40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Strihanie psa doma a v salóne - pravidlá, výhody a nevýhody

Starostlivosť o psa doma vyžaduje veľa trpezlivosti a manuálnych zručností. Mali by ste tiež mať príslušné náradie. V prípade psov, ktoré sa majú zúčastňovať výstav, je najlepšie navštíviť odborníka, aby bol vzhľad zvieraťa po strihaní v súlade s prijatými normami pre dané plemeno.

Strihanie psa je proces, ktorý zahŕňa aj kúpanie, sušenie a rozčesávanie srsti. Ak investujete do správnych nástrojov, môžeme tieto činnosti robiť sami, ak máte na to zručnosti. Cena za strih psa je pomerne vysoká, takže týmto spôsobom ušetríme veľa peňazí.

Starostlivosť o psy by mali robiť iba ľudia, ktorí sú s touto problematikou oboznámení a majú príslušné zručnosti. Zlé strihanie alebo holenie môže ľahko zraniť psa a spôsobiť dlhodobé zranenie. Estetika ošetrenia doma sa nikdy nebude podobať tej zo salónu.

Je možné ostrihať každého psa?

Strihanie psov je postup, ktorý sa vykonáva hlavne u plemien, ktoré nemajú podsadu - krátku, mäkkú a nadýchanú vrstvu srsti, ktorá chráni zviera pred vplyvom vonkajších podmienok. Medzi plemená psov, ktoré majú iba srsť (vhodnú na strihanie), patria teriéri, maltskí psi, foxteriéri, španiely, pudel a niektoré ovčie psy.

Strihanie psov - ako to urobiť doma?

Ak sa pripravujete na strihanie psa doma je potrebné zhromaždiť správne náradie a kozmetiku. Šampóny a kondicionéry pre ľudí môžu spôsobiť alergické reakcie a zápal kože u domácich miláčikov a kvôli vonným prísadám - dráždia citlivý čuch psa. Je preto potrebné dokúpiť prípravky na starostlivosť pre psa. Nemali by ste používať ani „ľudské“ strojčeky na strihanie. Majú príliš jemnú konštrukciu pre psiu srsť. Preto by ste si mali zvoliť vybavenie vhodné pre plemeno vášho domáceho miláčika (napr. existujú špeciálne strojčeky pre psov shih tzu a yorkie). Ak chcete použiť nožnice, mali by byť ostré a naolejované, aby strih prebehol hladko, netrhal srsť a nespôsoboval zvieraťu nepohodlie. A v tomto prípade je vhodné zakúpiť si nožnice na strihanie štvornožcov.

Bez ohľadu na plemeno na strihanie psa sa musíte dobre pripraviť. Je dobré predtým pozorovať, ako so zvieraťom zaobchádza odborník – pet groomer, teda psí kaderník. Na začiatku strihania by mal byť váš pes dôkladne umytý a rozčesaný. Ak máme v pláne použiť strojček na strihanie srsti, srsť musí byť vysušená fénom na vlasy (ten, ktorý je určený pre ľudí, je vhodný na tento účel). Na strihanie si musíme pripraviť pohodlné pracovné miesto (napr. lavicu, na ktorej umiestnime psa) a zásobu maškŕt, ktoré domáce zviera dostane ako odmenu za pokojné správanie.

Nezáleží na tom, či sa strihanie srsti začnete od hlavy, trupu alebo chvosta. Mali by sme však vedieť, ako by mal náš miláčik vyzerať po strihaní. Dávajte pozor, aby ste svojho psa neostrihali príliš. Môžete tak narušiť jeho schopnosť termoregulácie (udržiavať správnu teplotu). Je dobré vedieť, že srsť chráni psa nielen pred chladom, ale aj pred škodlivými účinkami slnka.

Niektoré plemená psov sú na strihanie a holenie úplne nevhodné. Profesionálny ošetrovateľ vyberie vhodné ošetrenie na ochranu a posilnenie stavu pokožky a vlasov psa bez toho, aby bol vystavený zdravotnému riziku.

Strihajte psa u psieho kaderníka – oplatí sa?

Využitie psieho kaderníka je síce praktická, aj keď drahá záležitosť. To koľko stojí starostlivosť o psa, závisí od mnohých faktorov - od plemena zvieraťa po umiestnenie salónu. Odborník si môže vypýtať aj niekoľko desiatok eur. Máte však záruku špičkového náradia a použitia vhodnej kozmetiky. Vďaka zručnostiam kaderníka celá procedúra trvá kratšie, než v domácich podmienkach, čo má pozitívny vplyv na pohodu domáceho miláčika. A ak náš miláčik nemá rád strihanie, zverenie tejto činnosti inej osobe má ešte jednu výhodu - zviera si nebude túto činnosť spájať s nenávideným zákrokom. Ak sa však má čistokrvný pes zúčastniť výstavy, určite by mal ísť ku kaderníkovi. Kaderník dokonale pozná požiadavky, ktoré by sa mali v súlade so štandardom plemena pri strihaní.