40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mops - najdôležitejšie informácie o plemene. Encyklopédia psov

Malý pes s veľkým srdcom, priateľskou povahou, ktorý je ochotný hra sa. Zistite, čím je charakteristický mopslík a či to môže byť pre vás ideálny pes?

Mops je charakteristický malý molos, ktorý je v u nás veľmi populárny. Okrem toho jedinečné čaro mopslíka oceňujú umelci po celé storočia a stále nie je ťažké nájsť zástupcov tohto plemena v umení, filme a rozprávkach. Prečítajte si informácie o tomto plemene a nechajte sa očariť.

Silueta mopslíka je vpísaná do štvorca, uši možno sklopiť dozadu alebo dopredu, chvost je najlepšie zvlniť dvakrát. Mops váži 6 až 8 kg.


Mops - história plemena

Mopslíci sú psy s veľmi bohatou históriou. Zmienky o mopslíkoch možno nájsť už v Konfuciovi (551 p. n. l.), ktorý píše o malých psoch s krátkym nosom, ktoré boli brané na lov. Za ich predkov sa považujú psy z ďalekého východu známe ako „Lo-chiang-sze“ alebo „Lo-sze“ z roku 1000 p. n. l.! V 10. storočí p. n. l. boli v Číne tri druhy psov - pekingský pes, leví pes a krátkosrsté Lo-sze. Mopslíky si našli cestu do Európy až v 16. storočí, okamžite si však získali obľubu a mnohokrát boli inšpiráciou pre umelcov - nie je ťažké ich nájsť na obrazoch, napríklad na obraze „Mladá dáma v člne s mopslíkom“ „James Tissot v roku 1870 alebo na portréte princeznej Ekateriny Dmitrievny Golitsynovej s Pugom, ktorý namaľoval Louis Michel van Loo v roku 1759.


Mops - postava

Mops má zavalité, kompaktné telo a krátku, tupú, štvorhrannú tlamu. Mal by byť svalnatý, ale nie obézny. Oči tmavé, pomerne veľké, okrúhle; s jemným a znepokojeným výrazom. Tmavý nos. Uši tenké, malé, jemné v dvoch variantoch, buď malé, visiace, sklopené a naklonené dozadu, odhaľujúce vnútro ucha, alebo sklopené dopredu, končeky priliehajú k lebke a zakrývajú vnútro ucha. Chvost je charakteristický pre mopslíky - vysoko nasadené, pevne skrútené, tesne pri boku - môže sa dokonca krútiť dvakrát.

Srsť mopslíka je jemná, hladká, mäkká, krátka a lesklá. Strieborná, broskyňová, plavá alebo čierna s jasným označením a tmavou maskou.Mops - správanie a povaha

Mopslíky sú očarujúce, vtipné a veľmi milujúce psy. Milujú spoločnosť a radi sa učia. Môžu žiť v dome so záhradou aj v malom byte, pretože sa rýchlo prispôsobia všetkým podmienkam. Mopslíky sú typické „gaučové psy“ - nevyžadujú veľa pohybu a dlhé prechádzky radi ich vymenia za posedenie s jemným hladením. Sú dobrým spoločníkom pre starších ľudí a ľudí s postihnutím. Psy sú veľmi naviazané na rodinu a takmer krok za krokom nasledujú svoju rodinu. Potrebujú stály kontakt s pánom a pozornosť. Jemný a trpezlivý, hravý mops bude skvelým priateľom aj pre malé deti. Mopslíci sa rýchlo učia a dajú sa trénovať. Ich vyvážená povaha zaručí, že nebudú spôsobovať žiadne výchovné problémy.
Toto plemeno žije v súlade a harmónii s ostatnými psami a domácimi zvieratami.
Rovnako ako mnoho spoločenských psov, mops nevykazuje lovecký inštinkt. Väčšina psov tohto plemena nechodí veľmi ďaleko, aj keď neboli vyškolení na privolanie. Mops tiež nie je určený na stráženie ani na štekanie. Ideálny pes? Pre niekoho, kto hľadá skvelého malého priateľa a člena rodiny - určite!
Aké meno pre mopslíka?
Originálne mená pre mopslíka sa vzhľadom na ich pôvod z ďalekého východu oplatí uviesť, napr. Pamir, Cypress, Rex, Amur, Mao alebo sa inšpirujte menami mopslíkov z filmov a literatúry, napr. Frank (Muži v čiernom), Percy (Pocahontas) alebo Mel (Tajný život domácich miláčikov).

Mopslíci sú v Poľsku malými, ale veľmi obľúbenými psami. Pochádzajú z Číny.


Mops- zdravie, potreby, starostlivosť

Rozhodne najbežnejším zdravotným problémom mopslíkov je nadváha - problém typický pre toto gaučové plemeno. Dysplázia bedrového kĺbu je tiež populárna choroba. Krátky nos psa môže zase spôsobiť dýchacie ťažkosti a chrápanie. Mopslíci majú tiež problémy s očami, ako sú vredy na rohovke a syndróm suchého oka. Ak máte mopslíka, mali by ste zvážiť návštevu psieho očného lekára. Mopslíci sú vystavení veľmi nepríjemnej a nebezpečnej situácii - vypadávaniu očnej buľvy. Toto riziko sa zvyšuje s vekom a tiež počas stresových situácií. Mopslíky sú navyše náchylné na choroby tráviaceho systému - plynatosť, poruchy trávenia, upchávanie perianálnych žliaz, preto je pre ne dôležitá správna strava.

Starostlivosť o mopslíky nie je ťažká. Stačí občas vyčesať srsť. Je tiež dôležité časté čistenie tváre mopslíka, aby sa predišlo pomerne častému problému mykózy v jeho „vráskach“.

Špeciálnu pozornosť mopslíkom treba venovať v zime. Kvôli krátkej srsti sa im môže hodiť oblečenie pre psov a psie topánky, ktoré ochránia labky pred mrazom a soľou. Ako vybrať psie oblečenie sme písali v predchádzajúcich článkoch.

Vzhľadom na tendenciu k nadváhe je dôležité správne kŕmiť svojho mopslíka. Najlepším riešením bude použitie krmiva špeciálne určeného napríklad pre malé plemená, napr. WIEJSKA ZAGRODA Moriak a jahňacina 2 kg, je dobré tiež obmedziť všetky pochúťky na minimum a zvoliť len tie najvyššej kvality, napr. SIMPLY FROM NATURE cigary s jeleným mäsom 3 ks. Treba pamätať aj na správne zavedenie krmiva do jedálnička vášho mazlíčka.


Natália Baková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok