40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Anglický kokeršpaniel - najdôležitejšie informácie o plemene

Kokeršpaniel je plemeno, ktoré sa vyvinulo v prvej polovici 20. storočia. Pochádza od španielskeho psa (odtiaľ pochádza aj názov). Jeho prvoradou úlohou bola účasť na poľovníctve. Dnes sú kokeršpaniele predovšetkým vynikajúcimi spoločníkmi a na prácu sa používajú zriedka.

Najdôležitejšie odrody sú anglický a americký kokeršpaniel. Za samostatné plemeno sa považujú kokeršpaniele King Charles Cavalier. Čistokrvné kokeršpaniele môžu mať sfarbenie čierne, hnedé, zlaté, biele, čokoládové alebo viacfarebné.

Kokeršpaniel beží.

Pôvod kokeršpaniela

Kokeršpaněl pochádza zo španielskeho psa, ktorý bol typickým poľovníckym psom - pri stopovaní aj aportovaní malej zveri, hlavne vtákov. Súčasné vzorce kokeršpanielov - anglický a americký - sa formovali na začiatku dvadsiateho storočia a popisy FCI boli nakoniec prijaté v 50. rokoch. Kokeršpanele patria do skupiny VIII a sú definované ako Retrivre, sliediče a vodné psy, ktoré sledujú vtáky a malé suchozemské zvieratá (napr. králiky). Aj keď je aportovanie a práca vo vode doménou iných príbuzných plemien, kokeršpaniele tieto úlohy s radosťou prijímajú, radi plávajú a prinášajú predmety, ktoré sú im hádzané.

Do skupiny španielov (ale nie kokeršpanielov) patria aj ďalšie psy, napríklad nemecký španiel, waleský špringeršpaniel a anglický španiel. Francúzsky španiel je v skupine stavačov. Aj keď sa často hovorí o poľskom kokeršpanielovi, táto skupina psov nemá vyvinutý a schválený medzinárodný štandard. Pochádza zo zvierat, ktoré sa používali na lov a chovali sa počas monarchie v minulosti v Poľsku. Táto skupina je zaradená k čistokrvným psom iba poľským Kennel Clubom. V súčasnosti je poľský kokeršpaniel chovaný s cieľom upevniť a otestovať stabilitu genetických vlastností, čo by umožnilo predloženie nového stabilného plemena Medzinárodnej chovateľskej federácii.

Anglický a americký kokeršpaniel

Dve výrazné, „skutočné“ plemená v skupine kokeršpanielov sú anglický a americký variant. Anglickí chovatelia udržiavali vo svojej línii úžitkové hodnoty kokeršpaniela - jeho statočnosť, vytrvalosť, odvaha a schopnosť pracovať pri love väčších vtákov. Na druhej strane Atlantiku americký kokeršpaniel (uznávaný ako samostatné plemeno už v 30. rokoch 20. storočia) popísal psa, ktorý bol menší, jemnejší, s dlhšou, často kučeravou srsťou a pohybovo menej náročný. Spočiatku sa používal na lov malých vtákov, časom sa z neho stal hlavne spoločenský pes, ktorý sa cení najmä pre jeho estetické vlastnosti a jemnosť charakteru.

Miniatúrny kokeršpaniel

Medzi známymi štandardmi plemien, nie je žiaden miniatúrny kokeršpaniel. Ponúkané chovateľmi miniatúrne odrody psa sú neistého pôvodu, s nestabilnými vlastnosťami a niekedy genetickými chybami. Preto sa ich chov väčšinou hodnotí ako neprofesionálny a rizikový. Bohužiaľ často sa stáva, že nepoctiví pseudošľachtitelia klamú kupujúcich, ktorí šteniatka kokeršpaniela predávajú ako miniatúry. To mnohým rodinám uľahčuje rozhodnutie o kúpe psa do malého bytu. Keď však zviera vyrastie popis „miniatúrny“ nemusí byť pravdivý.

Kokršpaniel šteňa.

Spaniel King Charles a King Charles Cavalier

King Charles Spaniel a spaniel king charles cavalier sú dve samostatné plemená klasifikované FCI ako miniatúrne španiely v skupine okrasných a spoločenských psov. Určite sú menšie ako kokeršpanel - vážia od 5 do 8 kilogramov. Aj ich vzhľad je mierne odlišný. Srsť týchto psov je iba mierne kučeravá, tvár je širšia a sploštená (podobne ako tvár mopslíka alebo pekingského psa).

Psy Spaniel King Charles a Spaniel King Charles Cavalier majú veselú a jemnú povahu, sú verní a poslušní a dajú sa vyškoliť. Sú ideálne pre rodiny s deťmi a inými zvieratami, potrebujú málo pohybu, takže sa dajú ľahko chovať v bytoch. Sú skôr tichí, zriedka štekajú. Vyskytujú sa vo farbe blenheime (biele pozadie s gaštanovočervenou farbou, pravidelné škvrny), tricolor (čierne a biele s pálením, hnedé prvky) a menej často - v black and tan alebo rubínových (ruby).

Ako vyzerá kokeršpaniel?

Kokeršpaniel je stredne veľký, kompaktný pes, s hmotnosťou do 15 kg. Jeho výška v kohútiku je asi 40 cm. Je takmer rovnaká ako dĺžka tela od kohútika po spodnú časť chvosta. Hlava je predlžená, dosť úzka, dobre klenutá. Papuľa má štvorcový alebo mierne podlhovastý profil, s výrazným dorazom, t. j. prechodom medzi lebečnou klenbou a nosovou časťou. Oči sú tmavé - od čiernych až po lieskové (nemali by byť svetlé). Chvost kokeršpaniela je sklonený a nastavený do jednej roviny s chrbtom. Počas hrania a práce zostáva takmer neustále v pohybe. Vysiace uši zvieraťa sú nízko nasadené (podobné ako u ogarov alebo bloodhounda), dlhé, pokryté hodvábnou, mierne vlnitou srsťou.

Farba kokeršpanielov

Kokeršpaniel je plemeno, v ktorom sú povolené veľmi odlišné farebné varianty. Pes môže byť biely, zlatý, sobolí, modrý alebo oranžový s tzv. preosievaním, teda s nitkami bielych vlasov. Čierny a čokoládový môžu byť jednotnej farby, preosiané alebo pálené (s hnedým doplnkom). Prijateľné sú fľakaté - najbežnejšia je vtedy kombinácia bielej a čiernej farbe. Ďalšou bežnou verziou je kokeršpaniel bielo - hnedý. Všetky odrody psov však musia mať tmavé oči - modré alebo zelené oči sa považujú za nesúrodst

Kokeršpaniel doma

Kokeršpaniel je pes, ktorý sa dá chovať v byte alebo v dome. Jeho primárnym bydliskom by nemala byť záhrada alebo otvorený hospodársky dvor. Je to spôsobené povahou kokeršpaniela - je to spoločenský, priateľský pes, ktorý vyžaduje stálu interakciu s ľuďmi. Dáva mu to radosť, ktorú preukazuje častým vrtením chvostom, povzbudzovaním k hre alebo veselou náladou. Kokeršpaniel často očakáva, že jeho pán prejaví záujem a budú sa spolu hrať. Pretože má veľa energie, cíti sa dobre okolo ľudí, ktorí majú radi dlhé prechádzky v parkoch, na lúkach alebo v lesoch, kde môžu behať. Má rád vodu a jednou z jeho najobľúbenejších zábav je aportovanie predmetov, dokonca aj tých, ktoré sú odhodené do kríkov alebo do rybníka. Rád čuchá a hľadá „stratené“ veci v teréne čo považuje za úžasné dobrodružstvo.

Kokeršpaněl v domácnosti je skôr spoločníkom ako strážnym, ale rád šteká a je potrebné ho to zavčasu odnaučiť, aby to nerobil neustále. Aj keď sa nedá očakávať, že nás bude varovať pred votrelcom, ktorý sa blíži k jeho domovu, je priviazaný k svojmu územiu a pri priestupku môže rázne reagovať. Ak sa psovi ponechaná príliš veľká sloboda, môže dokonca brániť svoje obľúbené miesta (napr. na gauči) pred niektorými členmi domácnosti. Preto je dôležité začať s vychovávať kokeršpaniela zavčasu. Je dobré vytvárať si s ním od útleho detstva silné priateľské puto založené skôr na dôvere a odmenách, než na treste a kriku. Pri výchove psa si musíte uvedomiť, že sa rád učí pozitívne správanie, ale tiež rýchlo prijíma návyky, ktoré členov domácnosti príliš netešia. Preto by ste to mali rýchlo napraviť a pozitívne motivovať svojho miláčika, aby zmenil svoje preferencie.

Kokeršpaniele vyžadujú pravidelnú starostlivosť - musia byť kúpaní a dôkladne česaní. Španieli veľmi pĺznu, takže sa v týchto obdobiach musia každý deň česať. Vykonávanie základných zákrokov a udržiavanie psa v čistote môže byť výzvou, najmä v období dažďov alebo jarného topenia snehu. Uši by mali byť často kontrolované (najmä u zvierat, ktoré trávia veľa času vonku a radi plávajú). Kvôli ich dĺžke je ľahké ich zašpiniť a namočiť, čo môže spôsobiť chronické alebo opakujúce sa infekcie. Čistenie uší, aj keď je nepríjemné, musí byť pravidelnou súčasťou toalety pre psa.

Koľko stojí kokeršpaniel?

Čistokrvný kokeršpaniel z uznávanej chovateľskej stanice, kupovaný s rodokmeňom, stojí zvyčajne od 500 do 1 000 EUR. Ak majú rodičia tituly šampión, medzinárodný šampión výstavy (CIE) alebo medzinárodný šampión krásy (CIB), cena šteniatka môže byť ešte vyššia. Mali by ste vždy pamätať na to, že nákup čistokrvného psa z uznávanej chovateľskej stanice, od vysoko ceneného chovného psa, sa najčastejšie spája s prijatím určitých povinností. Chovateľ, ktorý predáva šteňa, má záujem o to, aby bol pes prezentovaný na výstavách - v mládežníckej kategórii aj v skupine dospelých. Cestovanie po miestach, kde sa konajú národné alebo medzinárodné výstavy, si vyžaduje odhodlanie, veľa času a určité množstvo peňazí. Kokeršpaniel musí byť tiež dobre vychovaný, dennodenne sa treba o nich starať a musí byť riadne pripravený na výstavy.

Koľko žije kokeršpaniel?

Kokeršpaniele sa dožívajú v priemere 12 - 14 rokov, aj keď samozrejme môžu byť jednotlivé exempláre staré aj 16 alebo 18 rokov. Na dĺžku veku zvieraťa významne vplýva úroveň aktivity, prostredie, v ktorom žije, a spôsob stravovania. Je menej pravdepodobné, že u psov z uznávaných plemien sa vyvinú genetické chyby alebo choroby a predčasné degeneratívne zmeny.

Olga Dubská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok