40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Lamblia u psa. Ako chrániť svojho psa pred týmto parazitom?

Parazit Giardia lamblia je prvok, ktorý u psov spôsobuje giardiázu – pomerne časté črevné ochorenie psov. Prečítajte si, ako sa prejavuje, ako ju liečiť a je hrozbou aj pre človeka?

Bez toho, aby sme zachádzali do biologických vlastností tohto prvoka, treba spomenúť, že gardia lamblia je jedným z mnohých prvokov giardia. Črevný chvostoskok - ako sa mu tiež hovorí - žije v črevách psov a niekedy sa aktivuje vo forme giardiózy alebo giardiózy. Ochorenie, ktoré je dostatočne včas diagnostikované, nie je nebezpečné, ale vzhľadom na trvanlivosť protozoálnych cýst môže byť jeho liečba problematická a dlhotrvajúca.

Giardia u psov môže spôsobiť asymptomatický priebeh ochorenia. Preto je také dôležité pravidelne kontrolovať výkaly vášho psa.

Čo je giardiáza?

Ide o parazitárne ochorenie, ktoré postihuje zvieratá aj ľudí. Spôsobuje ju gardia giardia, ktorá postihuje črevá. U psov je ochorenie väčšinou bezpríznakové – ak sa objavia príznaky giardiózy, sú to najčastejšie: hnačka, výkaly s nepríjemným zápachom a žltou farbou, prímesy krvi vo výkaloch, plynatosť, bolesti brucha, dehydratácia, vracanie, horúčka. V prípade dlho nediagnostikovaného ochorenia chudnutie. Ochorenie diagnostikované dostatočne včas nie je veľmi nebezpečné, ale jeho ignorovanie môže viesť k vyčerpaniu organizmu. Vzorky stolice psov musia byť testované na diagnostiku ochorenia. Pri podozrení na ochorenie veterinár väčšinou odporúča skontrolovať niekoľko samostatných vzoriek, pretože nie všetky musia vykazovať parazity alebo ich cysty, ktoré poukazujú na ochorenie.

Ako sa pes nakazí giardiózou?

K infekcii dochádza v dôsledku prechodu cýst gardia giardia do gastrointestinálneho traktu. Najčastejšie, keď pes pije vodu z kontaminovanej mláky alebo zje infikované výkaly iného psa. Pravdepodobnosť nákazy sa vyskytuje aj na miestach, kde žije veľké množstvo psov – v útulkoch, psích hoteloch či kotercoch. Imunodeficientné psy sú vystavené najväčšiemu riziku nákazy giardiózou šteniatka alebo seniorov.

Ako liečiť giardiázu?

Liečba giardiázy spočíva najmä v užívaní vhodných antiparazitárnych tabliet. Bohužiaľ, tie, ktoré pravidelne odčervujeme našich psov a mačky, na gardia lamblia veľmi často neúčinkujú, a preto je ťažké preventívne pôsobiť. Bohužiaľ, liečba môže byť dosť dlhá kvôli životnému cyklu prvoka, ktorý sa okrem toho, že je v črevách, vylučuje v cystách, ktoré môžu žiť mnoho týždňov mimo hostiteľa. Preto je priebeh liečenia nakazeného psa často spojený aj s dezinfekciou miest, kde sa pes zdržiava – najmä pelechu. A po skončení je tiež potrebné psa dôkladne vykúpať v antiparazitnom šampóne.

Na trhu sú dostupné aj bylinné liečivé prípravky, ktoré vám umožnia zbaviť sa parazita doma. Každé ošetrenie psa však odporúčame vykonávať pod prísnym dohľadom veterinárneho lekára – určite sa tým skráti doba liečby a odstráni sa riziko nevhodného výberu liekov – v súlade so zásadou „najprv neškodiť“ .

Giardia u psov a ľudí – predstavuje nakazený pes hrozbu pre človeka?

Bohužiaľ áno. Človek sa môže nakaziť od svojho psa alebo mačky – ale aj toto zviera sa môže nakaziť od človeka. Giardiáza sa bežne nazýva choroba špinavých rúk, a preto je také dôležité si po každej hre so psom alebo mačkou dôkladne umyť ruky. Aby sa zabránilo infekcii, stačí základná hygiena, pretože rovnako ako u zvierat, infekcia sa vyskytuje iba prostredníctvom potravy. Z tohto dôvodu sa odporúča umývať zeleninu a ovocie, ktoré by potenciálne mohli byť v kontakte s kontaminovanou pôdou alebo vodou. Na úplné zbavenie sa cýst stačí teplá mydlová voda.

Odporúča sa tiež, aby sa členovia domácnosti, ktorí sa zdržiavajú s infikovaným psom, podrobili profylaktickému testovaniu na prítomnosť parazitov – môže sa ukázať, že oni sami sú bezpríznakovými prenášačmi a zviera infikujú.

Čo je lamblia u ľudí a je nebezpečná?

Prvými príznakmi infekcie sú vracanie a hnačka. S rozvojom ochorenia môže dôjsť k úbytku hmotnosti, úbytku svalov alebo nadmernej ospalosti. Medzi ďalšie menej časté príznaky patrí bolesť brucha, zápcha a zapáchajúca stolica. Giardiáza u detí je obzvlášť nebezpečná - môže spôsobiť inhibíciu ich psychofyzického vývoja. Je to spôsobené nižšou absorpciou látok, vitamínov a minerálov potrebných pre vývoj čriev. Podobne ako u zvierat môže byť veľa ľudí asymptomatických – podľa štúdií môže postihnúť až 10 % populácie.

Starajme sa o seba a ostatných!

V ére koronovírusu sa starostlivosť o čisté ruky stala normou. Ich častejšie umývanie určite ochráni ľudí pred mnohými chorobami, medzi ktoré patrí napr. lamblia. Z obavy o ostatných by sme mali povinne upratať aj exkrementy nášho psa, a to pomocou vreciek na odpad. Nielen kvôli starostlivosti o čistotu, ale aj preto, že potenciálne môže byť asymptomatickým prenášačom nebezpečných parazitov. Nezabúdajme ani na pravidelné odčervovanie psa kvalitnými prípravkami.

Natálie Baková