40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Anglický špringeršpaniel - najdôležitejšie informácie o plemene

Anglický špringeršpaniel je stredne veľký všestranný poľovný pes, ktorého patrónom je Veľká Británia. Zviera má rado deti a je priateľské aj k cudzím ľuďom. Miluje maznanie, hru a pohyb. Je vysoko inteligentný a rýchlo sa učí.

Anglický špringeršpaniel, aj keď je známy už dlho, už viac ako 2000 rokov, ako samostatné plemeno je uznávané od konca 19. storočia. Je perfektný ako pomocník v práci a spoločník v každodennom živote. Neodporúča sa ľuďom so sedavým životným štýlom, seniorom a všetkým ostatným, ktorí mu nebudú schopní zabezpečiť veľkú dávku pohybu.

Postoj šprinte španiel

Anglický špringeršpaniel - história plemena

Prvý štandardný anglický špringeršpaniel bol vytvorený v roku 1902. V roku 1910 bolo plemeno uznané anglickým Kennel Club a American Kennel Club v roku 1910. Medzinárodná kynologická federácia uviedla na zoznam plemien anglického špringeršpaniela zasa v roku 1954. Je uvedený v zozname FCI v skupine VIII - Retrivre, sliediče a vodné psy v sekcii 2 - Sliediče. Predpokladá sa, že je predkom všetkých druhov španielov okrem clumber španiela. Sám pochádza zo skupiny psov, ktorým sa hovorilo poľné. Vďaka svojej veľkej rozmanitosti sa po čase delil na menšie skupiny (ich indikátorom bola veľkosť zvierat). Špringeršpaniel bol najväčší. Tieto štvornožce sa využívali najmä na plašenie zveri pre sokoliarov. Spolu s rozširovaním strelných zbraní boli trénovaní aj na aport. Dokonale si poradia ako na zemi, tak aj vo vodnom prostredí. V súčasnosti sú to najmä spoločenské psy. Pri práci sú dokonalými pomocníkmi, pretože sú mimoriadne poslušní. Často ich možno nájsť v službe policajtov alebo pohraničnej stráže, kde sledujú a odhaľujú výbušniny alebo drogy. Anglický špringeršpaniel sa dobre osvedčí aj ako psí terapeut.


Anglický špringeršpaniel - vzhľad

Anglický špringeršpaniel je pes s kompaktnou a symetrickou stavbou tela. Je najväčší zo všetkých španielov. Dospelé exempláre dosahujú výšku asi 50 cm a telesnú hmotnosť 22–24 kg. Anglický špringeršpaniel je veľmi svalnatý. Má hlboký a dobre vyvinutý hrudník. Chvost tohto štvornožca je nasadený nízko, dobre osrstený a nesený vodorovne. Kedysi bol skracovaný dnes sa to nepraktizuje. Jeho hlava je mierne zaoblená a dosť široká. Stop je zreteľne označený, papuľa je primeraná k lebke pomerne hlboká a široká. Medzi očami je brázda. Uši sú visiace, pomerne dlhé a široké, nasadené tesne pri hlave vo výške očí. Oči stredne veľké, tmavo orieškové, mandľového tvaru, pozorný a jemný pohľad.

Anglický špringeršpaniel má hladkú, rovnú, hustú, priliehavú srsť strednej dĺžky. Na ušiach, trupe, predných a zadných nohách sú „práporce“. Prijateľná je trojfarebná srsť s pálením, ale najobľúbenejší je dvojfarebný špringeršpaniel, a to čierny a biely alebo biely a hnedý (pečeň). Vlasová pokrývka je vynikajúcou ochranou pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, takže tento štvornožec sa nebude báť nízkych teplôt ani vetra.

Anglický špringeršpaniel - správanie a povaha

Anglický špringeršpaniel má dobrú povahu. Je to poslušný, vyrovnaný, spoločenský, prítulný, priateľský, veselý, jemný a sympatický pes. Tieto štvornožce sú dosť živé, aj keď v porovnaní s anglickým kokeršpanielom pokojnejšie. Dobre zapadnú do rodiny s deťmi. Sú vynikajúcimi spoločníkmi do hry. Neprejavujú agresivitu, musíte však pamätať o kontrole. Aj pokojný pes môže pri zlom zaobchádzaní hrýzť alebo poškriabať. Anglický špringeršpaniel pristupuje k cudzím s rezervou, najmä ak sa na začiatku primerane prezentujú. Potom dôverujú dokonca aj cudzím ľuďom. Napriek tomu, že je veľmi ostražitý, z dôvodu tejto dispozície nebude vhodný ako strážny pes. Jeho postoj sa môže zmeniť, keď si všimne, že sú jeho príbuzní v ohrození. Anglický špringeršpaniel nemá rád mačky. Mali by ste ho naučiť na prítomnosť mačky od šteniatka. Oveľa zložitejšia bude situácia, ak je pes prvým zvieraťom.

Anglický špringeršpaniel je všestranne talentovaný a vďaka výcviku sa podčiarkne jeho potenciál. Rýchlo pochopí, čo sa od neho očakáva. Školenie by sa malo začať čo najskôr. Najlepšie je cvičiť niekoľko mesačné šteniatka anglického špringeršpaniela. Výcvik mal by byť založený na podpore dobrého správania a odmeňovania a mal by byť zároveň rozhodný a dôsledný.

Anglický špringeršpaniel veľmi nadväzuje puto so svojou ľudskou rodinou. Neznáša rozchod a pozostávanie doma osamote. Pokiaľ sa šteniatka špringeršpaniela nenaučia byť osamote od útleho veku, existuje riziko problémov so sérparáciou. Môžu sa prejaviť okrem iného ničením interiérového vybavenia (najmä tie, ktoré sú silne nasýtené pachom majiteľa, napríklad diaľkové ovládanie, topánky, vankúše, prikrývky), úzkosťou, nadmerným štekaním. Kvôli zakorenenému loveckému správaniu existuje riziko úteku, keď sa zviera začne zaujímať o stopu. Preto by ste mali svojho psa vybaviť adresárom s kontaktnými údajmi, najlepšie čipom GPS, ktorý v prípade takéhoto úniku presne určí jeho polohu.


Biely a hnedý springer spaniel.

Anglický špringeršpaniel - zdravie a potreby

Priemerná dĺžka života anglického špringeršpaniela je 12-14 rokov. Zviera sa teší celkom dobrému zdraviu, ale ako u každého iného plemena, aj u niektorých jedincov sa môžu vyvinúť určité ochorenia. Medzi najbežnejšie u špringeršpaniela patrí dysplázia bedier a lakťov, očné choroby (napr. PRA - progresívna retinálna atrofia), nedostatok alfa-L-fukozidázy, porucha komorového septa, primárna seborea (ochorenie postihujúce kožu a vlasové folikuly). Jeho ovisnuté uši sú náchylné na vzniú§§k zápalu. Preto je potrebné dbať o ich hygienu a čistenie so špeciálnymi prípravkami. V prípade nadmerného ochlpenia v ušiach je potrebné ich zastrihnúť, aby sa zabezpečilo dostatočné vetranie.

Anglický špringeršpaniel má veľmi rád pohyb. Potrebuje pravidelnú fyzickú aktivitu. Mal by mať zabezpečený pohyb čo najčastejšie. Aktivita je potrebná na udržanie svalov a sily. Tento pes nie je dobrou voľbou pre ľudí, ktorí uprednostňujú sedavý životný štýl. Bez pohybu bude nešťastný. Môže žiť v byte, pokiaľ má možnosť zostať dlhšie vonku. Prechádzky okolo bloku alebo v parku nestačia. Je dobré s ním robiť nejaké psie športy, napríklad Frisbee - jednoduché hádzanie diskom a chytanie psom, alebo oveľa pokročilé disciplíny, ako napríklad:
● dogdartbee, ktorý spočíva v hádzaní disku tak, aby ho domáce zviera zachytilo v konkrétnej zóne,
● timetrial, ktorý spočíva v uskutočnení dvoch vrhnutí disku v čo najkratšom čase na vzdialenosť 20 m a jeho štvornásobnom zachytení.

Môžete s ním robiť aj agility - pes vedený psovodom s motorickými a hlasovými povelmi musí prejsť prekážkovú dráhu v čo najkratšom možnom čase a bez chýb. Anglický špringeršpaniel sa bude najlepšie cítiť v dome so záhradou, kde sa môže bez obmedzenia baviť a poskytne mu množstvo čuchových podnetov, a v prípade poľovníckych psov je to dosť dôležité. Pre správny vývoj a duševný stav si navyše vyžaduje kontakt s ostatnými štvornožcami.

Pokiaľ ide o starostlivosť o srsť, je potrebné okrem čistenia uší aj pravidelné týždenné česanie srsti. Pravidelnosť je dôležitá kvôli neustálemu pĺznutiu. V období zväčšeného pĺznutia, ktoré sa začína na jar a na jeseň, by sa to malo robiť dokonca každý deň. Na rozmotanie uzlov je dobré vybaviť sa špeciálnym hrebeňom, ktoré sa často môžu objaviť na „práporcoch“. Odporúča sa tiež trymovanie na odstránenie odumretej srsti na krku, hlave a ušiach.

Anglický špringeršpaniel nie je chamtivý pes, rovnako ako každý iný štvornožec však nepohrdne pochúťkou, ktorú je potrebné zohľadniť v dennej energetickej potrebe. Môže sa kŕmiť pomocou BARF pokiaľ má majiteľ dostatočné vedomosti o tejto metóde kŕmenia. Úspešná strava môže byť založená na suchom krmive vysokej kvality. Je dôležité prispôsobiť to životnej etape, akýmkoľvek špeciálnym potrebám a v tomto prípade vysokej fyzickej aktivite. Pri kŕmení bude dobrý nápad dať anglickému špringeršpanielovi tzv. snoods - komín, ktorý chráni uši pred nečistotami v miske. Obzvlášť sa odporúča pri kŕmení mokrým jedlom


KEFY PRE PSOV


Anglický špringeršpaniel - cena

Šteňatá anglického špringeršpaniela sú dosť drahé. Ich cena začína od 450 EUR a môže dosiahnuť až 850 EUR. Toto sú ceny, ktoré nájdete v chovateľských staniciach registrovaných v FCI. Lacnejšie psy pravdepodobne pochádzajú z tzv. pseudo-chovu. Nemali by sa kupovať z dôvodu, že nie je jasné, do akej miery budú zodpovedať štandardu plemena a či sú zaťažené geneticky podmienenými chorobami. Psy z pseudo - chovu sú iba v type plemena. Nie sú čistokrvné, aj keď tak na prvý pohľad vyzerajú. Pseudošľachtitelia sú zameraní na rýchly zisk. Nezaoberajú sa udržaním kontinuity plemena. Nákup šteniatka anglického špringeršpaniela z chovateľskej stanice FCI je zárukou toho, že pre neho ihneď získate rodný list, ktorý je nevyhnutný pre neskoršie podanie žiadosti o rodokmeň. Okrem toho dostanete zbierku najdôležitejších informácií o šteniatku a jeho rodičoch.


Olga Dubská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok