40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Boxer - najdôležitejšie informácie o plemene

Boxer je plemeno psa, na ktoré existuje veľa zlých názorov. Možno je to spôsobené skôr nebezpečným vzhľadom zvieraťa. Napriek tomu sú boxeri veselé psy, radi sa hrajú a sú láskaví k deťom. Ich priateľské dispozície k ľuďom sa dajú preukázať ich využitím v dogoterapii.


Boxer je nenáročný a veľmi čistotný. Môže to byť rodinný, služobný aj strážny pes. S radosťou sprevádza svojho chovateľa pri všetkých fyzických činnostiach. Svojej rodine prejavuje veľkú oddanosť. Môže mať vážne problémy so správaním, ak je mu odoprený kontakt s ľuďmi.
Boxer - história a pôvod plemena

Boxer je psie plemeno, ktoré bolo chované v Nemecku v 19. storočí. Prvý klub pre boxerov bol založený v Mníchove v roku 1896. Štandard plemena bol vyvinutý v roku 1905. ullenbeisser z Brabantu sa považuje za predka boxera (je to historická krajina; nachádzala sa v západnej časti Európy, presnejšie na hranici dnešného Holandska a Belgicka). Bullenbeisseri sa využívali na lov veľkých zvierat, ako sú diviaky, vlky, ba dokonca aj medvede. Ich úlohou bolo chytanie a držanie zveri, ktorá bola predtým zahnaná do kúta psami duričmi. Boxeri tiež zdedili niektoré črty po anglickom buldogovi.

Na Slovensku sa prví boxeri objavili v medzivojnovom období. Ich prvým chovateľom bol Imrich Sopko ktorý bol dlhodobý predseda slovenského boxerského klubu Im-Ka. Boxeri pôvodne pôsobili ako strážne psy a psy býkohryzé. V súčasnosti sa povaha ich použitia výrazne zmenila. Používajú sa najmä ako obranné a spoločenské psy. Často sa používajú aj v dogoterapii, záchranárskych službách alebo v polícii.

Pes boxer v Medzinárodnej kynologickej federácii je zaradený do skupiny II - Pinče, bradáče, molosoidné a švajčiarske salašné psy a sekcie 2 - molosoidné psy. Plemeno dostalo vzor číslo 144. V anglickej literatúre o tejto téme sa plemeno označuje ako Nemecký boxer.Boxer - výzor

Boxeri sú psy strednej veľkosti. Dospelí jednotlivci dosahujú výšku 57–63 cm a hmotnosť približne 30 kg (psy), výšku 53–59 cm a hmotnosť približne 25 kg (sučky). Pozornosť si zaslúži ich harmonická, silná a elegantná postava. Majú pomerne štvorcovú hlavu a súčasne majú výrazne vyznačenú čelnú hranu. Papuľa je vzhľadom k lebke krátka. Nos je pre boxera charakteristický - čierny, široký, so skráteným chrbtom. Okrem toho je pre ne typický predkus. To znamená, že spodné rezáky vyčnievajú pred horné rezáky. Chvost je stredne veľký a vysoko posadený. Kedysi bolo bežnou praxou ich kupírovať, t.j. chirurgicky dať požadovaný tvar. V súčasnosti je to nezákonné. Uši boxerov sú posadené ďaleko od seba a padajú dopredu. Tieto psy majú veľmi tmavé oči.

Čo sa týka srsti, boxeri majú pevnú, lesklú, tvrdú, krátku srsť. Farba srsti je nasledovná: čierna maska, žltá v rôznych odtieňoch (od svetložltej cez tmavo červeno-hnedú až po červeno-žltú). Štandard plemena zahŕňa žíhané jedince s čiernymi alebo inými tmavo sfarbenými pruhmi na žltom pozadí. Niekedy existujú aj biele znaky, avšak celkovo nemôžu byť väčšie ako povrch tela. Inak psy nie sú uznané oficiálnym štandardom plemena.Boxer - povaha a temperament

● Aktivita a spontánnosť

Boxeri sú veľmi aktívne a temperamentné psy. Nebudú dobrou voľbou pre ľudí so sedavým životným štýlom. Vyžadujú každý deň veľa pohybu. Milujú dlhé a energické prechádzky, športujú spolu so svojim opatrovníkom a hrajú sa radi vonku na čerstvom vzduchu. Budú ideálne pre typické psie športy, ako je stopovanie, canicross (súťaž zahŕňajúca beh so psom na vodítku s tlmičom nárazov, ktorý sa pripája k pásu umiestnenom v pase mushera), agility (súťaž spočívajúca v najrýchlejšom prekonaní a špeciálna stopa psa vedená hlasovými a motorickými povelmi), tanec psa (najjednoduchšie sa označuje ako tanec so psom, ale tento výraz odborne pokrýva tanec psa v rytme hudby).
● Výcvik a hodnotenie povahy

Boxeri vykazujú vysokú úroveň inteligencie, a preto sa dobre hodia na výcvik a rôzne tréningy. Aby však priniesli očakávané výsledky, vyžadujú pravidelnosť, dôslednosť a skúsenosti trénera. A mali by im byť vystavené už aj šteniatka boxerov. Je potrebné včasné cvičenie kvôli silnému charakteru tohto plemena, ktoré je v tejto životnej etape najlepšie skrotiť. Hodnotí sa pomocou špeciálne vyvinutých psychologických testov. Hodnotenie vykonáva Kennel Club v Poľsku. Táto organizácia združuje milovníkov a chovateľov psov od roku 1938. Vydáva tiež rodokmene akceptované Medzinárodnou kynologickou federáciou. Boxer má podľa vzoru plemena veselú povahu. Mal by byť sebavedomý, vyrovnaný, verný a radostný.


● Rodinné puto a vzťah k deťom

Prezentované plemeno miluje ľudskú spoločnosť a pohladenie. Ak to nedostane v uspokojivom množstve, môže byť nástojčivý a bude vyžadovať pozornosť. Ak nie sú pripravení na to, že ostanú sami, môžu mať problémy so správaním. Od šteniatka by si mali zvyknúť na samotu pri absencii opatrovníka. Boxeri sú veľmi pripútaní ku všetkým členom ľudskej rodiny. Môžu byť pokojne doma s deťmi. Voči najmladším členom rodiny prejavujú veľkú jemnosť a trpezlivosť. Považujú sa dokonca za najlepších „ psích pestúnov“. Napriek tomu by s nimi deti nemali zostať bez dozoru. Pes, ktorý má zlé skúsenosti, môže zle reagovať. Okrem toho boxeri sú dosť veľké psy. Počas hry môžu dieťaťu neúmyselne ublížiť.


● Reakcia na cudzích a iné zvieratá

Boxeri prejavujú nedôveru voči cudzím ľuďom. To v kombinácii s odvahou a ostražitosťou z nich robí vynikajúcich obrancov záhrady a rýchlo vás informuje o prítomnosti nepozvaného hosťa. Ak boxer považuje členov svojej ľudskej rodiny za nebezpečných, môže byť veľmi zatrpknutý. S týmto psom by sa malo vždy chodiť na vodítku, pokiaľ nie sú držané v obmedzených priestoroch. To je veľmi dôležité kvôli ich loveckým sklonom a možnosti prenasledovať potenciálnu obeť. V prípade takéhoto správania by mal mať pes na obojku umiestnený adresár s údajmi majiteľa. Najlepšie je však začipovať zviera a sledovať presnú polohu psa v aplikácii nainštalovanej na smartfóne, tablete alebo počítači. Boxeri majú ťažké vzťahy s ostatnými domácimi miláčikmi. Na ich vylepšenie je potrebné socializovať šteniatka.
Boxer - zdravie a starostlivosť

Priemerná dĺžka života boxerov je 10 - 11 rokov. Tieto psy majú priemerné zdravie. Zástupcovia tohto plemena môžu bojovať s určitými ochoreniami. Medzi najčastejšie zdravotné problémy boxerov patria: dysplázia bedrového kĺbu (menej často lakťový kĺb), zápal horných dýchacích ciest a srdcové choroby (subvalvulárna stenóza aorty SAS), dilatačná kardiomyopatia (DCM), stenóza pľúcnej chlopne (PS ), arytmogénna kardiomyopatia pravej komory (ARVC). Boxeri vykazujú predispozíciu na krútenie žalúdka, rakovinu, kontaktné, inhalačné a potravinové alergie. Môže sa u nich tiež vyvinúť spondylóza. Jedná sa o nevyliečiteľné ochorenie, ktoré vedie k tvorbe kostných degenerácií v vertebrálnych telách a kĺboch chrbtice, následkom ktorých je v priebehu času paréza a paralýza. Okrem toho sú boxeri psy s nízkou odolnosťou voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Zle sa vyrovnávajú s nízkymi a vysokými teplotami. Preto sa neodporúča držať ich stále vonku. V zime môžete boxera vybaviť oblečením, ktoré mu poskytne ďalší zdroj tepla počas prechádzky.Boxeri sú veľký gurmáni. Vtipne sa o nich hovorí ako o „štvornohých vysávačoch“. Za žiadnych okolností by ste im nemali nechať v miske s porciou jedla na celý deň. Denný dopyt energie by mal byť rozdelený na 2 - 3 porcie a podávaný v pravidelných intervaloch. Pri nenásytnosti boxerov by všetko jedlo v miske zmizlo veľmi rýchlo. Po jedle doprajte psovi minimálne dve hodiny odpočinku, aby ste znížili riziko skrútenia žalúdka.Boxer nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť. Srsť aj keď je krátka, je potrebné pravidelne česať vhodne vybraným hrebeňom. Pes by sa mal česať raz týždenne, a ešte častejšie v období zvýšeného pĺznutia - na jar a na jeseň. Je potrebné systematicky čistiť uši a oči. Najlepšie je použiť na to špeciálne prípravky. Výrobkami na čistenie očí by sa mali tiež čistiť kožné záhyby pod očami a na lícach, kde sa hromadia nečistoty. Boxer by sa mal kúpať podľa potreby a používať na to šampón pre krátkosrsté psy. Ak je to potrebné, je treba pristrihnúť aj jeho pazúry.


Boxer - aká je jeho cena?

Ceny boxera s rodokmeňom začínajú od 543 EUR a môžu dosiahnuť až 1087 EUR. Veľa závisí od reputácie chovateľskej stanice, ako aj od zdravia a úspechov predchádzajúcich generácií daného jedinca. Šteňatá boxera bez preukazu pôvodu budú lacnejšie, ale kúpa psa z množiarne sa neodporúča.Olga Dubská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok