40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Stredný pinč - charakteristika, zdravie, potreby (Encyklopédia psov)

Stredný pinč, dnes už nie veľmi populárny, je perfektným psom pre aktívnych ľudí, ktorí hľadajú inteligentného, psieho priateľa so silným putom. Prečítajte si, čím sa toto plemeno odlišuje.

Stredný pinč nie je ani zďaleka tak obľúbený ako trpasličí pinč, ale stojí za to poznať povahou tohto psa, pretože si určite nájde priaznivcov medzi ľuďmi, ktorí si vážia inteligenciu, lojalitu a aktivitu psa v spojení s dobrým zdravím a nízkymi požiadavkami na starostlivosť.

Pinczer średni podpalany.

Stredný pinč - história plemena

Stredný pinč - nazývaný aj nemecký pinč - pochádza z Nemecka a má rovnaké korene ako pinč trpasličí a doberman. Je s najväčšou pravdepodobnosťou nástupcom poľovného psa menom Bibarhunt alebo stajňového pinča - už v 15. storočí fungoval ako strážny pes a lovil bobry, jazvece, potkany a ďalšie stajňové hlodavce.

V roku 1880 bol vyvinutý štandard plemena a v roku 1895 bol založený prvý pinč klub v Nemecku. Po vojne tomuto plemenu hrozilo vyhynutie a prežilo len vďaka úsiliu Wernera Junga , poradcu klubu pinčov a bradáčov. Žiaľ, dodnes nie je taký populárny ako doberman alebo miniatúrny pinč.Stredný pinč - postava

Stredný pinč - ako naznačuje názov je stredne veľký pes. Dosahuje veľkosť asi 50 cm a hmotnosť 13 až 19 kg. Pinč má krátku, hladkú a hustú srsť a vyskytuje sa vo farbách, červený, plavý, čierno -hnedý a modro -hnedý. Stavba pinča pripomína miniatúrneho dobermana - jeho postava je hranatá, svalnatá a atletická. Hlava pinča je silná a predĺžená. Tmavé a oválne oči, vysoko nasadené a zakrivené uši v tvare V.

Stredný pinč - zdravie, potreby, starostlivosť

Starostlivosť o stredného pinča je jednou z najmenej náročných. Krátku srsť stačí česať každých pár mesiacov kefou alebo hrebeňom pre psa - najlepšie v období pĺznutia. Pinč nepotrebuje časté kúpanie. Tak ako každému psovi je potrebné pravidelne kontrolovať uši pazúry a chrup.

Tento pes nemá žiadne špeciálne výživové požiadavky a bude úplne spokojný s kvalitným suchým krmivom. Nemá sklon k priberaniu - kvôli svojej vysokej aktivite si zvyčajne bez problémov udržiava dobrú formu.

Hlavnou potrebou stredného pinča je zaistenie jeho tepelného komfortu v zime. Vzhľadom na nedostatok podsady stredný pinč nezvláda chladné a sychravé počasie, takže v obzvlášť chladných dňoch sa oplatí postarať sa o teplú bundu pre psa.

Stredný pinč nemá predispozície na genetické choroby a zvyčajne sa teší dobrému zdraviu. Najčastejšie návštevy veterinára sú spojené s problémami so zubným kameňom a problémami s očami.

Pinczer średni niemiecki

Stredný pinč - správanie a povaha

Nemecký pinč je veľmi inteligentný, živý pes, ktorý rád pracuje s ľuďmi a rýchlo sa učí. Vyžaduje veľa pozornosti a rýchlo sa znudí. Je to jedno z plemien, pre ktoré sú priam stvorené hry pre psy, ktoré vám, rovnako ako správna dávka fyzického pohybu, umožnia vybiť prebytočnú energiu pinča.

Pinč má mierne lovecké pudy - hlavne vo vzťahu k malým zvieratám, ale strážne inštinkty je možné pozorovať častejšie - pri ochrane svojich príbuzných prejavujú mimoriadnu odvahu, sebavedomie a vyrovnanosť . Pinč môže mať vášeň pre potulky a príležitostne sa pobiť s inými psami.

Stredný pinč rozhodne potrebuje ľudský kontakt - samozrejme, že prežije niekoľko hodín neprítomnosti, ale cíti sa oveľa lepšie, keď s ním chovateľ môže tráviť čas. Nie nevyhnutne na gauči, aj keď nepohrdne malým pohladením - viac si však váži aktivitu, dlhé prechádzky, výcvik či psie športy.


Stredný pinč - cena

Cena stredného pinča závisí od chovateľskej stanice. Oplatí sa kúpiť stredného pinča bez rodokmeňa? Určite sa oplatí hľadať si psa z osvedčenej chovateľskej stanice. Rodokmeň psa je spravidla zárukou, že nemáme dočinenia s množiarňou a náš pes bude predvádzať ukážkové povahové vlastnosti a bude sa tešiť dobrému zdraviu. Aj v situácii, keď nemienime pokračovať vo výstavnej tradícii danej chovateľskej stanice a hľadáme len nového člena rodiny, neoplatí sa šetriť tým, že si vyberieme iba psa plemenného typu.


Natálie Baková