40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Trpasličí pinč - najdôležitejšie informácie o plemene

Trpasličí pinč sa tiež nazýva Miniatúrny pinč alebo ratlík, čo nie je správne. Je to pes s vyrovnanou povahou. Veľmi rád sa hrá. Je považovaný za jedného z najmenších domácich psov. Považuje sa za hlučného štvornožca. Nespokojnosť vyjadruje hlasným štekaním.

Trpasličí pinč je spoločník aj strážny pes. Je charakteristický veľmi elegantnou siluetou. Najlepšie je opísaný ako menšia verzia Nemeckého pinča. Je pohotový a vnímavý. Nevyžaduje zložitú starostlivosť. Na Slovensku je veľmi populárny.

Trpasličí pinč je zmenšenou kópiou stredného pinča, nie je správne ho nazývať ratlíkom.

Trpasličí pinč - história plemena

Trpasličí pinč je v klasifikácii FCI uvedený v skupine 2 - Pinče, bradáče, molosoidné a švajčiarske horské a salašnícke psy v sekcii 1 - Pinče a bradáče. Plemeno pochádza z Nemecka, kde bolo oficiálne uznané v roku 1870. V roku 1929 bol založený americký klub trpasličích pinčov. Pinč je miniaturizovaná odroda stredného pinča bez známok nanizmu. Kedysi sa používali ako lapače potkanov, ale plnili tiež úlohu spoločenských psov. Boli v rezidenciách a na kráľovských dvoroch. Dnes sa používajú ako spoločenské a strážne psy.


Trpasličí pinč - postava

Trpasličí pinč, ako už názov napovedá, je malé plemeno. Dospelé exempláre dosahujú výšku 25–30 cm a telesnú hmotnosť 3–6 kg. Pinče majú krátku, hustú, lesklú, priliehavú srsť, ktorá môže byť pálenej čiernej farby (znaky na predných končatinách, čeľusti, podhrdlí, lícach, perách, dolnej polovici, nad očami, okolo konečníka) alebo rovnomerne červené, tmavé alebo svetlo červené. Tieto štvornožce majú oválne, tmavé oči, tesne priliehajúce viečka a vztýčené, vysoko umiestnené uši.

Trpasličí pinč je dokonalým strážcom, v prípade potreby sú vždy ostražití a hluční.

Trpasličí pinč - správanie a povaha

Trpasličí pinč sa vyznačuje mimoriadne vyrovnanou povahou. Je veselý, plný šarmu. Je silne naviazaný na ľudskú rodinu. Nebude najlepšou voľbou k malým deťom. Rozhodne lepší bude pre neho pokojný domov. Má veľmi rád pozornosť majiteľa. Zvyčajne prejavuje nedôvera voči cudzím ľuďom. Je to temperamentný pes, bystrý, statočný a vnímavý.

Trpasličí pinč je veľmi energický a aktívny. Je dobré poskytnúť mu hračky zodpovedajúce jeho veľkosti. Tu je niekoľko príkladov z nich: KONG Gumová hračka Classic x-small, KONG Goodie bone s lanom x-small 9 cm, KONG Hračka kong stuff-a-ball small 7 cm, KONG Squeezz Action Ball Red S guľa pre psa. Rád chodí na prechádzky. Postroj mu poskytne väčšie pohodlie vonku než obojok. Trpasličí pinč sa rýchlo učí. Má silný lovecký inštinkt, preto je dobré vybaviť ho adresárom.

Trpasličí pinč - zdravie, potreby, starostlivosť

Priemerná dĺžka života trpasličieho pinča je 12–15 rokov. Ratlíky majú pomerne slabé kosti, preto sú náchylné na poranenia kĺbov vrátane vykĺbenia kolenného kĺbu. Často trpia cukrovkou. Vzhľadom na tendenciu priberať by mala byť výživa pinčov racionálna. Dobrým krmivom pre tieto domáce zvieratá bude napr.PURINA Pro Plan Dog OptiAge Adult 9+ Small & Mini 7 kg, FARMINA N&D Lamb & Blueberry Adult Mini 2.5 kg, HAPPY DOG Supreme piemonte - kačka, gaštan, ryby 4 kg.

Trpasličie pinče nevyžadujú zložitú starostlivosť. Mali by sa vyčesávať priemerne raz týždenne. Na tento účel môžete použiť napr. FURMINATOR vyčesávacie hrabadlo pre krátkosrstých psov – S alebo tiež FURMINATOR vyčesávacie hrabadlo pre dlhosrstých psov – XS. Tieto psy sú náchylné na tvorbu zubného kameňa. K jeho odstráneniu môžu pomôcť špeciálne pochúťky, ako napr. 8IN1 Delights dental žuvacia kosť XS 1 ks, TRIXIE DENTAfun mini kosti 10ks/210g. Nielenže zaisťujú ústnu hygienu, ale tiež robia vášmu psíkovi radosť. Psovi by sa tiež mali čistiť zuby. Trpasličí pinčovia by tiež mali mať pravidelne strihané pazúry. K tomu slúžia napr. TRIXIE Nožnice na pazúriky 8 cm, ZOLUX Bursten nožnice na psie pazúriky malé.Trpasličí pinč je nenáročný na starostlivosť, a preto je vhodný pre mladých aj starých ľudí.