40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Psy s vlasmi - plemená vhodné pre alergikov

Mnoho ľudí nemôže mať domáce zvieratá kvôli alergii. Všeobecne sa verí, že pes s vlasmi namiesto srsti je v tomto prípade bezpečným riešením. Nie je to pravidlom, ale niektoré plemená sú obzvlášť dobre znášané ľuďmi, ktorí sú precitlivení na rôzne alergény.

Psy s vlasmi sú zvyčajne predstaviteľmi malých plemien. Avšak aj veľké plemená, ako sú knírači a väčšie odrody pudlov môžu byť dobrým spoločníkom pre alergikov.


Bišóni sú považované za menej alergénne psy, ktoré si však vyžadujú oveľa viac času na starostlivosť o vlasy - čistenie zubov a pravidelné kúpanie.

Čím sú charakteristické psy s vlasmi?

Psy s vlasmi sú skupinou plemien, ktoré sa vyznačujú pokrývkou svojho tela, ktorá je vo svete cicavcov dosť neobvyklá. Ich pokožka je pokrytá iba vrchnou vrstvou srsti, pozostáva z dlhých, neustále rastúcich a zriedka pĺznucich keratínových vlákien. Nemajú alebo majú málo tzv. podsady, teda mäkkej, kratšej srsti. Najčastejšie to zvonka nie je viditeľné, ale zviera s ňou vyzerá väčšie a „nadýchanejšie“. Podsada je zodpovedná hlave za tepelnú izoláciu - umožňuje udržiavať telesnú teplotu pri veľmi nízkych aj vysokých teplotách. V procese pĺznutia sa táto vrstva neustále obnovuje a dvakrát ročne - pred letnou a zimnou sezónou - sa takmer úplne vymieňa. Zatiaľ čo vrchná vrstva srsti je rovnaká pre všetky plemená, zvieratá bez podsady sa bežne nazývajú psy s vlasmi.

Je pes s vlasmi dobrou voľbou pre alergika?

Pes s vlasmi je najlepšou voľbou pre alergika - vyhýbaním sa obrovskému množstvu srsti na podlahách, nábytku, oblečení sa nepochybne obmedzuje vystavovanie alergénom. To však neznamená, že - ako sa všeobecne uznáva - môže každý takýto pes prebývať s každým alergikom.

Pes s vlasmi môže tiež spôsobiť alergické reakcie, pretože nielen vlasy sú alergénom. Príčinou nepríjemných symptómov môžu byť exfoliované epidermálne bunky, roztoče, kožné parazity, sekréty a exkrementy. V tomto prípade sú však zvieratá s vlasmi lepšou voľbou, než zvieratá s bežnou srsťou - srsť sa udržuje oveľa ľahšie čistá, aj keď si to niekedy vyžaduje veľa starostlivosti.

Pri každej alergii je potrebné starostlivo zvážiť rozhodnutie o tom či môžeme mať domáceho miláčika a zohľadniť riziko nežiaducich príznakov.

Yorkshirskí teriéri majú zanedbateľné množstvo podsady, môžu však tiež spôsobiť alergie. Pred rozhodnutím, či si kúpiť psa alebo si ho adoptovať, by ste mali zvážiť, čo keď sa alergia vyskytne.

Malé psy s vlasmi

Medzi malými psami s vlasmi sú v súčasnosti najpopulárnejšie jorkšírske teriéry. Je to mimoriadne pôvabné plemeno, spoločenské a aktívne. Vďaka svojej veľkosti sa často stávajú členmi rodín v bytoch. Teriéri sú zároveň psy s vlastnosťami obrancov - sú odvážni, sebavedomí, vždy sa snažia čeliť hrozbe.

Medzi malé psy patria aj plemená, ako napríklad:

· Shih tzu - odvážne psy, ktoré sa kedysi používali na lov;

· Basenji - zaujímavosťou je, že psy tohto plemena nedokážu štekať;

· Bišóny - kvôli špirálovitým vlasom si vyžadujú pravidelnú starostlivosť osobou, ktorá to vie robiť.

Medzi malé psy patria aj miniatúrne pudle a knírači.

Psy Basenji neštekajú, ale vydávajú výrazné zvuky podobné jódlovaniu.

Veľké plemená psov s vlasmi

Medzi alergikmi, ktorí uprednostňujú veľké plemená psov, sú často volené väčšie druhy pudlov. Dobre sa aklimatizujú na domáce podmienky a sú odvážnymi a inteligentnými ľudskými spoločníkmi. Vyžadujú si však pozornosť a dôsledný výcvik kvôli ich trochu tvrdohlavej, nezávislej povahe.

Veľké bradáče majú väčšie požiadavky. Sú vernými spoločníkmi, ale ich povaha sa formovala pri vykonávaní obranných funkcií. Je lepšie si takého psa nevyberať, ak nemáte skúsenosti s chovom. Zle vedený bradáč môže byť nebezpečný pre okolie a iné zvieratá.

Milý, priateľský a zvedavý sveta, veľký pes s dlhými, nadýchanými, bielymi vlasmi je samojed. Za zmienku však stojí toto plemeno má veľmi bohatú podsadu (pôvodný pes zo severnej časti), čo zvyšuje riziko alergií. Samoyed miluje deti a je pre ne skvelým spoločníkom pri zábave. Nie sú to však domáce zvieratá - sú klasifikované ako pracovné a ťažné psy. Vyžadujú veľa pohybu a každodenné dlhé prechádzky. Neradi sa zdržiavajú v uzavretých miestnostiach.

Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok