40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pásomnica u psov - najnebezpečnejší psí parazit?

Pásomnica je parazit, ktorý postihuje vnútorné orgány psa a narúša fungovanie kolonizovaného orgánu. Ako vzniká infekcia pásomnicou? Ako vyzerá pásomnica u psa a ako sa pred ňou chrániť? Prečítajte si článok a zistite odpovede na tieto otázky.

Ako vyzerá pásomnica u psa?

Existuje mnoho druhov pásomníc, ktoré útočia na naše domáce zvieratá. Pásomnice ako:

• pásomnica psia

• pásomnica spirocheta

• hydatidová pásomnica

Vyššie uvedené pásomnice sa svojim tvarom zaraďujú do skupiny plochých červov.

Pásomnice u psov sú zvyčajne dlhé 20 až 80 centimetrov, no nájdu sa aj väčšie jedince. Parazit pozostáva zo segmentov, ktoré môžu prechádzať z tela hostiteľa spolu s výkalmi alebo samostatne. Segmenty pásomnice vo výkaloch pripomínajú semená uhoriek. Vzhľad pásomnice najlepšie vystihuje jej názov, pretože tieto parazity pripomínajú pásku, sú sploštené a predĺžené.

V závislosti od druhu pásomnice parazity napádajú rôzne vnútorné orgány psa. Pásomnica psí osídľuje tenké črevo a narúša fungovanie tohto orgánu, čo spôsobuje poškodenie sliznice. Pásomnica spirochétová útočí na mozog, zatiaľ čo všadeprítomná echinokokóza sa dostáva do čriev a odtiaľ ide do srdca, pečene, pľúc či mozgu.

Jedným z hlavných cieľov pásomnice je prežitie a rozmnožovanie a žiaľ, k dosiahnutiu tohto cieľa jej pomáhajú psy.

Psia pásomnica - ako sa môžete nakaziť

Pes dostane pásomnicu od iných zvierat, ktoré sú už nosičmi. Ide o takzvané stredné nosiče, ktoré pásomniciam uľahčujú kolonizáciu nových oblastí. Najčastejšie ide o blchy alebo vši, ktoré pes zlíza zo srsti, ale môžu to byť aj ovce, kozy či muflóny. Zároveň sa oplatí vedieť, že na to, aby k nákaze došlo, nemusí byť pes v priamom kontakte s iným zvieraťom. Stačí, že zje mäso infikované vajíčkami, prehltne vajíčka parazitov, ktoré môžu byť na tráve, v pôde, na ovocí či zelenine. Takže, ako vidíte, pásomnice sú šikovné a využívajú rôzne spôsoby kolonizácie.


Pásomnica u psa - môže byť infikovaná?

Môže človek dostať pásomnicu od psa? Áno, žiaľ, aj pásomnica nás chce, pretože vďaka nám dosahuje svoj cieľ: záleží jej na prežití. Deti, ktoré milujú blízky kontakt a hrajú sa so svojím psím kamarátom, sú obzvlášť náchylné na infekciu pásomnicou, ale je menej pravdepodobné, že si budú často umývať ruky. Malé deti tiež rady testujú psie hračky a berú ich do úst, keď z nich rodič na chvíľu odtrhne oči. Okrem toho, my dospelí môžeme ľahko chytiť pásomnicu od nášho domáceho maznáčika pri spoločnej hre alebo bozkávaní. Ak spíte so svojím psom, majte na pamäti, že ak je infikovaná, vajíčka pásomnice budú na vankúši alebo nadýchanej prikrývke, ku ktorej sa počas spánku túlite. Preto je prevencia taká dôležitá, no predtým, ako si o nej povieme, si overme, aké sú príznaky infekcie pásomnicou.

Pásomnica u psa - príznaky

Pásomnica prezrádza svoju prítomnosť niekoľkými spôsobmi. Medzi najčastejšie príznaky pásomnice patria:

• náhla strata hmotnosti psa

• vracanie

• olizovanie konečníka a jeho okolia

• pásomnica v stolici

• sánkovanie

zápcha

• apatia

• inhibícia normálneho rastu a vývoja šteňaťa

• matná a krehká srsť

Vyššie uvedené príznaky (okrem pásomnice v stolici) môžu naznačovať aj iné ochorenia, takže keď uvidíte znepokojujúce príznaky, choďte k veterinárovi a vec prešetrite. Okrem toho musíte vedieť, že pásomnica môže žiť v črevách psa niekoľko rokov a neprezradiť svoju prítomnosť žiadnymi príznakmi, preto je také dôležité pravidelne vyšetrovať trus a v prípade potreby odčervovať, ako aj chrániť psa proti vonkajším parazitom - blchám a kliešťom.

Prečítajte si: Ako rozoznať blchy na psovi?

Liečba psej pásomnice

Liečba pásomnice u psa je jednoduchá. Začneme skúmaním výkalov. V momente, keď v stolici vidíme čiastočky parazitov, je výsledok zrejmý, ale absencia červov vo výkaloch neznamená, že náš pes je bez parazitov. Preto, keď máme podozrenie na prítomnosť pásomnice alebo jednoducho chceme skontrolovať, či parazit nenapáda črevá, kúpime si v lekárni vzorku, trus odoberieme a ideme s tým k lekárovi. Ďalším krokom je farmakológia. Po čase určenom lekárom opäť ideme so vzorkou na vyšetrenie, ktoré snáď potvrdí vyliečenie psíka.

Nezabúdajme, že v boji proti pásomnici nie sú účinné žiadne domáce prostriedky ani prírodná liečba a škody spôsobené pásomnicou sú príliš veľké na to, aby sme riskovali zdravie a život našich miláčikov.


Pásomnica, blchy a hygiena

Pri ochrane proti pásomniciam je veľmi dôležitá profylaxia, teda hygiena a pravidelné vyšetrenie trusu a odčervovanie psa. Ak sa na koži nášho miláčika objavia blchy, je to varovný signál a indikácia na testovanie na prítomnosť pásomnice. V boji proti blchám vás navyše podporí šampón proti ektoparazitom. Tiež je dobré mať po ruke hrebeň na vši a blchy. Obľúbená je aj liečba proti blchám a kliešťom. Zároveň si musíme uvedomiť, že pri použití prípravku sa do tela psa dostávajú aj látky, ktoré odpudzujú a zabíjajú vonkajšie parazity. Je to voľba "niečo za niečo" a každý majiteľ psa sa rozhoduje sám a podľa situácie, či je použitie prípravku opodstatnené a slúži zvieratku.

Keď sa u nášho miláčika zistia vajíčka pásomnice, podstúpme aj vyšetrenie na vylúčenie prítomnosti parazitov v našom tele. Nezabúdajme, že pásomnica je parazit, ktorý napáda a oslabuje naše telo. Pokojne sa dá povedať, že z nás „vysáva šťavy“ a súperí s nami o nutričnú hodnotu, ktorú prijímame jedlom.Dominika Tarnacká