40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Veľké plemená psov - najdôležitejšie informácie a tipy

Veľké plemená psov sú vyberané rovnako často ako aj malé. Nezabudnite, že čím je zviera väčšie, tým viac miesta a priestoru potrebuje na vybehanie sa. Adopcia psa alebo dokonca jeho kúpa je vážne rozhodnutie a preto to musíte dobre premyslieť. Každé zviera vyžaduje pozornosť a veľa času na tréning či hru. Pes sa môže stať verným spoločníkom človeka, ak sa oňho jeho majiteľ náležite stará.

Mastiff sa túli k opatrovníkovi.

Populárne plemená veľkých psov

Predtým ako vyberiete konkrétne plemeno psa, je dôležité dozvedieť sa čo najviac o jeho povahových vlastnostiach, správaní a jeho starostlivosti. Najpopulárnejšie a najčastejšie vyberané plemená veľkých psov sú:

- Aljašský malamut

-anatolský salašnícky pes

- Bernardín

- Tibetský mastiff

- Landseer

- Novofundlandský pes

- Nemecká doga


Každý zo psov pochádza z iného miesta na svete a je prispôsobený inému typu prostredia. Napríklad aljašský malamut pochádza z USA, hovorilo sa mu tiež ťažný pes. Populárne plemeno je známe každému, Bernardín, ktorý má rád deti a starších ľudí a vyznačuje pokojnou povahou.

Plemeno veľkých dlhosrstých psov zahŕňa samojeda a rôzne plemená dlhosrstých ovčiakov. Starostlivosť o tento druh psa je náročná, musíme mať na pamätali pravidelné česanie srsti a jej správne čistenie odporúčanými šampóny.

Výcvik veľkých psov

Veľké plemeno psa vyžaduje od prvých dní života riadny výcvik, pretože čím ďalej, tým pes začína mať väčšiu silu a slobodu správania. Agresívny veľký pes môže predstavovať vážnu hrozbu nielen pre okolie, ale aj pre samotného majiteľa.

Ak vidíte, že váš maznáčik začína mať agresívne prejavy, je potrebné sa ihneď obrátiť na trénera psov, ktorý vám pomôže naučiť zviera príkazom a úcte k svojmu okoliu. Veľkým plemenám psov, ako aj malým, je potrebné poskytnúť slobodu pohybu aj oni sa musia zabaviť a vybehať sa. Preto, ak sa rozhodneme mať veľmi veľké psy, musíme im poskytnúť bežecký priestor, t.j. záhradu alebo oplotený priestor. Ak sa pes vyhrá, vybehá a vyplní čas, bude pokojnejší a menej agresívny. Treba mať na pamäti aj socializáciu, aby si pes zvykol na ostatných členov domácnosti alebo zvieratá. Veľké psy môžu často nechtiac ublížiť menším domácim zvieratám, preto stojí za to venovať sa takýmto veciam od začiatku.

Dvaja landseeri stoja v lese.

Aké krmivo pre veľké psy?

Veľké plemená psov vyžadujú špecializovanú stravu, ako vieme, čím väčšia je veľkosť domáceho maznáčika, tým väčšie porcie jedla potrebuje. Tiež je potrebné prispôsobiť jedlo plemenu psa a jeho preferenciám, pre niektorých psov, najmä veľké plemená, bude perfektná strava BARF. Napriek tomu je potrebné obohacovať stravu vášho domáceho maznáčika s inými prvkami, suché krmivo pre veľké psy môžeme podávať striedavo s mokrým alebo ako prílohu k jedlu.

Príslušenstvo pre veľké plemená psov

Okrem správneho krmiva pre veľkých psov je potrebné zaobstarať aj ďalšie príslušenstvo, ohrádky alebo obojok. Veľmi veľké psy vyžadujú výber vhodného postroja určeného na prechádzky a hru. Sú dostupné na trhu postroj pre veľkého psa, ktoré regulujeme podľa hmotnosti domáceho maznáčika, oplatí sa vybrať si výrobky z kvalitných materiálov, ktoré budú slúžiť roky a budú schopné udržať psa. Na niektorých verejných miestach potrebujete náhubky aj pri ceste vlakom alebo autobusom, je potrebné ich mať stále pri sebe.

Oblečenie pre veľkých psov sa rýchlo dostávajú na trh, nie je to len vrchné oblečenie ale aj doplnky k obojku. V zime je populárne oblečenie ako, bundy alebo dokonca topánky, ktoré psovi obúvame počas prechádzok, aby mu nemrzli labky. Pokiaľ ide o pelech pre veľkého psa, je dobré vybrať osvedčené značky, ktoré používajú dobré materiály. Pes musí mať vlastný pelech a miesto, kde bude spať. Preto je výber pelechu tak dôležitou záležitosťou, ktorá vášmu miláčikovi v noci urobí pohodlie.

Beží veľký biely Newfoundland.

Meno pre veľkého psa

Ďalším nemenej dôležitým prvkom pri kúpe psa je výber mena. Najmä v počiatočných fázach aklimatizácie domáceho maznáčika v novom prostredí nám jeho pomenovanie jedným konkrétnym menom pomôže vycvičiť ho. Názov pre veľkého psa môže súvisieť s jeho správaním alebo vzhľadom, bežnými príkladmi sú Boss, Gigant, Teddy Bear, Hulk. Ak nám budú chýbať nápady, dobre poslúžia mená rozprávkových postáv alebo obľúbených karikatúr z detstva, akými sú Mulan, Simba alebo Tarzan. Meno musí byť ľahko zapamätateľné a vysloviteľné. V prvých týždňoch nezabudnite vysloviť meno nahlas a jasne, aby si domáce zviera zapamätalo konkrétny zvuk a vedelo, že ho voláte.

Veľké plemená psov, ako aj malé, vyžadujú správnu výchovu a výcvik. Každé zviera, ktoré sa rozhodneme adoptovať alebo kúpiť z chovateľskej stanice, je veľkou zodpovednosťou, musíme mu vyhradiť správny čas a pozornosť. Psy sú múdre tvory, ktoré často prejavia vernosť a oddanosť svojmu majiteľovi.
Lída Pieczulis