40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Filter

Vitamíny a doplnky pre mačky

Vitamíny pre mačku - stojí za to podávať vašej mačke vitamínové doplnky?
Vitamíny sú pre mačky rovnako dôležité ako pre človeka - podávané s krmivom majú významný vplyv na fungovanie tela. Je zrejmé, že krmivo by malo byť obohatené o vitamíny, predovšetkým pokiaľ sa nejedná o kompletné krmivo. Potrebné vitamíny pre mačku obsahuje správne vyvážené krmivo.
Na trhu sa vyskytuje veľa doplnkov, ktoré obsahujú vitamíny, ktoré každá mačka potrebuje. Nesiahajte však po nich bez konzultácie s veterinárom. Zdravé a správne kŕmenie zvieraťa nepotrebuje doplňovanie a prebytok vitamínov, ktoré nakoniec môžu ublížiť. Príznaky ich nedostatku skontrolujte diagnostikou s veterinárom a starostlivo naplánujte liečbu.
Kedy sú doplnky výživy pre mačky zbytočné?
Mačky získavajú väčšinu svojich vitamínov z krmiva. Pri výbere krmiva pre maznáčika je preto dôležité vziať do úvahy jeho zloženie. Najlacnejšie produkty bežne dostupné v supermarkete zvyčajne obsahujú veľa obilia a málo živočíšnych látok. Mačky sú od prírody mäsožravce a väčšinou potrebných vitamínov získavajú vhodne zvoleným kompletným krmivom. Namiesto investícií do vitamínov a krmív pre mačky je lepšie dať vášmu domácemu maznáčikovi o niečo drahšieho, ale kompletné krmivo. Ďalšie doplnky stravy potom budú zbytočné.
Aké parametre by mal doplnok obsahovať?
Mačka potrebuje rovnaké živiny ako človek, ale samozrejme v inom množstve. Preto v jej strave nesmú chýbať zdroje vitamínov A, D, E a B. Vitamíny C a K sú tiež dôležité, ale mačacie telo si ich môže syntetizovať samo (nemusí ich získavať priamo z potravy). Vyššie spomenuté vitamíny mačke pomáhajú s:
 • A - vitamín pre zdravú srsť, pôsobí na zrak;
 • B - napomáha správnemu fungovaniu nervového systému, srdca a obličiek;
 • C - vitamín k posilneniu imunity;
 • D - reguluje rovnováhu fosfátov a vápnika (je to vitamín zvlášť dôležitý pre mačiatka, pretože určuje správny vývoj kostí);
 • E - jeho nedostatky spôsobujú reprodukčné problémy a svalové poruchy u mačiek;
 • K - ovplyvňuje prebiehajúcu zrážanlivosť krvi.

Aké problémy u mačiek môže spôsobiť nedostatok vitamínu?

Príznaky nedostatku vitamínov u mačiek nie sú vždy viditeľné. Môže sa prejaviť odchýlkami od normálu v určitom správaní (napr. starostlivosti o seba), alebo zmenou svojho vzhľadu (napr. matnosť srsti). Nešpecifické príznaky avitaminózy môžu byť rovnaké ako u iných zdravotných stavov. Preto v prípade rušivých príznakov u vášho domáceho maznáčika nesmiete samostatne rozhodnúť o podávaní doplnkov stravy. Mačku by mal vyšetriť veterinár.

Kedy by ste mali dávať mačke vitamíny?

 • Možno budete musieť vitamíny používať, ak je vaša mačka:
 • oslabená chorobou;
 • počas rekonvalescencie (napr. po operácii);
 • v starobe;
 • na BARF diéte (pozostávajúce zo surového mäsa, kostí atď.);
 • počas gravidity, alebo dojčenia mačiatok.

Výber vitamínov a dávkovanie je potrebné konzultovať s veterinárom.

TROVET Balance VMS 250 g
Kontaktujte nás kvôli cene
GIMCAT Nutri Pockets Malt&Vitamin mix 150 g
Kontaktujte nás kvôli cene