpeného s cieľom založenia chovateľskej stanice je kolosálne vyššia. Pred kúpou psa navštívte chovateľskú stanicu, venujte pozornosť rodičom vybraného šteniatka a celému vrhu šteniat. Chovateľ by mal bez problémov povedať o celej rodine psov, a ak je to potrebné, preukázať výsledky potrebných testov. Stáva sa, že chovateľské stanice hľadajú dobrý domov pre svojich čistokrvných psov, ktoré už napríklad nebudú rozmnožovať v chovateľskej stanici. Mnoho ľudí tiež umiestňuje reklamy „maltezák zadarmo“ z rôznych dôvodov, ktoré im život priniesol.

Vlasy sa často zafarbia a oči sú potom vodnaté. Je potrebné zabrániť pravidelnou starostlivosťou.

Maltezák dispozície, povaha

Veselý, spoločenský a milujúci spoločnosť ľudí. Toto je maltézsky psík. Adaptujú sa všade, len aby mohli byť so svojím pánom. Z tohto dôvodu sa neodporúčajú ľuďom, ktorí sú často mimo domova. Dlhodobá a častá neprítomnosť pána veľmi zle vplýva na psy tohto plemena, môžu mať depresiu a separačnú úzkosť. Aj napriek všetkému sú to jemné a citlivé psy. Iba to, že na nich zvýšite hlas, vnímajú ako trest, ktorý dokonale chápu.

Byť veľa s majiteľmi neznamená iba sedieť na gauči. Maltezáci sa radi hrajú a trénujú. Môžu sa venovať psím športom - majú dobrú kondíciu a rýchlo sa učia. Sú to šikovné psi, ale musíte ich od malička učiť pravidlám. Ako malé, šikovné psy môžu rýchlo využiť nepozornosť svojho majiteľa.

Voči cudzím ľuďom sú plachí a skôr nedôverčiví. Vítajú hostí štekaním, dajú sa však rýchlo podplatiť. Je veľmi dôležité socializovať maltezákov už od šteniatka, umožní to psovi zvyknúť si a oboznámiť sa s rôznymi situáciami. Takéto malé psy sa kvôli ich dobru neodporúčajú pre rodiny s veľmi malými deťmi. Môžu malým psom nechtiac vážne ublížiť. Pri hraní s väčšími psami tiež dávajte pozor, aby ste nešli príliš ďaleko.

Maltzské psíky sa radi maznajú, ležia na kolenách a spia so svojimi majiteľmi. Dobre vychovaný a socializovaný pes je po mnoho rokov skvelým priateľom a spoločníkom vo všetkých každodenných činnostiach.

O tom ako vybrať najlepšie meno pre sučku maltezáka sme písali v predchádzajúcich textoch.

Maltézské psy sprevádzajú svojich strážcov pri všetkých činnostiach, aj počas jedla.


Zaujímavosti o maltezákoch:

· V hrobke faraóna Ramzesa II. Sa našli sochy maltezákov

· Už v 9. storočí pred naším letopočtom Artistoteles uvádza vo svojom zozname psov maltezákov

· Maltézske psíky sa do Veľkej Británie dostali v 1. storočí nášho letopočtu

· Aj napriek tomu, že sa tak môže zdať, názov plemena nemá nijaké spojenie s Maltou, ale prvá časť pochádza zo semitského „malatu“, t.j. prístavu, zálivu

· Maltské psy boli obľúbené, napr. u Francúzskej kráľovnej Marie Antoinette, britskej kráľovnej Viktórii, cisárovnej Josephine Bonaparte

Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok