40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Lymfóm u psov - je liečiteľný?

Čo je lymfóm psov a aké sú príznaky? Aká je liečba a je možné psa úplne vyliečiť? Koľko stojí liečba psa s lymfómom? Môže byť pes vyliečený steroidmi? Čo je chemoterapia pre psa s lymfómom?

Rakovina je pliagou modernej doby, ktorá sa šíri aj medzi psami a mačkami. Prečítajte si o charakteristike lymfómu, ako sa lieči a aká je prognóza.


Čo je lymfóm?

Lymfóm je jednou z najčastejších malignít u psov. Až 20 % všetkých psov s rakovinou trpí týmto typom rakoviny. Ochorenie postihuje najmä lymfatické uzliny, no potom postihuje aj vnútorné orgány ako slezinu a pečeň. Zriedkavejším typom lymfómu je epiteliotropný lymfóm alebo lymfóm kože.

Lymfóm má najčastejšie multifokálnu formu (napáda viacero miest súčasne), menej často mediastinálnu a alimentárnu, v ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť renálna, kožná, nervová a očná forma.

Príčiny lymfómu u psov

Presné príčiny rakoviny nie sú známe. Medzi rizikové faktory patrí genetická predispozícia (najmä plemená ako rotvajler, nemecký ovčiak, bernský salašnícky pes, boxer a zlatý retriever), imunosupresívna liečba, lymfokryptovírusy, pôsobenie ionizujúceho žiarenia, vek psa (ochorenie postihuje stredný a starší vek).

Aké sú príznaky lymfómu?

Bohužiaľ, príznaky lymfómu nie sú špecifické. Medzi najčastejšie spomínané patrí apatia, horúčka, problémy s prehĺtaním, zväčšená brušná dutina, nechutenstvo, vracanie a/alebo hnačka a zvýšený smäd. Symptómy sa môžu zhoršovať s rozvojom ochorenia, ktoré, žiaľ, v malígnej forme môže postupovať veľmi rýchlo.

Ako sa diagnostikuje lymfóm u psa?

Malígny lymfóm dokáže zničiť organizmus psa v priebehu niekoľkých týždňov, preto je dôležité stanoviť presnú diagnózu čo najskôr po spozorovaní prvých príznakov. Diagnostika lymfómu zahŕňa v prvom rade krvný obraz, ultrazvukové vyšetrenie vnútorných orgánov, cytologické vyšetrenie lymfatických uzlín či vnútorných orgánov.


Lymfóm - liečba a prognóza

Liečba lymfómu musí byť prispôsobená individuálnemu psovi, typu lymfómu, jeho stupni a schopnostiam ošetrovateľov. Medzi najbežnejšie formy terapie patrí liečba steroidmi a chemoterapia. Prvá forma je vlastne paliatívna liečba, ktorá predĺži život zvieratka v priemere o 53 dní (ústup ochorenia je možný, ale je to len 17%), druhý spôsob dokáže psovi výrazne predĺžiť život a liečba v 80- 95% prípadov predlžuje život v komfortnom stave aj o 36 mesiacov.

Liečba lymfómu u psa v praxi

Každý prípad lymfómu je samostatný príbeh – príznaky môžu byť iné, priebeh môže byť iný a napokon aj efekt liečby môže byť iný. Pre lepšiu ilustráciu tohto ochorenia sa môžeme podeliť o príbeh Zola – „plodného“ boxera, ktorý v súčasnosti s touto chorobou statočne bojuje.

Zola má 7 rokov, nikdy nebola na nič chorá, je vlastne len geneticky predisponovaná. Aké boli príznaky? Vlastne ťažko postrehnuteľné. Pes mal nevoľnosť asi 3 týždne a vracal každých 4-5 dní - to bol jediný príznak, ktorý podnietil návštevu veterinára a rutinný krvný obraz. Morfológia ukázala veľmi zlý stav pečene, takže ďalším vyšetrením bol ultrazvuk pečene. Pri tomto vyšetrení sa ukázalo, že kým pečeň vyzerá dobre, slezina a vnútorné uzliny sú výrazne zväčšené. Od prvej návštevy na ultrazvukovom vyšetrení ubehli len 3 dni a psík sa zrazu začal cítiť veľmi zle – začal byť malátny, stratil chuť do jedla a začal chudnúť. Po ďalších 3 dňoch bola Zoli odobratá cytologická vzorka z lymfatických uzlín, hoci to bolo len potvrdením jej podozrení. Za týždeň schudla 5 kg a odmietala jesť vôbec nič. Nebyť rýchlej diagnostiky a nasadenia liečby, choroba by pravdepodobne zničila telo psa v priebehu 2-3 týždňov, čo by viedlo k smrti.

Našťastie po 10 dňoch od prvej návštevy veterinára bola nasadená chemoterapia.

Ako v praxi vyzerá podávanie chemikálií psovi?

Chemoterapia znie strašidelne, ale v praxi vyzerá celkom neškodne. Liečba prebieha na veterinárnej klinike. V stanovený termín by ste mali priviesť svojho psa, u ktorého je najskôr skontrolovaná morfológia, na základe ktorej sa dá určiť jeho stav a kvalifikovať na podanie chemoterapie. Ak sú výsledky dobré, potom má pes napojenú kvapkadlo. počas ktorej v istom momente príde lekár a naleje dávku lieku. Celé to trvá v priemere 2 hodiny.


Aký je režim chemoterapie na liečbu lymfómu u psov?

Onkológ môže použiť niekoľko rôznych liečebných režimov - každý môže byť počas procesu modifikovaný v závislosti od formy domáceho maznáčika a postupu liečby. V prípade Zoly boli naplánované 4 dávky chemoterapie s odstupom jedného týždňa a potom ďalšia dávka každé 3 týždne. Toľko k teórii. V praxi po prvej dávke psovi dramaticky klesli biele krvinky a musela dostať antibiotikum a ďalšia infúzia chemoterapie bola o pár dní odložená. Neskôr išlo všetko podľa plánu a teraz je to po 6. dávke a pred Zolou ešte 11 cyklov každé 3 týždne. Okrem toho je chemoterapia podporovaná steroidmi.

Dobrou správou je, že pes sa od začiatku liečby cíti výborne – žiadne známky choroby, ani v správaní, ani v laboratórnych výsledkoch. Aj keď onkologická liečba môže so sebou prinášať obavy, ako je zhoršený pocit, vracanie, hnačka alebo nechutenstvo, môžu sa vyskytovať len periodicky a psy spravidla znášajú liečbu veľmi dobre a prínosy sú oveľa väčšie ako prípadné nepríjemnosti.

Koľko stojí liečba rakoviny psa?

A tu prichádza najhorší bod tejto terapie – je dosť drahá. Za predpokladu, že všetko pôjde podľa plánu, jeden cyklus chemoterapie stojí asi 65 eur. Bohužiaľ to nie sú všetky náklady. K tomu treba pripočítať náklady na steroidné lieky (niekoľko desiatok eur mesačne), antibiotiká, ak sa pes cíti horšie, dodatočné diagnostické testy, ak sa objavia znepokojujúce symptómy a náklady na neplánované návštevy pri akútnej reakcii na chemoterapiu. Konečný súhrn liečby môže byť až 1800 – 2500 eur.

Natália Baková