40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Basenji - najdôležitejšie informácie o plemene

Basenji je pastiersko - strážny pes kočovných ázijských a afrických kmeňov. Dnes sa stále používa na lov menších afrických zvierat. Vo väčšine prípadov plní funkciu spoločenského psa. Teší sa z ľudskej prítomnosti, ale vyberie si jedného majiteľa.

Basenji sa tiež nazýva konžský teriér (aj keď to v skutočnosti nie je teriér), pes Cheops a pes Kongo. Šteká veľmi zriedka. Vydáva zvuky podobné jódlovaniu. Vďaka tomu je označovaný ako mačací pes. Vďaka svojej tvrdohlavosti a samostatnosti bol ocenený ako najťažší žiak spomedzi psov.

Basenji - história plemena

Basenji v klasifikácii FCI je uvedený v skupine 5 - Špic a pôvodné plemená a v časti 6 - Primárne plemená. Zviera pochádza z oblastí strednej Afriky. Patrí k pôvodným psím plemenám rovníkovej zóny. Predpokladá sa, že predkovia Basenji žili v starovekom Egypte. Tieto psy prišli do Európy v 19. storočí, avšak nedokázali prežiť v tak odlišnom prostredí. Následné pokusy boli uskutočnené už v 20. storočí a boli úspešné - propagovali sa na starom kontinente vo Veľkej Británii v roku 1937. Na Slovensku sa netešia veľkému záujmu. Je to do veľkej miery spôsobené tým, že sa tu objavili pomerne nedávno (v roku 1992).

Basenji - postava

Africký pes basenji je malý. Dospelí jedinci dosahujú: suka výška 38–42 cm a telesná hmotnosť 9–10 kg, pes výška 41–45 cm a telesná hmotnosť 10–12 kg. Zástupcovia tohto plemena majú krátku, lesklú, priliehavú a jemnú srsť, ktorá je dvojfarebná - s bielymi škvrnami. Najbežnejšie kombinácie sú čierna, čierna s pálením, červená a plavá s bielou. Možné sú aj pruhované alebo trojfarebné jedince. Basenji majú tmavé oči. Vztýčené uši spôsobujú na ich čele vrásky.

Basenji - správanie a povaha

Plemeno psov Basenji má dobre vyvinutý lovecký inštinkt. Tieto štvornohé stvorenia niekedy nevenujú pozornosť príkazom majiteľa, keď chytia stopu. Preto by pre každý prípad mali byť opatrené adresármi. Je to populárna forma identifikácie zvierat. Vďaka poskytnutím kontaktným údajov na ňom bude oveľa jednoduchšie nájsť vášho domáceho miláčika. Tu sú príklady: TRIXIE adresár pre psa, ZOLUX kovový adresár.

Pes Basenji sa vyznačuje veľkou inteligenciou a múdrosťou. Je učenlivý, ale kvôli svojej samostatnosti vyžaduje dôslednosť, vytrvalosť a motiváciu učiť sa. Konžský pes je radostný, veselý, verný svojmu majiteľovi, ale voči cudzím ľuďom je opatrný. Má veľa energie. Mal by tráviť čas aktívne. Pri chôdzi je najlepší postroj napríklad TRIXIE postroj Julius IDC K-9 neónovo žltý. Výrazne zvyšuje komfort prechádzok. Zabudnúť nemôžete ani na ďalšie potrebné vychádzkové doplnky.

Basenji - zdravie, potreby, starostlivosť

Priemerná dĺžka života Basenji je 13–15 rokov. Pes tohto plemena dobre znáša vysoké teploty. Nemá rád chlad ani vlhkosť. Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré sa ho týkajú, patria: Fanconiho syndróm (ochorenie obličiek), trieslová kýla, dysplázia bedrového kĺbu, coloboma.

V popise Basenji je potrebné poznamenať, že tieto štvornohé stvorenia sú veľmi čistotné. Nevyžadujú zložitú starostlivosť. Je potrebné pravidelné česanie každý týždeň. Na tento účel môžete použiť napríklad FURminator FURflex sada pre psov rozmer S. Tratia málo srsti.

Diéta BARF je považovaná za najlepšiu formu výživy pre Basenji. Ak však majitelia nemajú dostatok času na prípravu jedál alebo nemajú o nich potrebné vedomosti, lepšou možnosťou budekvalitné granule pre psov, ako napríkladBRIT Care Adult Small Breed lamb & rice 7,5 kgBRIT Care Adult Small Breed lamb & rice 7,5 kg, HAPPY DOG Mini baby & junior 29 4 kg,