40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Výbava pre šteňa - radí Blue - mladšia sestra Boro Springer

Príchod nového člena rodiny je vždy veľká udalosť. Ak sa rozhodneme pre šteniatko musíme brať do úvahy to, že na jeho prípravu je potrebné obetovať čas aj finančné prostriedky.

Nedávno sa v mojom dome objavila Blue - osemtýždňová sučka stredného pudla. Vďaka skúsenosti, ktorú mám s Boro, som k téme výbavy pristupovala veľmi rozumne a prakticky. Myslím si, že veľa vecí, ktoré som kúpila pre Bora ako neskúsený človek, neboli najšťastnejšou voľbou a tentoraz som nechcela opakovať tie isté chyby.

Výber krmiva pre šteňa

V ponuke pre šteniatka sú štandardne dva druhy krmív - mokré a suché krmivo. Pri výbere značky, príchute a veľkosti granúl sa začiatočníkom zakrúti hlava - naozaj je z čoho vyberať. Preto je vždy dobré opýtať sa chovateľa alebo majiteľa útulku alebo nadácie na krmivo, ktoré naše šteňa jedlo doteraz. Zmena krmiva je pre šteňa ďalším stresorom, ktorému sa počas prvých dní v novom domove radšej vyhnime. Postupne, po 2/3 týždňoch, môžeme začať meniť krmivo nášho šteňaťu na také, ktoré sme vybrali. Blue, podobne ako Boro, bola v chovateľskej stanici kŕmená krmivom Royal Canin Medium Breed Puppy a to som jej objednala na fera.sk, keď sa blížil ten magický dátum. Nebola absolútne žiadna revolúcia alebo nechuť do jedla, ako sa to niekedy stáva pri sťahovaní do nového domova. Kŕmenie šteniatka je veľmi dôležité, pretože ovplyvňuje jeho vývoj a rast.


Objednala som niekoľko plechoviek mokrého krmiva ako doplnok, motivačnú odmenu a výplň do hračiek na jedlo Dolina Noteci vo verzii Junior. Tento typ obsahuje prísady vhodné pre šteňatá a základom je jemné mäso. Pokiaľ ide o Dolina Noteci som nikdy nebola sklamaná, oba psy jedia s chuťou. Nikdy sme po nich nemali problémy s bruškom, alergické reakcie ani iné podobné nepríjemnosti. Majte však na pamäti, že každý pes je iný a citlivé bruško šteniatka nemusí na takúto novinku v strave dobre reagovať. Preto pri mokrom krmive platí rovnaký princíp ako pri suchom - pomaly, postupne a s mierou. Sledujme reakcie šteňaťa, aby sme ho nevystavovali zbytočnému nepohodliu. Pokiaľ ide o jedálniček šteňaťa, treba vedieť, že ak už má viac ako 2 mesiace pes mlieko nepotrebuje.


Mali by ste si tiež zaobstarať pochúťky. Prírodné pochúťky obsahujúce 100% mäsa sa osvedčia veľmi dobre, napríklad Brit. Tréningové pochúťky sa dajú ľahšie rozdeliť a vaše šteňa netrávi príliš veľa času ich žuvaním, čo je dôležité pri učení. S prírodnými pochúťkami zaobchádzame ako s občerstvením medzi jedlami, aby šteňa spoznalo nové chute a spoznalo textúry, a jeho strava nebola jednotvárna.


Misky pre šteňatá

Šteňa potrebuje minimálne dve misky - jednu na vodu a druhú na krmivo. Misky by mali byť hliníkové alebo keramické, pogumované a širšie na dne, aby pes nič nevylial a nepresúval ich po celej izbe. Miska na vodu by mala byť väčšia, aby sa nevyprázdňovala príliš rýchlo. Naša voľba padla na misky Trixie kvôli estetickej stránke, nízkej cene a praktickosti. Nesklamali nás - ľahko sa čistia, sú veľmi pekné, dobre prevedené a pohodlné pre šteňa.


Rovnako sa oplatí zaobstarať si silikónovú cestovnú misu, ktorú je možné ľahko schovať do batohu alebo dokonca do vrecka. Pes by mal mať neustály prístup k vode, preto aj na prechádzku počas teplých dní by sme mali brať fľašu plnú chladnej, čerstvej vody. Najlacnejšia a najmenšia miska od Trixie sa veľmi dobre osvedčí- je lepšie psovi vodu doliať, než ju vylievať.

Prvá prechádzka so šteniatkom

Keď bude mať naše šteňa potrebné očkovanie a skončí sa obdobie karantény, budeme s ním musieť začať chodiť na dlhšie prechádzky, aby sme nezanedbali jeho socializáciu. V prípade vôdzky výber nie je až taký ťažký. Podľa individuálnych preferencií môžeme kúpiť automatickú, prepínanú alebo jednoduchú vôdzku. Prvú neodporúčam - môže sa zamotať, učí psa ťahať a zvyčajne je s ňou ťažké mať psa pod kontrolou. Pre šteňa je najlepšia odnímateľnú vôdzka - v prípade potreby budeme môcť mať psa blízko pri sebe a na bezpečných miestach mu poskytneme dostatočnú slobodu. Napriek tomu som pre Blue zvolila jednoduchú vôdzku s dĺžkou 150 cm. Prečo? Pretože ju budeme využívať hlavne v meste, kde by bolo nebezpečné prejsť veľkú vzdialenosť, a neďaleko domu, mimo mesta, chodíme bez vôdzky alebo na dlhom tréningovom lane. Samozrejme nezabudnite zvoliť vhodnú hrúbku pásky a veľkosť karabíny. Nesmie byť pre psíka príliš ťažká a príliš jemná pre šteňa veľkých a silných plemien. Šnúrka je naopak individuálnou preferenciou, ale pre pohodlie rúk používam pásky s priemerom 20 mm alebo 25 mm s rukoväťou vystlanou mäkkým materiálom.

Pre Boro, 20 kg psa, ktorý vie poriadne ťahať som si vybrala samonavíjacú vôdzku Trixie 10m. Končí sa pomerne veľkou a mohutnou karabínou, nemal by to však byť problém pre šteniatka stredných/veľkých a mohutných plemien. Pre Blue som naopak zvolila jemnejšiu verziu s tenkou páskou a s menšou karabínkou. Budeme ju využívať aj teraz aj keď bude náš pudel dospelý. Verím, že dobre zvolená páska nám bude slúžiť mnoho rokov a je jednoducho zbytočné ju každých pár mesiacov vymieňať.

Teraz vyberáme medzi postrojom a obojkom . Zo skúseností viem, že je lepšie mať oba doplnky, ale ktoré by ste mali používať? Na túto otázku nebudem odpovedať. Musíte si zistiť, prečítať a zvážiť všetky výhody a nevýhody. Blue zatiaľ nosí obojok, ale k tomu nás nútia okolnosti. Malá bude chodiť na výstavy a postroj môže skrátiť chôdzu, čo nie je žiaduce v prípade pudlov. Naše šteňa navyše neťahá na vôdzke, takže by si nemal nijako ublížiť.

Pri výbere obojka sa musíme rozhodnúť medzi štyrmi typmi zapínania - plastová pracka, kovová pracka, polovičná pracka s háčikom a martingalom (očková polovičná svorka). V prípade šteniat a učenia pokojnej a príjemnej chôdze na vôdzke odporúčam vylúčiť svorky. Môžu rozčuľovať vášho psa a predĺžiť čas učenia. Navyše počas behania bez vôdzky môžu byť nebezpečné, pretože je ľahké sa o nich zachytiť. Pre Blue som si vybrala obojok s prackou a osvedčil sa u nás skvele - je ľahké ho nasadiť a zložiť, upraviť ho a poskytnúť psovi pozitívne vnemy. Aj tu si pripomeňme vhodný výber šírky pásky a vhodný rozsah nastavenia, aby to bolo jednoducho bezpečné. Šteňa rastie veľmi rýchlo a nebolo by príliš dobré, ak by sa váš krásny obojok bol po mesiaci príliš tesný alebo príliš úzky. Som si istá, že v prípade pochybností o vašom výbere sa môžete obrátiť na Fera.sk - svoje výrobky poznajú ako nikto iný a radi vám pomôžu.

Alebo ste sa rozhodli pre postroj? Pripravte sa na ťažké rozhodnutie. Vyberáte medzi nórskym postrojom, typu guard, step in, beztlakovým a pravdepodobne mnohými ďalšími. Aby som ich všetky podrobne opísala, potrebovala by som samostatný príspevok. Kontaktujte chovateľa, zverimex alebo si urobte prieskum na internete. Výber je veľmi individuálny a žiaden nebude zlý. Pre Blue som si vybrala guardy, pretože je nastaviteľný prakticky všade a bude s ním „rásť“. Je dobré to vziať do úvahy, pretože postroj predstavuje značné náklady a je lepšie ho nekupovať každé dva mesiace. Dbajte preto na to isté, čo v prípade obojka - vhodný rozsah nastavenia.

