40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Kuklorodka jelenia - čo je to lietajúci kliešť?

Kuklorodka jelenia je obťažujúci hmyz, ktorý dokáže robiť prechádzky lesom nepríjemnou spoločnosťou. Ľudia ho familiárne volajú kliešť s krídlami, pretože sa podobá na tohto nebezpečného pavúkovca. Je nebezpečný? Aké príznaky sa objavia po jeho uhryznutí? Ako sa môžeme chrániť pred strihačom? Prečítajte si článok a nájdite odpovede na dôležité otázky.

Hmyz podobný kliešťovi

Kuklorodka jelenia, je hmyz patriaci do radu múch. V skutočnosti to pripomína kliešť, ale nie je to tak. Vyznačuje sa dlhými krídlami, háčikmi na nohách a splošteným telom. Je najaktívnejší od júna do septembra (a dokonca aj októbra).

Cieľom Kuklorodky jelenej nie sú ľudia, ale predovšetkým srny, srnce či jazvece. Zavrtáva sa im do kože, pije krv a kladie larvy. Ľudská krv nedáva vráskavcom schopnosť rozmnožovať sa, ale ak si vráskavec neuvedomí, že je na nesprávnom mieste, prejde po nás, pozrie sa nám do uší či nosa. Zamotáva sa vám do srsti. V momente, keď vráskavec vycíti, že si vybral zlú obeť, odletí a nechá nás na pokoji, no ak si hmyz neuvedomí, že zablúdil, prilepí sa na kožu, vypije krv, ale žiadnu neuloží. viac lariev.


Uhryznutie Kuklorodkou jeleňou

Uhryznutie spôsobuje zápal. Občas sa na koži objavia bolestivé hrčky. Zaujímavé je, že kým samotné uhryznutie okamžite vyvolá nepríjemný pocit, hrčka a zápal sa objavia až na druhý deň. V mieste uhryznutia môže dôjsť k opuchu a svrbeniu. Bolestivé lézie zvyčajne vymiznú po 7 dňoch, ale môžu trvať aj 21 dní a dlhšie. V niektorých prípadoch sa pozoruje alergická reakcia. Pri výskyte zápalu na pokožke odporúčame použiť upokojujúci krém, ktorý urýchľuje regeneráciu epidermy, tlmí svrbenie a boľavé miesto príjemne chladí.

Lymská borelióza a iné choroby

Ľudia sa boja. Sú tieto obavy opodstatnené? Nie

Väčšina z nich funguje na základe mestskej legendy. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že by srnčia zver mohla prenášať choroby. Existujú len iné predpoklady. Upozorňujeme, nie je kliešť a neprenáša lymskú boreliózu. Sú na obtiaž, ale dá sa s nimi žiť a chrániť sa pred nimi.

Kuklorodka jelenia – ako ju odplašiť?

Je to malý a plochý, takže sa dostane takmer na každé miesto. Nohavice a blúzka s dlhým rukávom problém úplne nevyrieši. Vzhľadom na to, že vráskavce si za hostiteľov vyberajú zvieratá s tmavšou farbou, existujú predpoklady, že svetlé oblečenie môže byť užitočné. Niekto hovorí, že najlepší spôsob, ako sa chrániť pred vráskavcami, je vzdať sa výletov do lesa, ale čo je toto za radu pre milovníkov lesnej turistiky.

Na pomoc prichádzajú prípravky, ktoré odpudzujú nezvaných hostí, ako sú muchy, komáre a kliešte. Pre posledné menované odporúčajú výrobcovia aj ultrazvukové odpudzovače. Pamätajte, že po výlete do lesa musíte zakaždým starostlivo skontrolovať pokožku a oblečenie. Ak uvidíte kuklorodku, ktorá si ešte neuvedomila, že má nesprávneho hostiteľa a potuluje sa po vašom oblečení, jemne ho odstráňte.

Kuklorodka jelenia na psa

Útočí aj na psov a mačky. V prípade domácich zvierat môžu pomôcť prípravky na blchy, kliešte a muchy.

V predajniach nájdete samostatné produkty pre psov aj mačky.

Po turistike v lese vás tento hrebeň veľmi podporí.

Ide o hrebeň, ktorý slúži na lokalizáciu kliešťov a bĺch (nemusí mať), no vďaka nemu rýchlo objavíte aj strihač votrelcov skôr, ako sa zaryje do kože alebo začne skúmať váš byt.

Zápal sa môže vyskytnúť aj na koži zvieraťa v mieste, kde sa zapichol. Preto je mimoriadne dôležité našich miláčikov po prechádzkach kontrolovať.

Prečítajte si: Ako ochrániť psa a mačku pred kliešťami?

Lietajúce kliešte - zhrnutie

Obťažujúci hmyz, ktorý dokáže znepríjemniť výlety do lesa. Po jeho uhryznutí sa na koži zvyčajne objavia papuly, začervenanie alebo opuch.

V niektorých prípadoch dochádza k silnejšej alergickej reakcii. Zároveň nemôžeme prirovnať k oveľa nebezpečnejšiemu kliešťovi, pretože nie je vedecky dokázané, že tento hmyz prenáša choroby.

Mohlo by vás zaujímať: Čo potrebujete vedieť o kliešťoch?
Dominika Tarnacká