40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Bernardín - najdôležitejšie informácie o plemene

Bernardín je plemeno psov, ktoré sa považuje za jedno z najväčších a najťažších. Hovorí sa mu aj Svätobernardský pes alebo pes sv. Bernarda. Tieto štvornožce sú veľmi pokojné. Cítia sa dobre v spoločnosti iných psov a dokonca aj mačiek. Vyznačujú sa priemernou fyzickou aktivitou.

Bernardín je národné plemeno Švajčiarska. Je ideálny pre rodiny s deťmi, pretože má k nim priateľský prístup, veľa trpezlivosti a citlivosti.Bernandín - patrí k najväčším a najťažším typom psov.

Bernardín – história plemena

Bernardíny v klasifikácii FCI boli zaradené do skupiny II - „Pinče, bradáče, molosoidné a švajčiarske horské a salašnícke psy“ do sekcie 2.2 - „Molosoidné psy “. Pôvod plemena nie je dobre známy. Jednou z hypotéz je, že Rimania si so sebou do Álp zobrali aj krátkosrstých mastifov. U týchto psov sa v dôsledku kríženia s miestnymi plemenami a v dôsledku rozdielnych klimatických podmienok vyvinuli dva druhy. Menovite ľahší, s ktorým sú príbuzní švajčiarskych ovčiakov, a ťažší, ktorý vlastne vytvoril Bernardínov. Názov plemena pochádza z kláštora sv. Bernarda, kde boli chované mnoho rokov. Švajčiarski mnísi využívali bernardínov ako sprievodné, výcvikové a horské vodcovské psy na záchranu stratených pútnikov. V súčasnosti sú to spoločenské psy alebo strážne a hospodárske psy.

Bernardín - postava

Bernardín je veľký pes. Dospelé exempláre dosahujú: sučky - výška 65–80 cm, hmotnosť 50–70 kg, psy - výška 70–90 cm, živé hmotnosť 55–90 kg. Tieto zvieratá majú zvyčajne trojfarebnú srsť (biela, mahagónová, hnedá). Existuje aj krátkosrstá a dlhosrstá odroda. Srsť Bernardína je hustá, rovná alebo mierne zvlnená, lesklá. Oči - stredne veľké, orieškové alebo tmavohnedé, hlboko nasadené, dlhý a ťažký chvost a previsnuté uši.

Bernardín – povaha a správanie

Bernardín sa vyznačuje vernosťou, nehou, náklonnosťou, úprimnou oddanosťou ľudskej rodine. Okrem toho je dobrý strážca, je pokojný a vyrovnaný. Nebojí sa cudzích ľudí ale, býva nedôverčivý. Dokáže dobre nažívať s ostatnými zvieratami. Má rád pohladenie a zábavu. Musíte však pamätať na to, aby ste ho nenútili k namáhavému tréningu. Nadmerná fyzická aktivita môže byť zdraviu škodlivá. Na spestrenie jeho voľného času mu môžete zaobstarať hračky.

Bernardíny sú veľmi inteligentné. Rýchlo sa učia. Nezvyknú utekať, ale pre každý prípad, je dobré nasadiť im obojok s adresárom.

Bernardín je známy svojou oddanosťou.

Bernardín – zdravie, starostlivosť, výživa

Priemerná dĺžka života bernardínov je 8 - 10 rokov. Sú náchylní na choroby tráviaceho systému, dyspláziu bedrového kĺbu, osteochondrózu ramenného kĺbu a zápaly tretieho viečka. Preto v strave Bernardína nesmú chýbať glukozamín a chondroitín. Musí im byť poskytnuté kvalitné jedlo prispôsobené ich veku a životnému štýlu. Najlepšie je podávať im dve jedlá denne (jedia veľa). Veľké psy, vrátane Bernardínov, by mali jesť z vyvýšenej misy (napr. TRIXIE Nastaviteľný stojan s miskami 2X4.7 l)

Starostlivosť o Bernardína sa zameriava najmä na pravidelné česanie vlasov. Činnosť by sa mala vykonávať raz týždenne a počas intenzívneho obdobia pĺznutia by sa mala česať každý deň. Potrebné doplnky by sa mali prispôsobiť dĺžke srsti. Dobrým nápadom pre dlhosrstých psov bude napríklad FURMINATOR Undercoat deShedding hrablo pre dlhosrstých psov - Large a pre krátkosrsté psy FURMINATOR Undercoat deShedding hrablo pre krátkosrstých psov - Large. Sú tiež k dispozícii na predaj pre všetky typy a dĺžky vlasov, napríklad FURminator FURflex sada pre psov rozmer L.