40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Je ultrazvuk účinný odpudzovač kliešťov?

Kliešte – kvôli chorobám, ktoré prenášajú – sú v súčasnosti považované za jeden z najnebezpečnejších druhov hmyzu. Spôsobov, ako s nimi bojovať, je stále viac – medzi najnovšie patria aj ultrazvukové prístroje na odpudzovanie kliešťov. Aká je ich účinnosť?

Ultrazvukové odpudzovače kliešťov sú bezpečnou alternatívou aerosólov, mastí či iných chemických látok, ktoré chránia pred kliešťami. Úplne bezpečný aj pre malé deti a zároveň čoraz obľúbenejší. Prečítajte si o špecifickosti ich fungovania.


Čo sú ultrazvuky?

Ultrazvuky sú zvukové vlny, ktoré majú príliš vysokú frekvenciu na to, aby ich ľudia mohli počuť, no sú prítomné v prírode, ako aj v technike a medicíne. V prírode komunikujú ultrazvukom. netopiere alebo delfíny. V medicíne môžeme vďaka ultrazvuku vykonávať napríklad obľúbené ultrazvukové vyšetrenie. Rozvoj vedy a techniky znamená, že sa neustále objavujú nové aplikácie ultrazvuku – jedným z najnovších objavov je možnosť chrániť s ich pomocou ľudí a zvieratá pred hmyzom.

Ultrazvukové prístroje proti kliešťom – ako to funguje?

Malý, nenápadný prívesok odpudzujúci kliešte je reproduktor vyžarujúci ultrazvukové vlny s intenzitou 40 kHz. Nie sú počuteľné pre ľudí ani domáce zvieratá – dokonale však dezorientujú kliešte – blokujú Hallerov orgán, ktorý sa používa na sledovanie obete. Znie to ako mágia? Viac sa mýliť nemôže, je to čistá veda. Hallerov orgán sa nachádza na chodidlách predných nôh kliešťov a roztočov. Je to ako zmysel, ktorý kliešte používajú na nájdenie hostiteľa – funguje ako čuchový orgán, reaguje na zmeny vlhkosti a teploty a vníma jemné vibrácie, ako napríklad ultrazvuk.

Zabráni ultrazvukový odpudzovač kliešťov na 100%?

Žiaľ, žiadny spôsob boja proti kliešťom nedáva 100% záruku, no fungovanie prístroja potvrdilo laboratórium mikrobiológie a infekčných chorôb Univerzity Camerino v Taliansku a stále väčší počet ľudí, napr. uniformované služby či lesníci.

Keďže používanie prístroja nemá žiadne vedľajšie účinky, jeho používaním môžete len získať.

Bzučiak pre psov a mačky?

Možné je aj použitie ultrazvuku na ochranu psa pred kliešťami. Zároveň je vhodné mať na pamäti, že vzhľadom na špecifickosť ich fungovania nemusia byť také účinné ako napríklad obojky či kvapky proti kliešťom. prečo? Látky obsiahnuté v obojku sú mimoriadne účinné pri odpudzovaní kliešťa, pričom úlohou ultrazvuku je najmä jeho dezorientácia. Je to úplne iný spôsob fungovania, preto sa oplatí mať na pamäti obe formy ochrany.


Je odpudzovač kliešťov pre deti bezpečný?

Použitie zariadenia proti kliešťom, napríklad TickLess Baby, je jedným z najbezpečnejších spôsobov ochrany detí, nie dojčiat, pred kliešťami, aké si možno predstaviť! Samotné ultrazvukové vlny sú dieťaťu úplne ľahostajné a prístroj na rozdiel od aerosólov či krémov neobsahuje žiadne iné chemické látky, ktoré môžu dieťa dráždiť alebo senzibilizovať.

Ako používať zariadenie? Stačí ich zapnúť a položiť napríklad na oblečenie alebo kočík – dbať na to, aby nebol zakrytý. Odpudzovač zostáva aktívny 9-12 mesiacov a pracuje v okruhu 1,5 m - takže jeden stačí pre celú rodinu.

Jednou z hrozieb pre dieťa je malá veľkosť predmetu – preto sa uistite, že je dobre pripevnený a dieťa si ho nedokáže vložiť do úst.


Ako sa inak môžete chrániť pred kliešťami?

Ochrana proti kliešťom spočíva predovšetkým v starostlivosti o vhodné oblečenie počas prechádzok na miestach obzvlášť vystavených hmyzu – v lesoch a na lúkach. Dlhé nohavice a ponožky sú veľmi dobrou ochranou, pretože kliešte sa najčastejšie živia na zemi a útočia na nohy hostiteľa.

Účinnou ochranou sú aj všetky spreje a balzamy – treba však počítať s ich toxicitou a dodržiavať odporúčania výrobcov týkajúce sa bezpečného používania. Nie vždy sú povolené napríklad deťom alebo tehotným ženám.

Pamätajte - nič nie je 100% bezpečné

Uhryznutie kliešťom môže viesť k závažným ochoreniam, vrátane: Kliešťová encefalitída alebo lymská borelióza. A kým proti kliešťovej encefalitíde sa dá zaočkovať, proti borelióze zatiaľ očkovanie neexistuje. Žiaľ, neexistuje ani metóda, ktorá by nás 100% ochránila, a preto je také dôležité po návrate domov z prechádzky dôkladne vyšetriť seba a svoje dieťa. Je to dôležité, pretože k infekcii napríklad lymskou boreliózou dochádza až niekoľko hodín po preniknutí kliešťa do kože – preto, ak ho včas odstránime, nebezpečenstvo do značnej miery eliminujeme.Natália Baková