40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Francúzsky buldoček - charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

Francúzsky buldoček - vlastnosti plemena

Francúzske buldočky pochádzajú z Anglicka, kde sa až do 19. storočia vyskytovali v dvoch odrodách - veľkých, t.j. Anglických buldogoch, a malých - miniatúrnych buldočkoch (toy). Obe odrody boli vyšľachtené pre radosť ľudí a s ich účasťou sa pravidelne organizovali psie zápasy.

Miniatúrne francúzske buldočky sa s migrantmi dostali z Anglicka do severného Francúzska v polovici devätnásteho storočia. Pre svoju malú veľkosť tela a malé potreby sa buldočky stali obľúbencami chudobných, ktorí ich chovali vo svojich domovoch a používali ich na lov myší a potkanov. Mäsiari, poľnohospodári, furmania, prístavní robotníci a obchodníci brali svoje psy na pracovisko, kde mali buldočky pôsobiť aj ako lapače a požierať zvyšky potravy zo zeme.

Proletariát, chcel viac zdokonaliť buldočky z hľadiska úžitku, a tak ich začal krížiť s teriérmi. Tento postup posilňoval lovecké inštinkty, chytrosť a svižnosť psov. Následne, aby sa vylepšil vzhľad psov a získala sa trochu iná postava, boli krížené s mopslíkmi vďaka čomu vznikol vzhľad s typickou sploštenou papuľou, vypuklými očami a úsmevným usporiadaním pier. Zmena vzhľadu so sebou priniesla aj zmenu postavení francúzskych buldočkov v spoločnosti. Stali sa obľúbenými vo vyššie postavenej spoločnosti.

Oficiálne bolo plemeno francúzsky buldoček zaregistrované v roku 1898. V Európe sa buldočky objavili v medzivojnovom období, okolo roku 1918.

Miniatúrny francúzsky buldoček pochádza z Anglicka. Spolu s anglickým buldogom sa zúčastňoval psích zápasov. Roztomilý výraz tváre sa k tejto úlohe nehodí.


Postava francúzskeho buldočka

Francúzske buldočky patria do molossoidnej psej sekcie a dokonale do toho zapadajú. Sú malé podsadité a svalnaté. Ich hmotnosť by mala byť medzi 8 a 14 kg. Výška v kohútiku je cca. 30 cm. Stavba tela je obdĺžniková s mierne vyvýšeným zadom. Je to dané tým, že zadné končatiny sú dlhšie než predné.

Hlava buldočkov je široká a silná, s výrazným stopom. Oči sú okrúhle, veľké a mierne vystupujú. Nos je malý, krátky a sploštený. Uši francúzskych buldočkov sú pri báze široké, vysoko nasadené, vzpriamené a veľké.

Buldočky majú veľmi široký a hlboký hrudník. Končatiny sú naopak krátke, rovné, s viditeľným obrysom svalov. Chvost by nemal prekročiť hornú líniu, ani keď je v pohybe. Pri koreni je hrubý, ku koncu sa zužuje. Prijateľné sú zatočené alebo rovné chvosty, mali by však vždy zakrývať konečník.

Prijateľné sú všetky varianty sfarbenia, od béžovej a svetlohnedej po červenú a čiernu. Možné sú aj svetlé a hladké farby, rovnako ako žíhané a so znakmi. V poslednej dobe je veľmi populárny modrý odtieň francúzskeho buldočka s postriebreným efektom.

Francúzske buldočky patria medzi malé plemená. Charakteristické sú ich veľké vztýčené uši a sploštený ňufák.

Starostlivosť - ako sa starať o francúzskeho buldočka

Ako krátkosrsté psy nepotrebujú intenzívnu starostlivosť. Nemajú podsadu, iba jeden typ srsti a to -vonkajšiu srsť. Ich srsť je krátka, nie príliš silná, lesklá a priliehajúca. Pri správnej výžive by srsť mala vypadávať iba počas obdobia pĺznutia. Pravidelné kúpanie so šampónom pre krátkosrsté psy a občasné prečesanie postačí ako údržba srsti domáceho miláčika. Pri pĺznutí je možné česanie kartáčom vykonávať častejšie. V takom prípade bude vhodný nástroj furminátor a obyčajná rukavica alebo gumová kefa, ktorá efektívne zachytí odumretú srsť.

Francúzskym buldočkom sa musia pravidelne čistiť uši pretože kvôli ich veľkosti sa v nich rýchlo usadzujú nečistoty a prach. Prinajmenšom aspoň raz týždenne opláchnite prevarenou vodou alebo špeciálnym prípravkom na okolie očí buldočka. Kožné záhyby na tvári si vyžadujú veľmi dôkladnú starostlivosť - najlepšie každý deň alebo každé dva dni ich čistiť a umývať. Buldočky môžu mať kvôli skrátenej papuli problém s usadzovaním zubného kameňa už v mladom veku. Majú tiež predispozíciu na upchávanie análnych žliaz, preto je veľmi dôležitá správna strava a časté návštevy veterinára.

Na venčenie francúzskych buldočkov sa odporúčajú široké obojky. Najmä pre šteňatá sa počas rastu a vývoja kostry neodporúča používať postroj (často zle nasadený, príliš utiahnutý, príliš hrubý), pretože by to mohlo viesť k tomu, že lakte sa vykĺbia smerom von a poškodia kĺby už v mladom veku. Dospelý, úplne vyvinutý pes môže byť venčený v postroji, najmä v horúcich dňoch, kedy môže obojok prekážať dýchaniu psa a dusiť ho. Ak sa rozhodneme pre postroj pre buldočka berte na vedomie, že by nemali prechádzať pod pazuchami, vyberajte modely napríklad s remienkami na hrudi.

Kŕmenie francúzskych buldogov

Špecifická stavba tela buldočkov a predispozícia k chorobám svojím spôsobom nútia chovateľov, aby vybrali KRMIVO, ktoré splní všetky nutričné požiadavky psa. Buldočky nemajú tendenciu priberať, ale pri nesprávnej výžive môžu mať nadváhu. Pamätajte, že francúzsky buldoček by mal byť svalnatý, mal by mať viditeľný pás, ale nemali by byť vidieť rebrá. Každý ďalší dekagram bude ešte viac zaťažovať už aj tak slabé kĺby týchto psov. Pri výbere potravy by ste mali myslieť na tráviace problémy tohto plemena. Sklon upchávania análnych žliaz sa pri nesprávnej výžive môže zhoršiť. Dobre tvarovaná a tvrdá stolica automaticky čistí žľazy. Preto je pre buldočky dôležitá, vyvážená a dobre stráviteľná strava. Predtým sme písali už o vhodnom obsahu bielkovín a úlohe správnej výživy psa.

Ideálne krmivo pre buldočky by malo byť bezobilninové a s vysokým obsahom mäsa. Doplnky stravy ako glukozamín a chondroitín - z prírodných zdrojov - posilnia kosti a nenasýtené mastné kyseliny zlepšia stav srsti psa. Buldočky by mali byť kŕmené čo najjednoduchším zložením, akékoľvek zbytočné doplnky zvyšujú možnosť alergií a nepravidelnej stolice. Ak krmovo neobsahuje obilniny, zvyšuje sa jeho stráviteľnosť, nezaťažuje žalúdok a nenarušuje činnosť tráviaceho traktu psa. Buďte opatrní tiež pri krmive, ktoré nafukuje a to: jablká, zeleninová alebo ovocná dužina. Dobrým doplnkom krmiva s vysokým obsahom mäsa sú bylinky.

Preto je u správnej výživy veľmi dôležitý počet denných porcii. Odporúča sa dávať malé porcie, ale niekoľko krát denne. Denný prísun potravy by mal byť rozdelený do minimálne troch dávok.

Buldoček si užíva plátok uhorky. Uhorky sú povolené v strave francúzskych buldogov, ale s mierou môžu z dôvodu vysokého obsahu vody a minerálnych solí z dlhodobého hľadiska spôsobiť hnačky.

Zdravie Buldočka

Francúzsky buldoček má aj napriek svojej kráse bohužiaľ aj veľkú genetickú predispozíciu chorôb. Niektoré z nich súvisia so stavbou tela, najmä s lebky a tváre, a k niektorým majú predispozície, ale vhodnou prevenciou im môžete predísť.

Sploštená lebka je spojená s problémami s dýchaním a často s rázštepom podnebia. Veľké množstvo záhybov na tvári medzi ktorými je teplo, vlhko a poskytujú tak ideálne prostredie pre množenie baktérií a tie spôsobujú plesne a to môže mať za následok dermatitídu a zapareniny. Vypúlené oči často slzia, môže sa objaviť zápal spojiviek a pri silných mechanických poraneniach - môžu očné buľvy aj vypadnúť. Krátke telo buldočka ovplyvňuje celý jeho tráviaci systém. Preto buldočky často trpia plynatosťou, refluxom a zlým trávením. Úzka panva prakticky znemožňuje prirodzený pôrod a krátke a zavalité nohy sú náchylné na problémy s kĺbmi.

Francúzsky buldoček má tiež predispozíciu k ochoreniam chrbtice. Preto je taká dôležitá prevencia už od šteniatka Nemali by ste ich príliš preťažovať, nedovoľte mu vysoké skoky a zoskoky, napríklad z gauča a tiež chodenie po schodoch.

Dysplázia bedrového kĺbu postihuje viac ako 30% francúzskych buldočkov, čo ich radí na popredné priečky v zozname plemien psov, ktoré týmto ochorením najčastejšie trpia.

Psy z nespoľahlivých zdrojov a nelegálneho chovu majú tieto nežiaduce predispozície oveľa väčšie a bývajú tiež menej socializované. Pri rozhodovaní o psovi tohto plemena by ste mali starostlivo hľadať a potom ísť na niekoľko návštev chovateľskej stanice francúzskych buldočkov. Priemerná dĺžka života francúzskeho buldočka je v rozmedzí od 10 do13 rokov.

Priemerná cena za francúzskeho buldočka, ktorý nie je určený na ďalší chov, sa začína od 650 EUR a v závislosti od úspechov v chovateľskej stanici môže hodnota dosiahnuť až 870 EUR. Cena chovného buldočka dosahuje ešte vyššie sumy.

Šteňatá francúzskeho buldočka majú od malička veľké uši. Od šteňacieho veku by sa mala venovať starostlivosť a profylaxia ochrane kostrového systému buldogov.

Povaha francúzskeho buldočka

Francúzske buldočky nie sú náročné psy. Sú vhodné aj pre menej skúsených majiteľov. Jedinou podmienkou je, venovať buldočkovi dostatok času. Sú to veľmi prítulné a spoločenské psy fixované na svojich majiteľov. Neradi zostávajú sami doma, vtedy sa môžu trápiť čo sa následne odzrkadlí na ich zdraví.

Psy tohto plemena sú trpezlivé a tolerantné. Milujú deti, radi sa s nimi hrajú a pokojne chodia na vodítku. Francúzske buldočky sú vhodné na chov v meste a nevadí im ani život v malom byte. Nepotrebujú veľmi veľa pohybu. No aj napriek tomu sú šikovní v psích športoch, ako sú agility a obedience. Pre buldočkov je najdôležitejší kontakt s ľuďmi a aj inými psami. Ak sú tieto psy správne vycvičené dobre, vychádzajú s mačkami aj králikmi. Avšak niektoré francúzske buldočky môžu prejavovať agresívne správanie voči iným psím samcom. Ďalej je potrebné mať na pamäti, že krochkanie a chrčanie buldogov môžu ostatní psi vnímať ako varovný signál - vrčanie - a z tohto dôvodu medzi psami aj napriek priateľskému prístupu samotných buldočkov môže dochádzať ku konfliktom.

Buldočky sú inteligentné psy, rýchlo sa učia a rozumejú novým povelom. Učenie by sa však malo uskutočňovať v pokojnej a príjemnej atmosfére a nutná je veľká trpezlivosť chovateľa. Neodpustia vám negatívne podnety ako sú krik, vrieskanie a tresty.

Tieto charakterové vlastnosti psa v kombinácii s odvahou a vysokou bdelosťou z nich robia dobrého strážneho psa - rýchlo si všimnú a počujú neštandardné zvuky a upozornia vás na nebezpečenstvo.

Francúzski buldočci sú spoločenskí a iní psi a budú sa im hodiť pri niektorých psích športoch alebo pri učení sa poslušnosti.

  Zaujímavosti:

  • V Anglicku sa buldočky chovali na psie zápasy a hryzenie dobytka


  • Medzi milovníkov plemena patrili okrem iného Edward VII. z Veľkej Británie a Írska, ruská vojvodkyňa Tatiana Romanova a módny návrhár Yves Saint Laurent


  • Prvý klub združujúci francúzskych chovateľov buldogov bol založený v roku 1880 v Paríži, v Európe vznikol až v roku 1937.


  • V roku 2019 Holandsko zakázalo chov a odchov psov tohto plemena kvôli mnohým zdravotným problémom a s nimi spojenej bolesti, ktorú psy prežívajú.


  • V roku 2016 britská asociácia veterinárov varovala pred nákupom psov tohto plemena z dôvodu viacerých zdravotných problémov


  • Francúzske buldočky zle reagujú na horúčavy, dusno, silný smog a znečistenie ovzdušia. To všetko im sťažuje dýchanie. V horúcom lete by sa prechádzky mali čo najviac skrátiť. Dlhšie prechádzky je lepšie plánovať skoro ráno alebo večer. Nie je vhodné brať svojich buldočkov na výlety do horúcich krajín, opaľovať sa na pláži atď. Sú to miesta, ktoré môžu viesť k prehriatiu alebo dokonca úpalu psa

  Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok