40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aljašský malamut - najdôležitejšie informácie o plemene

Vraj neexistuje vhodný pes pre každého. Ak by sme sa však pokúsili také plemeno určiť, aljašský malamut by určite bol na čele takého zoznamu. To prizná každý, kto mal šťastie stretnúť sa so zástupcom tohto plemena.

Aljašský malamut je mimoriadne priateľský pes. Táto vlastnosť je pre toto plemeno dokonca legendárna. V minulosti tieto psy sprevádzali človeka pri love, preprave a dokonca pomáhali pri starostlivosti o deti! Z pohľadu nebezpeční vlci sú v skutočnosti úžasne rodinné psy.


Aljašský malamut - história plemena

Za existenciu tejto krásnej rasy vďačíme Inuitom - kočovníkom, ktorí pred 35 000 rokmi migrovali zo Strednej Ázie na Aljašku. Na potulkách sprevádzali kočovníkov psy šakalového typu, ktoré boli krížené s polárnymi vlkmi a v priebehu storočí boli počiatkom vzniku charakteristických plemien typu severný malamut. Tvrdé podmienky vybrali silné a odolné psy, ktoré dokázali pracovať pri veľmi úspornom kŕmení.
Veľký vplyv na povahu malamutov mala skutočnosť, že často museli súťažiť s inými psami o jedlo alebo vedenie v stáde, a skutočnosť, že boli tie agresívne voči ľuďom boli zabíjané.

Aljašský malamut od šteňaťa je veľmi živý a túži byť aktívny vonku.

Aljašský malamut - postava

Je to typický arktický pes s jasnými špicovskými vlastnosťami. Malamutský pes má silnú a kompaktnú stavbu, silné končatiny a chlpatý chvost nesený nad chrbtom. Uši sú vztýčené, umiestnené ďaleko od seba, mierne smerujúce dopredu. Pysk je dlhý. Oči sú mandľového tvaru a šikmo nasadené.
Srsť je hustá s hrubou podsadou, mierne drsnejšia a dlhšia než srsť sibírskeho huskyho. Srsť je sivej až čiernej farby so svetlými (alebo bielymi) znakmi na tvári, spodnej strane a labách je úplne biela.
Malamute a husky- podobné alebo odlišné? Pri porovnaní týchto dvoch plemien si všimneme, že malamut má s huskym veľa spoločného. Je však masívnejší a silnejší než on. Husky je štíhlejší a rýchlejší.

Aljašský malamut - správanie a povaha

Je to mimoriadne bystrý a inteligentný pes, ktorý neznáša nudu. Od majiteľa si vyžaduje každodennú dávku stimulácie - fyzickej alebo psychickej, inak si nájde niečo na prácu. S malamutmi sa môžete často stretnúť na športových súťažiach - najmä pri psích záprahoch. Aj napriek všetkému to nie je ideálny šport pre tieto psy - nie sú to rýchle psy, ale veľmi silné a odolné.
Napriek svojej veľkosti je to veľmi živý pes. Vlastnosť, za ktorú je tak obľúbený je absencia agresie voči ľuďom. Preto sa osvedčí ako rodinný pes - dokonca aj pri malých deťoch. Je však potrebné mať na pamäti, že sa môže chovať voči iným zvieratám úplne inak- tu sa môže ukázať, že aljašský malamut je menej priateľský, pokiaľ ide o súťaž o vedenie v stáde. Inštinkt lovca sa môže aktivovať aj počas prechádzok, takže dávajte pozor, aby malamut neprenasledoval divoké zvieratá.
Aljašský malamut je nezávislý a tvrdohlavý pes, výcvik tohto plemena je veľmi ťažký. Rozhodne nie je dobrým strážnym psom - jeho mierna dispozícia k ľuďom ho v tejto úlohe diskredituje.


Aljašský malamut - zdravie, potreby, starostlivosť

Malamut je vo všeobecnosti pes s dobrým zdravotným stavom. Medzi najčastejšie choroby patrí svalová dystrofia alebo dystrofia rohovky. Pomerne časté sú aj všetky očné choroby. Rovnako ako väčšine veľkých plemien aj malamutovi hrozí dysplázia kĺbov - bedrový kĺb a lakeť. Preto je dôležité zvoliť správne krmivo, ktoré zohľadňuje potreby veľkých plemien, napr. VETEXPERT RAW PALEO Adult Large turkey

Starostlivosť o malamuta sa veľmi nelíši od starostlivosti o iného psa - pozostáva z čistenia uší, starostlivosti o zuby a čistenia srsti. Pre zaistenie krásnej, lesklej srsti stačí kúru opakovať raz týždenne. Výnimkou je obdobie pĺznutia - ktoré sa vyskytuje raz ročne a trvá asi mesiac, počas tejto doby stojí je dobré malamuta česať každý deň pomocou kefy, ktorá umožňuje česať podsadu, napr. FURMINATOR FURflex Set pre psov veľkosť L.


Natália Baková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok