40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aké sú plemená policajných psov? Aké je ich školenie a práca?

Policajné psy sú zvieratá špeciálne pripravené na vykonávanie úloh, ako je sledovanie, hliadková služba, pátranie po stopách drog, výbušnín alebo osôb na mieste katastrofy. Niektoré zvieratá pomáhajú kriminológom pri hľadaní tela.

Každý z policajných psov má svoju špecializáciu a nepoužíva sa na iné účely. Hoci najčastejšie spájaný s prácou v uniformovaných službách je nemecký ovčiak, na podporu ich činnosti sa používa aj mnoho ďalších plemien.

Policajný pes je na určité činnosti trénovaný od šteňaťa. Niektoré plemená, napríklad nemecký ovčiak, sú úžasné na prácu v tejto službe.

Aké úlohy plní policajný pes?

Medzi policajnými psami sa nenachádzajú žiadne, ktoré by sa používali súčasne napríklad na vyhľadávanie ľudí pod lavínami a na zisťovanie drog. Zvieratá sú trénované na konkrétne úlohy. Jednou z najbežnejších špecializácií je hliadková služba. Psy, ktoré sa jej zúčastňujú, sprevádzajú pešie hliadky, policajtov zabezpečujúcich demonštrácie, hromadné akcie a tých, ktorí sa zaoberajú ochranou objektov. Úlohou policajných štvornožcov je reagovať na agresívne správanie a prítomnosť votrelcov v zabezpečenej oblasti. V odôvodnených prípadoch môžu na príkaz sprievodcu prenasledovať označenú osobu a zneškodniť ju.

Mnoho policajných psov používa pri svojej práci svoj dokonalý čuch. Do tejto skupiny patria psy:

· sledovacie - hľadanie stôp ľudí v teréne a ich sledovanie,

· vyhľadávanie drog,

· vyhľadávanie výbušnín,

· priradenie pachových (osmologických) stôp zanechaných na mieste činu

ku konkrétnym ľuďom,

· záchrana (hľadanie ľudí, napr. pod lavínami alebo v ruinách budov,

· vyhľadávanie mŕtvych tiel.

V radoch slovenskej polície slúži aktuálne cca. 700 psov, okrem toho slúžia aj v ďalších službách - armáda, pohraničná stráž, hasiči alebo colníci.


Plemená policajných psov

Nemecký ovčiak je najbežnejšie používaným plemenom policajných psov. Väčšinou sa používajú v hliadkových jednotkách a tiež ako stopovacie psy. Na vyhľadávanie ľudí, bômb alebo drog sa cvičia tiež labradory, španiely, foxteriéry a bígle. V iných krajinách sú bežní policajní holandskí a belgickí pastieri (malinois)..

Policajné alebo záchranné psy fungujú iba obmedzený čas. Po skončení služby zvyčajne zostávajú u svojich opatrovníkov.

Výcvik policajných psov

Výcvik policajných psov je dlhý a nákladný proces. Jeho účelom je predovšetkým rozvíjať zručnosti zvieraťa súvisiace s vyhľadávaním konkrétnych materiálov alebo osôb a primeranou reakciou na objavenú stopu. Zviera sa musí navyše naučiť byť absolútne poslušným psovodovi, pracovať za prítomnosti nepríjemných podnetov (napr. výstrely, prítomnosť davu, iných zvierat, hluk, dym). Zvyčajne počas celej svojej služby pracuje s rovnakým sprievodcom. Vďaka neustálemu kontaktu a priateľským vzťahom môže taký tím počas služby dosiahnuť vynikajúce výsledky.Na Slovensku policajných psov vycvičuje odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru v Malých Levároch a bratislavskej Mlynskej doline. Pri výbere správnych zvierat sa určujú ich predispozície a smerujú k niekoľkomesačnej príprave na prácu s určenou špecializáciou. Akceptované sú aj psy od súkromných chovateľov, ktoré spĺňajú určité požiadavky. Pretože dopyt po vycvičených zvieratách je v uniformovaných službách veľmi vysoký, cena policajného psa môže dosiahnuť aj niekoľko stoviek EUR.Policajné psy na dôchodku

Policajný pes pracuje iba určitý čas- zvyčajne do veku 8 - 10 rokov. Keď jeho efektívnosť a výkon klesá, zviera odchádza do dôchodku. Najčastejšie sa o neho stará jeho doterajší sprievodca. Psy, ktoré slúžili v policajných silách, sú zvyčajne vďační, priateľskí a dobre vychovaní spoločníci pre život.

Šimon Wisch