Učenie šteňaťa hygienickým návykom

Šteňa ako každé živé stvorenie sa musí vyprázdňovať, takže nemajme falošné nádeje - prvých pár mesiacov to bude robiť aj doma. Nevyhnutným must have sú tréningové podložky, známe tiež ako hygienické podložky. Šteňatá vo väčšine chovateľských staníc sú naučené vykonávať svoje potreby na podložkách, čo nám počas karantény výrazne uľahčí život. Pes bude vykonávať potrebu na jednom mieste a použitú podložku je možné ľahko zrolovať a vyhodiť, aby sme to necítili. Zo skúsenosti vám radím - objednajte si aspoň 30 z týchto podložiek - objednala som si 7 a po 4 dňoch som to oľutovala. Navyše sa neoplatí na nich šetriť. Trixie podložky dobre absorbovali, nepremokali a napriek menšej veľkosti sa neopotrebovali tak rýchlo ako iný lacnejší konkurent. Je dobré tiež zaobstarať si vrecúška na hovienka - ani si nevšimneme a začneme so šteniatkom chodiť na prechádzky vonku, kde je potrebné udržiavať čistotu. Môže sa vám hodiť aj odstraňovač pachu. Ak sa stane, že naše šteňa sa vyprázdni mimo podložku kvôli emóciám, je vysoká šanca, že sa v budúcnosti vráti na dané miesto kvôli pachu. Takýto odstraňovač uľahčí a výrazne urýchli výcvik hygieny.

Čo robiť, keď šteniatko hryzie?

Šteniatka hryzú. Takto spoznávajú svet, uvoľňujú emócie a zmierňujú svrbenie ďasien. Môžu sa pokúsiť obhryzovať nábytok, topánky alebo oblečenie. Aby sme predišli nákladným škodám, zabezpečila som sa troma druhmi preventívnych opatrení - hračky na hryzenie, hryzátko a horký sprej na postriekanie najobľúbenejších miest. O chvíľu sa dostaneme k prvým dvom doplnkom, na chvíľu sa však pozastavím pri spomínanom spreji. Je to sprej Francodex proti obhryzovaniu šteniat a psov, ktorý prekvapivo dobre funguje. Kedysi som postriekala pelech po čom Blue prestal zaujímať a teraz v ňom hryzie iba hračky. To isté platí aj o koženom nábytku, ktorý malú zaujal - po nastriekaní to už nerobí. Prečo šteniatko hryzie nábytok a ako ho to odnaučiť, už sme napísali.


Pokiaľ ide o hryzadlo - Blue si rozhodne vyberá prírodné možnosti. Rôzne druhy uší, šľachy alebo krky zamestnajú šteniatko mnoho hodín. Odporúčam predovšetkým králičie uši od spoločnosti MACED, ktoré sú v našom dome jednoznačne najobľúbenejším občerstvením Boro a Blue. Pamätajte, že hryzadlá môžu byť pre šteňa veľmi nebezpečné, preto nenechávajte jediaceho psa bez dozoru.

Hračky na hryzenie sú pre každé šteňa individuálnou záležitosťou. Jeden bude milovať gumové hračky, iný plyšáka a iný latexové alebo pískacie. Chcela som poznať preferencie Blue, a tak som sa zásobila každým druhom a sledovala som ju. Fantastický sa osvedčilo Comfy Snacky Worm, ktoré okrem toho, že je to hryzadlo, taktiež to je aj hračka, ktorú je možné naplniť mokrým jedlom alebo tréningovou pastou. Blue sa s ním hrá často a intenzívne a poškodený je iba jazyk „dážďovky“. Na druhom mieste je hryzadlo Comfy Puppy. Dobré, mäkké, ale... piskľavé, ktoré občas prekáža aj Blue.

Odpočinok šteňaťa

Každý pes si zaslúži teplý, milý a útulný kútik. Najlepším riešením pre šteňatá budú psie pelechy. Môžete si vybrať z rôznych druhov, materiálov a veľkostí - pre každého sa niečo nájde. Pelech by mal byť predovšetkým pohodlný, pretože to bude miesto, kde pes strávi aj niekoľko hodín denne. Veľmi užitočná môže byť aj prikrývka, aby sa šteňa mohlo do nej pritúliť a v prípade potreby ho aj zahreje. Deka pohltí tiež vôňu nášho domu, pelechu a samotného psa, vďaka čomu bude mať šteňa útočisko a bude sa cítiť bezpečne na výletoch alebo na nových miestach. Nemám nič konkrétne, čo by som odporučila, ale myslím si, že obyčajná psia deka od Trixie bude stačiť.

Osobne tiež používame klietku, ktorá bola veľmi nápomocná pri starostlivosti o Blue. Urýchľuje základný výcvik čistoty, buduje sebavedomie a psík si zvyká na odlúčenie. Bohužiaľ, úzkosť z odlúčenia je častým trápením pudlov, preto ukázanie šteňaťu bezpečné a príjemné miesto, kde v pohodlí znesie odlúčenie je pre nás kľúčové. Názory na klietky môžu byť rôzne, preto takýto nákup nepovažujem za nevyhnutnosť. Je dobré však zvážiť všetky plusy a mínusy a dobre si to premyslieť, pretože zle zavedená klietka môže spôsobiť viac škody, než úžitku.

Starostlivosť o šteňa

Šteňa pokiaľ ide o starostlivosť je celkom jednoduché stvorenie. Srsť sa takmer neuzlí a zuby aj tak vypadnú, tak aký má zmysel si ich umývať? Tento typ práce oceníme, keď náš malý psík nebude vážiť 5 ale 25 kg a nebude také ľahké ho držať na mieste. Na umývanie zubov, čistenie a strihanie pazúrov si musí od začiatku zvyknúť. Všetko, čo sa šteňa naučí do 12 týždňa, by ho nemalo prekvapiť ani desiť v dospelosti. Preto som si kúpila nožnice na pazúriky, mäkkú kefku, šampón pre šteniatka a sadu na čistenie zubov.

Výber kefy nebol jednoduchý. Rozmýšľala som medzi prírodnými a nylonovými štetinami a klasickou kefou. S prihliadnutím na jemnosť a citlivosť pokožky šteňaťa som sa rozhodla pre veľmi jemnú kefu s prírodnými štetinami od Trixie. Nevšímajte si zajačikov na obale - je skvelá aj pre psov.

Výber šampónu bol čisto ekonomický. U šteniatka, a najmä pudla, sa používa veľa šampónu. Poučená zo skúseností s Boro som sa ani len nepozrela na drahú, prírodnú a neznámu kozmetiku. Nefungovali o nič lepšie ako tie štandardné, takže preplácanie neodporúčam - pozrite sa vyššie, je na čo utrácať. Vybrala som šampón Comfy pre šteniatka. Napriek nízkej cene je fantasticky, vlasy pudla sú lesklé, jemné a vyživené - čo viac si môžete želať.

Na pazúry som vybrala veľmi malé, ostré a pohodlne použiteľné nožnice od Trixie, dlhé 8 cm. Sú vhodné pre šteniatka skôr menších plemien, pretože si neviem predstaviť, ako by som ich použila na pazúriky malej nemeckej dogy.Osobne mám radšej štikátko Zolux Bursten, ale nožnice Trixie vám umožňujú strihať každý pazúr presnejšie a nenarušiť jadro.

Socializácia šteniat - čo si musíte pamätať?

Pôvodne som si myslela, že neexistuje lepší spôsob socializácie ako nosenie šteniatka na rukách. Je to pohodlné, bezpečné a dávkovaním vnemov môžeme psovi ukazovať svet. Rýchlo sa však ukázalo, že všade so psom na rukách vojsť nemôžem a nie vždy nám to vyhovuje. Rozhodla som sa zaobstarať si ľahký nosič, aby ma malý mohol sprevádzať vo viacerých situáciách a netušila som, ako veľmi nám to uľahčí život. Počas posledného mesiaca ma vďaka nemu Blue mnohokrát sprevádzala pri nákupoch súvisiacich s presťahovaním, bola so mnou v inom meste a MHD sa stala každodennou rutinou. Nosič môžeme kedykoľvek odložiť, pokojne kúpiť lístok bez obáv o bezpečnosť nášho psa. Môžeme ho ľahko prepraviť aj v nákupných vozíkoch alebo na sedadle nepríjemného taxikára - je to skvelá pomoc pri socializácii. Pes nás môže tak robiť spoločnosť častejšie a byť milým a pokojným spoločníkom v nových situáciách. Nosič dáva psovi pocit bezpečia a umožňuje mu z bezpečnej zóny pozorovať veľký, strašidelný svet.

O nás:

Som Ola a mám blog so svojimi psami v hlavnej úlohe. Boro je dvojročný anglický špringeršpaniel, ktorý si donedávna mohol užívať idylický život psieho jedináčika. Pred mesiacom sa naše stádo rozšírilo o šteniatko stredného pudla - malú Blue. Bývame na dedine neďaleko Krakova, bicyklujeme a beháme - snažíme sa robiť všetko spoločne.

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok