40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Nemecká doga - najdôležitejšie informácie o plemene

Nemecká doga je ochranný, strážny a spoločenský pes. Kedysi sa používal na lov veľkých cicavcov a tiež ako bojový pes. Je veľmi veľký, silný a svalnatý. Fanúšikmi tohto plemena boli nemecký kancelár Otto von Bismarck a slávny predvojnový herec Eugeniusz Bodo.

Nemecká doga je v svojej podstate priateľská, takže správne vychovaná bude celkom dobre vychádzať s ostatnými psami a dokonca aj s mačkami. Pri starostlivosti o toto plemeno je mimoriadne dôležitá strava prispôsobená veľkosti, životnej etape alebo špeciálnym potrebám. Tieto zvieratá sú náchylné na choroby kĺbov, preto v potrave nesmú chýbať látky, ktoré ich posilňujú.

Dôležité pri Nemeckej doge je dbať na výživu kĺbov.

Nemecká doga - história plemena

Nemecká doga v klasifikácii FCI je zaradená do skupiny II - „Pinče, bradáče, molosoidné a švajčiarske horské a salašnícke psy“ v sekcii II.1 - „Molosoidné psy“. Ako už názov napovedá, pochádza z Nemecka. Jeho predkom bol pes na lov býkov - bullenbeisser. Toto plemeno je veľmi populárne v Dánsku. Dosť často sa používa vo filmoch. Nemeckou dogou bola Saba z „Púšťou a pralesom“, Scooby Doo a Astro z „Jetsons.

Nemecká doga - postava

Nemecká doga je jedným z najväčších plemien psov. Má štíhlu, dobre stavanú a silnú postavu. Vyzerá elegantne a hrdo. Dospelé sučky sú vysoké 72–84 cm a vážia 45–70 kg, zatiaľ čo psy sú o niečo vyššie (80–90 cm) a vážia 50–70 kg. Nemecké dogy majú krátku, hustú, lesklú a hladkú srsť, ktorá je plavá, modrá, žíhaná, čierna a „harlekýn“ (biela srsť s čiernymi škvrnami rozloženými po celom tele). Uši dogy sú stredne veľké, vysoko nasadené a zvesené.

Nemecká doga - správanie a povaha

Nemecká doga je veľmi láskavý a priateľský pes, ktorý je navizaný na ľudskú rodinu. Perfektne sa osvedčí v domácnosti s deťmi. Je ostražitý a opatrný k cudzím ľuďom, celkom tolerantný k iným zvieratám. S domácimi bude vychádzať veľmi dobre, pokiaľ je zvyknutý na ich prítomnosť od malička. Je to skvelý strážnik, ktorý vám dá rýchlo vedieť, keď sa objaví votrelec.

Na jednej strane bude nemecká doga s radosťou chodiť na prechádzky a tráviť čas aktívne, na druhej strane bude rada odpočívať v pohodlnom pelechu. Pamätajte, že by sa mal prispôsobiť veľkosti psa. Dobrými návrhmi sú TRIXIE Pelech plyšový vankúš Joey, TRIXIE Pelech Winny a TRIXIE Pelech Best of all breeds.

Nemecká doga zle znáša chlad. V daždi a pri nízkych teplotách je dobré je dať oblečenie,, ktoré ju ochráni. Napríklad to môže byť TRIXIE Plásť Prime hnedý alebo TRIXIE Plásť Duo.

Nemecká doga si vie vychutnať aj aktivitu, aj oddych. Zle znáša chlad.

Nemecká doga - zdravie, starostlivosť, výživa

Priemerná dĺžka života nemeckej dogy je 8 - 10 rokov. Psy tohto plemena často zápasia so žalúdočnou torziou a dilatáciou, artrózou, Woblerovým syndrómom - deformáciou krčných stavcov, osteochondrózou, dyspláziou bedier a lakťov. Sú náchylné na srdcové choroby, určité druhy malígnych novotvarov, najmä osteosarkóm, hyperparatyreoidizmus, entropium, ektropión. Z dôvodu početných problémov s pohybovým aparátom je potrebné ho počas rastového obdobia posilňovať. Šteňatám by sa mali dostávať glukozamínové a chondroitínové prípravky.

Nemecké dogy často trápi plynatosť a žalúdočné problémy. Najlepšie je preto podávať im menšie a častejšie porcie. Pre nemecké dogy sú najlepšie misky na platforme, napríklad TRIXIE Nastaviteľný stojan s miskami.