40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Samojed (Samoyed) - charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

Samojed - vlastnosti plemena

Biele, nadýchané psy so stále usmievavým výrazom tváre, sa dnes zúčastňujú dogoterapie na celom svete, doma rozveseľujú domácnosť a vonku sú skutočnou sopkou energie. Ako to bolo predtým? Samojedi vždy pracovali s ľuďmi, pomáhali strážiť a pásť stáda sobov a farmy, zúčastňovali sa aj poľovania. Boli naučení behať v záprahoch a používali ich ako ťažné psy. Samojedi na oplátku získal surovú divinu, ryby, vďačnosť ľudí a možnosť prespať v spoločných stanoch a domoch. Bolo to trochu aj z egoistických dôvodov zo strany ľudí, keďže - našuchorené psy slúžili ako dobré radiátory.

Samojedi patria do sekcie špicov a psov primitívneho typu. Ich meno pochádza od kmeňa Samojedov, ktorý žil v Mongolsku pred tisíckami rokov. Títo ľudia sa o svoje psy veľmi starali a tiež sa starali o to, aby plemeno nebolo krížené. Samojedi mali iba snehovo biele odrody, zatiaľ čo v južných častiach sa vyskytovali v hnedých a čiernych odrodách. Spolu s kmeňom sa tieto psy dostali do Ázie, potom do Anglicka, kde sa štandard plemena vyvinul až v roku 1909. Prvý chov samojedských psov u nás bol založený v roku 1989.

Samojed v dospelosti.

Samojed postava

Stredne veľký pes s elegantnou a ladnou štvorcovou siluetou. Telesná hmotnosť dospelého jedinca je do 30 kg a výška v kohútiku u samcov je 54 - 60 cm a u samičiek 50 - 56 cm. Samojedi sú svalnaté, mocné psy. Ich silná a veľká hlava je nasadená na obrovskom krku. Toto plemeno vďačí za svoj charakteristický úsmev mierne šikmým, tmavým a široko posadeným očiam a širokým perám s tmavou pigmentáciou. Dotvárajú ho malé, špicaté, vztýčené a vysoko nasadené uši. Trup samojedov je dosť krátky. Chvost priťahuje veľa pozornosti, zatiaľ čo je v pokoji - nesený nízko, pri pohybe - skrútený cez chrbát alebo ohnutý do boku.

Srsť Samojedov je neuveriteľne hustá a hrubá. Okolo krku sa vytvára bujný golier, stehná, chvost a lopatky sú husto zarastené. Medzi palcami sa nachádzajú bujné chĺpky chrániace vankúšiky. V minulosti boli povolené tieto farby: biela, čierna a hnedá. Dnes sú podľa vzoru možné iba čisto biele, krémové alebo bielo béžové samojedy. Béžová farba nie je povolená.

Rôzne farby samojedských psov stojacich vedľa seba - jeden hnedý, druhý biely

Starostlivosť o Samojedov

Dvojvrstvová srsť tohto plemena je pokrytá prírodným mazom. To umožnilo psom odolávať zrážkam. Táto vlastnosť tiež umožňuje pomerne efektívne striasanie zaschnutých nečistôt a špiny. Samojedská srsť je pružná a jej veľké percento je podsada. Vonkajšia srsť je dlhšia a tuhšia, zatiaľ čo spodná srsť je jemnejšia a husto usporiadaná. Tento typ srsti nevyžaduje časté kúpanie, najlepšie je kúpať ich iba ak sú veľmi zašpinení - každých pár mesiacov a pri psovi, ktorý sa rýchlo zašpiní - každý mesiac. Pred kúpeľom treba psa dôkladne vyčesať kefou, čo uľahčí prácu. Z kozmetiky sa odporúča používať šampóny pre bielu srsť a pre psy s jemnou pokožkou. Po kúpaní je psy najlepšie sušiť fénom s letným vzduchom, ak je vzduch príliš teplý, srsť bude matná a bude sa uzliť.

Samojedi vyžadujú pravidelné česanie. Raz týždenne ich dôkladne vyčešte hrebeňom so širokými zubami alebo kefou. Malo by sa pamätať na to, že Samojedi pĺznu dvakrát ročne. V tomto období im vypadáva najskôr spodná srsť, neskôr vrchná a sú doslova všade, vtedy je nevyhnutné každodenné česanie.

Psy tohto plemena nie sú absolútne vhodné na strihanie alebo úplné holenie. Ich pokožka je náchylná na podráždenie a alergie, takýto zákrok môže mať vážne zdravotné následky a počas leta môže psom spôsobiť prehriatie alebo dokonca úpal. Po estetickej stránke oholeným Samoyedom srsť rastie nerovnomerne a zvyčajne sa mení na páperie. Oholený chvost zriedka dorastie. Je povolené zastrihávať vlasy okolo rozkroku, z hygienických dôvodov, a na tzv. „šortkách“. Srsť medzi vankúšikmi má dôležité ochranné funkcie a nie je vhodná na holenie.

Dvojvrstvové vlasy samojedov sú pokryté prírodným mazom, ktorý pôsobí ochranne. Svojho psa by ste mali pravidelne čistiť.

Samojed a zdravie

Samojedi sú psy s dobrou imunitou, milujú zimu a sneh. Malo by sa však pamätať na to, že psy chované v bytoch a väčšinou vo vykurovaných miestnostiach si musia pomaly zvyknúť na nižšie teploty, inak môžu byť oslabené a nachladnúť.

Chovateľské stanice samojedov neustále pracujú na eliminácii chorôb, ktoré postihujú tieto krásne psy. Stále však existujú niektoré choroby špecifické pre dané plemeno, vrátane kardiovaskulárnych chorôb (srdcové choroby), cukrovky, zlyhania obličiek a dysplázie bedrového kĺbu. U nekastrovaných samcov je oveľa pravdepodobnejšie, že budú trpieť rakovinou prostaty a močovými problémami.

Pre toto snehobiele plemeno je bežná hluchota a slepota. Rovnako ako Weimarské stavače aj Samoyedi majú predispozíciu na dvojité mihalnice, čo si najčastejšie vyžaduje chirurgický zákrok, inak budú mihalnice neustále dráždiť oko, čo vedie k nezvratným zmenám.

Priemerná dĺžka života Samoyeda je 9-11 rokov.

Strava Samojeda

Kvôli predispozícii na cukrovku, alergii a v starobe obezite by mali mať Samojedi obzvlášť kvalitné krmivo. Kľúčom je tu absencia obilnín všetkého druhu, ktoré zvyšujú glykemický index krmiva a poskytujú sacharidy. Tieto psy potrebujú na podporu srsti a pokožky veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín. Chondroitín sulfát a glukozamín sú dôležitou súčasťou krmiva pre plemeno Samojed. Stredne veľké psy, ale svalnaté a skôr mohutné, potrebujú posilnenie kĺbov a kostí.

V krmive pre šteňatá a pre starších samojedov by mala byť hladina bielkovín normalizovaná, nie príliš vysoká. Dospelých psov sa odporúča kŕmiť mäsovým krmivom s priemernou energetickou hodnotou, vysoký kalorický obsah by psa ešte viac stimuloval k frustrácii. Sú to však iba pokyny a správne krmivo by sa malo vyberať podľa individuálnych požiadaviek jednotlivca.

Samojedi by mali dostať jedlo obzvlášť dobrej kvality, s množstvom mäsa a bez obilnín. Samojedi milujú ryby.

Povaha Samojeda

Samojed je predstaviteľom primitívnych psov. Samotná história plemena určila jeho povahu a temperament. Samojedi potrebujú od svojich opatrovateľov veľa kontaktu a nehy. Sú to spoločenské, veselé, pokojné a rodinné psy. Takáto silná potreba väzby sa netýka iba ľudí, ale aj ďalších psov. Áno, Samojedi sú spoločenskí psi a cítia sa najlepšie so skupinou príbuzných. Ideálnym spoločníkom pre toto plemeno je rovnako aktívny a hravý pes, s veľkou energiou.

Inteligentné psy, ktoré neustále pracujú s ľuďmi, musia byť pravidelne trénované. Samojedi sa odporúčajú ľuďom, ktorí majú radi šport a trávenie času vonku. Pretekanie, beh, sánkovanie, všetky psie športy - to je lahôdka pre tieto psy. Pri cvičení majte na pamäti, že Samojedi majú krátky čas sústredenia. Najlepšie je preto robiť si časté prestávky alebo meniť činnosti. Tieto psy nebudú dobre fungovať v malých bytoch s malým množstvom pohybu. V takýchto podmienkach sa začnú rýchlo nudiť a potom svoju frustráciu vybíjajú na predmetoch a všetko roztrhajú. Samojedi sú navyše mimoriadne zhovorčiví psi, prvá vec, ktorú urobia, je štekanie, a to v každej situácii. Ich repertoár reči je oveľa širší - môžu tiež kvíliť, priasť, mľaskať, bublať a ďalšie.

Samojedi sa považujú za veľmi jemné a vždy usmievavé medvedíky, treba si však uvedomiť, že to závisí hlavne od jednotlivca. Mrzutý Samojed, ktorý nemá uspokojené špecifické potreby plemena, môže byť agresívny a často vrčať. Psy majú tiež silnú potrebu brániť, takže so psom by ste mali pracovať už od útleho veku. Správne vybraní jedinci, vyškolení a vychovaní, sú vynikajúci v dogoterapii, pretože prinášajú úľavu a pokoj deťom, starším alebo chorým.

Pod maskou usmiateho, milého a nadýchaného medvieďaťa sa skrýva skutočný pes a nemôžete na neho zabudnúť. Má potreby typické pre toto plemeno a prebytok energie.

Zaujímavosti

· Pred zavedením štandardu plemena a jeho zápisom do registra plemien sa Samojedi boli samojedskými psami na záprahy

· Malá samojedská farma sa nachádza v Zimbabwe

· Samoyed žijúci v Číne vyštekáva výsledky matematických príkladov: sčítanie, odčítanie, delenie a násobenie

· Dodnes sa konajú preteky na psích záprahoch, na ktorých sa zúčastňujú samojedi

· Pri výbere postroja alebo obojku pre Samojeda dávajte pozor na to, či nezafarbia snehovo bielu srsť. Samojedi majú tendenciu k zafarbovaniu. Pre toto plemeno sa odporúča zvoliť tlmené farby doplnkov


Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok