40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Shih tzu - najdôležitejšie informácie o plemene

Shih tzu je dekoratívny a typický gaučový pes. Osvedčí sa najmä ako spoločník pre ľudí, ktorí nie sú fyzicky veľmi aktívni, v staršom veku a rodiny s deťmi. Je veľmi spoločenský a priateľský. Vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu je častým účastníkom výstav.

Shih tzu je tiež nazývaný Chrysanthemum Dog. Toto plemeno patrí k prvotným psom. Krajinou pôvodu shih tzu je Tibet, zatiaľ čo jeho patrónom je Veľká Británia. Tieto štvornožce sú malé. Ich srsť je dlhá a hustá, a preto si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Vyskytujú v rôznych farbách a jednou z najobľúbenejších je čierno - biela.

Shih tzu majú priateľské dispozície. Cítia sa veľmi dobre v spoločnosti ľudí. Majú radi kontakt s deťmi. K iným zvieratám sa stavajú pozitívne.

Shih tzu – história plemena

Kedysi sa predpokladalo, že Shih tzu vznikol z kríženia lhasa apso s Pekínskym palácovým psom. Analýzy DNA to však vyvrátili a dokazujú, že shih tzu je staršie plemeno. Odkiaľ pochádza jeho názov? Etymológiu treba hľadať v čínštine. Pochádza zo slov pinyin shīzi gǒu, čo sa v doslovnom preklade znamená „leví pes“. Prišiel z Tibetu, svojej domovskej krajiny do Európy a pôvodne do Veľkej Británie, v 30. rokoch. Psy Shih tzu sú výstavné a spoločenské psy.

Shih tzu - postava

Psy shih tzu sú malé. Veľkosť dospelej sučky je 20–25 cm a psa 22–27 cm. Tieto zvieratá môžu vážiť od 4 do 8 kg. Shih tzu môže byť rôznych farieb. U bodkovaných psov je žiaduca biela špička chvosta a biela šípka na čele. Majú veľa podsady a dlhú, hustú, luxusnú srsť, ktorá môže byť rovná alebo mierne zvlnená. Kučeravá srsť nie je žiadúca. Z tohto dôvodu môžete shih tzu často stretnúť so zaujímavými účesmi, ktoré ho robia ešte atraktívnejším. Pre plemeno je charakteristický mierny predkus. Vyznačuje sa tiež tmavou farbou očí.

Shih tzu - povaha a správanie

Shih tzu majú sú veľmi priateľské. Cítia sa veľmi dobre v spoločnosti ľudí. Majú radi kontakt s deťmi. Majú veľmi pozitívny prístup k iným zvieratám. Milujú pohladenie. Aj keď sú považovaní za verných a oddaných, ich povaha je dosť nezávislá. Sú ostražití. Rýchlo si zvykajú na nové miesta a ľudí.

Shih tzu sa rád hrá, ale aj veľa odpočíva (drieme), takže mu poskytnite pohodlný pelech. Pelech musí byť príjemný, aby v ňom pes chcel odpočívať a vraciať sa do neho. Zistite, aké môžete zvoliť pelechy pre svojho miláčika. Naše návrhy sú: TRIXIE pelech Charly, TRIXIE pelech Bonzo, TRIXIE obdĺžnikový pelech Drago. Ak je pes správne pripravený na zostanie doma osamote riziko zničenia je minimálne.

Shih tzu, napriek tomu, že sú vysoko inteligentné psy, vykazujú miernu predispozície k výcviku. Sú tvrdohlaví a nerešpektujú príkazy. Iba správne vedené počiatočné školenie a primeraná motivácia vám umožnia naučiť ho slušnému správaniu. Na výcviku sa najlepšie účinky dosiahnu pozitívnym posilnením, takže je dobré sa vybaviť maškrtami, napríklad TRIXIE sušienky Beef and Turkey, 75 g, ROYAL CANIN cukríky Pill Assist Small Dog na podávanie tabliet 90 g a špeciálne vrecká na ich prechovávanie, napríklad TRIXIE vrecko na maškrty dog activity 2v1, TRIXIE Tréningová taška na maškrty. Zistite, aké ďalšie maškrty počas tréningu môžete použiť.

Plemeno shih tzu nevykazuje tendenciu k útekom, ale jeho predstavitelia nie sú vždy poslušní na prechádzkach. Pre každý prípad je vhodné ich vybaviť adresárom. Pri chôdzi je najlepší postroj. Sú mäkké, netlačia a sú nastaviteľné. Príklady modelov sú: TRIXIE Postroj Premium H, TRIXIE Postroj Premium Touring nastaviteľné. Alternatívou sú mierne zaoblené obojky. Musíte pamätať o tom, aby ste ich po návrate domov dali dole kvôli dlhej srsti.

Shih tzu sú malé plemená psov s dlhou a hustou srsťou. Vďaka štruktúre lebky sú náchylné na tvorbu zubného kameňa, problémy so slznými cestami a ťažkosti s dýchaním.


Shih tzu – výživové potreby

Shih tzu majú tendenciu priberať. Vyžadujú racionálnu výživu. Najlepšie je zvoliť krmivo určené pre toto plemeno. Pozrite si krmivá určené pre toto plemeno, tu sú niektoré z nich: ROYAL CANIN Shih Tzu Adult suché krmivo pre dospelých psov shih tzu 1,5 kg, ROYAL CANIN Shih Tzu Puppy Junior suché krmivo pre šteňatá do 10 mesiacov, plemeno shih tzu 1,5 kg.

Shih tzu - zdravie a staroslivosť

Ako sa starať o shih tzu? Shih tzu vyžaduje každodenné česanie kefou. Pomocnými doplnkami budú FURMINATOR FURflex Súprava pre psov veľkosť S, FURMINATOR Undercoat deShedding pre dlhosrsté psy - Small, FURMINATOR Adjustable deMatter Náradie na uzly alebo pre šteniatka, FURMINATOR My furst groomer. Ďalšie produkty tohto typu pre vášho domáceho miláčika nájdete v našom obchode, vrátane šampónov, nožníc, strojčekov na strihanie. Nezabudnite sa starostlivo starať o oči a uši. Oplatí sa použiť napríklad TRIXIE očné kvapky, 8IN1čistiace utierky na oči, TRIXIE vlhčené utierky.

Choroby, na ktoré je plemeno shih tzu náchylné, sú: autoimunitná tyroiditída, adrenálna insuficiencia, srdcové choroby (najmä hypoplázia trikuspidálnej chlopne), zlyhanie obličiek, úpal a zúženie nosných dierok. Shih tzu často bojuje s chorobami očí, vrátane entropie (vytočenie okraja viečka) a upchatia slzného kanálu.