40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Psie parazity nebezpečné pre ľudí. Prečítajte si, čo môžete od svojho psa chytiť.

Hneď vedľa baktérií a vírusov - parazity predstavujú obrovskú hrozbu pre zdravie a dokonca aj život psov a iných zvierat. Zistite, aké choroby môžete od svojho psa chytiť, aké príznaky spôsobujú a ako sa im vyhnúť.

Parazity sú obrovskou hrozbou pre zvieratá a ľudí – tie, ktoré žijú vo vnútri tela, ho dokážu ničiť dlhé roky a znižovať imunitu. Mnohé z tých, ktoré prenášajú psy, sú priamou hrozbou aj pre človeka – prečítajte si o negatívnych dôsledkoch neodčervovania vášho psa.

Pes leží v posteli pod prikrývkou.

Akými parazitmi môžu psy nakaziť človeka?

Bohužiaľ, veľa parazitov, ktoré môžu ubližovať psovi, je nebezpečných aj pre ľudí. Choroby, ktoré spôsobujú, sa nazývajú zoonózy.

Škrkavky

Najnebezpečnejšie sú škrkavky, ktoré môžu spôsobiť taxokarózu – ochorenie spôsobené larvami škrkaviek, ktoré sa krvou dostanú do vnútorných orgánov, pľúc, pečene či mozgu a spôsobia zápal. Toxokaróza je často asymptomatická a jej prítomnosť sa dá zistiť vykonaním laboratórnych testov. Ak sa však objavia príznaky, najčastejšie sú vo forme horúčky, bolesti hlavy, brucha, kašľa, bolesti svalov a kĺbov.

Háčiky

Ankylostomy môžu tiež spôsobiť zápal. Larvy háďatiek sa dostávajú do horných vrstiev kože a spôsobujú svrbenie. Infekciu parazitom možno vidieť ako červenú vlnovku pod kožou.

Pásomnice

Hrozbou pre človeka sú aj pásomnice, najmä echinokoky, ktoré spôsobujú nebezpečné cysty vo vnútorných orgánoch. Takéto cysty môžu rásť mnoho rokov a ich prasknutie môže byť dokonca smrteľné.

Spirochety a leptospiróza

Ďalším nebezpečným ochorením je Leptospiróza – ochorenie spôsobené spirochétami, ktoré prenikajú do ľudského tela cez poškodenú kožu a sliznice. Parazity napádajú pečeň, obličky a nervový systém, príznakmi infekcie sú najčastejšie vracanie, hnačka a hematúria.

Protozoá a giardióza

Jednou z najčastejších zoonotických chorôb je giardiáza. Spôsobuje ju prvok Giardia intesinalis a často sa nazýva aj „choroba špinavých rúk“, pretože sa prenáša nielen priamo zo zvierat, ale napríklad aj po zjedení kontaminovaného ovocia. Ochorenie môže prebiehať asymptomaticky, ale môže sa prejaviť aj bolesťami brucha, hnačkou či bronchiálnou astmou.

Prečítajte si viac o Lamblia u psov.

Žena objíma a bozkáva psa.

Ako sa môžem vyhnúť získaniu parazitov od môjho psa?

V prvom rade – umyte si ruky! V ére Covid-u je časté umývanie rúk asi štandardom a nikomu netreba pripomínať, aké dôležité je. Ruky si stačí umyť vždy pred jedlom, po hre s domácim miláčikom, alebo po príchode domov – výrazne tak znížite možnosť nákazy nielen parazitmi, ale aj inými baktériami či vírusmi.

Je tiež dôležité umyť ovocie a zeleninu pred konzumáciou - pretože môžu obsahovať neviditeľné larvy parazitov (a tiež iné baktérie a vírusy!).

A samozrejme by ste mali pravidelne vyšetrovať výkaly zvieraťa a v prípade potreby psa odčervovať, aby ste sa zbavili vnútorných parazitov. Ochranu pred vonkajšími parazitmi dokáže zabezpečiť aj vhodný obojok proti parazitom a rôzne antiparazitické kvapky.

Červy u psa - príznaky

Najčastejšími príznakmi, ktoré sprevádzajú prítomnosť parazitov v tele psa, sú predovšetkým vracanie, hnačka, nechutenstvo a letargia, ale môžu sa vyskytnúť aj také nezvyčajné príznaky ako kašeľ alebo vypadávanie srsti.

Najzrejmejším príznakom je výskyt červov viditeľných voľným okom vo výkaloch psa, ale nie vždy sa to stane. Môže sa stať, že parazit žije iba vo vnútri čriev a spolu s výkalmi sa vylučujú iba larvy.

Prítomnosť parazitov môže naznačovať aj „sánkovanie“, teda šmýkanie sa zadkom psa po zemi – takto sa pes snaží poškriabať, pretože prítomnosť červov môže spôsobiť svrbenie.

Kožné parazity psov

Okrem červov v črevách sa na koži psa môžu objaviť aj parazity. Patria k nim napr. blchy, kliešte, svrab, vši, vši a roztoče. Tieto parazity samy o sebe málokedy vedú k úhynu zvieratka – veď je v ich záujme, aby hostiteľ zostal nažive, ale spôsobujú nepríjemné svrbenie kože a môžu prenášať smrteľné choroby, napríklad babeziózu. Najlepšou ochranou proti týmto druhom parazitov je antiparazitický obojok a antiparazitické kvapky.

Prečo by sa mali psy odčervovať?

Pes obývaný parazitmi trpí poruchami fungovania mnohých dôležitých orgánov, napr. črevá, srdce, pečeň, pľúca a mozog a metabolizmus červov navyše otrávi organizmus psa toxínmi. To môže viesť k alergickým reakciám, zhoršeniu zdravia, malátnosti a nižšej imunite.

Okrem toho, odčervený pes šíri parazity ďalej - infikuje ďalšie zvieratá a ľudí v prostredí.

Preto je také dôležité psa pravidelne odčervovať – aj keď nepozorujeme žiadne príznaky. Podávanie tabliet na odčervenie psa efektívne znižuje riziko odčervenia takmer o 100%.

Pozri aj: Pásomnica u psov - najnebezpečnejší psí parazit?

Nátalie Baková