40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo sa pes trasie? Naučte sa najčastejšie príčiny záchvatov u psov

Strach, zima, únava, otravy, ale aj vážne choroby – príčin kŕčov u psa je veľa, preto ich netreba vopred podceňovať. Prečítajte si, čo môže spôsobiť chvenie psov.

Psy, rovnako ako ľudia, sa môžu triasť z mnohých dôvodov. Zatiaľ čo niektoré sú triviálne a intuitívne vieme nájsť ich príčinu – ako zima či strach, iné poukazujú na veľmi vážne neduhy a choroby. Zakaždým je to signál, že s telom psa nie je niečo v poriadku. Starostlivý psí strážca si určite všimne, či kŕče jeho kamaráta nemôžu mať vážny dôvod, pretože ich väčšinou sprevádzajú ďalšie príznaky – napríklad apatia, vracanie či hnačka. Ak nás niečo trápi, nebojme sa poradiť s veterinárom, nikto lepší ako majiteľ nedokáže včas odpozorovať začiatky ochorenia.

Corgi zo seba striasa dážď.

Prečo sa môj pes trasie?

Existuje veľa dôvodov pre záchvaty u psov. Od tých prozaických, akými sú chlad či silné emócie, cez reakciu na otravu či silný tréning až po nebezpečné neurologické ochorenia, ako je epilepsia. Samotný príznak tremoru je ťažké jednoznačne zaradiť bez kombinácie s inými sprievodnými príznakmi. Nižšie uvádzame niektoré z najčastejších príčin, no nie sú jediné možné – preto vždy, keď máme pochybnosti o správaní nášho psa, stojí za to poradiť sa s odborníkom.

Trasie sa pes od strachu?

Silné emócie ako strach, úzkosť alebo vzrušenie môžu spôsobiť chvenie psa - to je viditeľné najmä u malých psov, ale môže sa to týkať aj veľmi veľkých. Pes sa môže triasť v dôsledku separačnej medicíny, u veterinára alebo počas búrky - v týchto situáciách je najlepšie pokúsiť sa rozptýliť jeho pozornosť niečím iným, ako napríklad dať psovi maškrtu alebo hračku. Ak máme bojazlivého psa, stojí za zváženie kúpa klietky pre psa, ktorá bude pre neho azylom v ťažkých chvíľach.

York sa trasie - záleží na plemene psa?

Miniatúrne psy sa trasú oveľa častejšie ako veľké psy. Preto je ľahšie pozorovať trasúcich sa yorkov, ši-tzu alebo čivav. Môžu sa triasť od dojatia, ale aj od zimy. Telo malých psíkov rýchlejšie prechladne, preto je v chladnejších dňoch potrebné postarať sa o ďalšie oblečenie pre psíkov. Môžu to byť svetre, mikiny aj kabáty či bundy – na rozdiel od všeobecného názoru nejde o obliekanie a prebaľovanie psa, ale o starostlivosť o jeho zdravie.

Biely švajčiarsky ovčiak a belgický ovčiak na zasneženom kopci.

Trasie sa pes a je letargický?

Tremor u psa môže sprevádzať mnohé choroby a neduhy. Najčastejšie ide o otravu a nevoľnosť. Zvlášť nebezpečné sú otravy chemikáliami a toxínmi - napríklad čokoládou, nikotínom, xylitolom alebo chemikáliami pre domácnosť. Otrava sa môže prejaviť kŕčmi, ale aj zvracaním či hnačkou. Pes môže byť letargický, ospalý, môže slintať alebo mľaskať. Nevoľnosť sa môže objaviť v dôsledku kinetózy a má podobné príznaky ako otrava.

Trasie sa váš pes a rýchlo dýcha?

Ak je pes po dlhšej prechádzke alebo tréningu zadýchaný a trasie sa, znamená to, že sme ho prepracovali. Psy, aj keď väčšinou milujú pohyb, majú tiež svoje hranice. Nenúťte zviera nad jeho sily - náhly, intenzívny tréning môže spôsobiť veľa škôd, napríklad viesť k zraneniu. Mali by sme tiež pamätať na to, aby sme psovi poskytli neobmedzený prístup k vode a miesto na odpočinok po tréningu.

Pes kvičí a trasie sa?

Ak sa váš pes náhle začne triasť, vrčať a pohybovať labkami, akoby bežal, môže to byť prvý príznak psie epilepsie. Je to jedno z najčastejších ochorení nervového systému a postihuje 3 až 5 % psov. Môže byť buď primárny alebo sekundárny - takže sa môže náhle objaviť v ktorejkoľvek fáze života domáceho maznáčika. Sledujte svojho psa počas útoku a uistite sa, že si neublíži. Epileptický záchvat treba okamžite konzultovať s veterinárom. Liečba sa zvyčajne uskutočňuje pomocou liekov, aby sa zabránilo ďalším útokom.

Čo robiť, ak sa váš pes trasie?

V prvom rade sa oplatí psa pozorovať a skontrolovať, či ho nesprevádzajú nejaké ďalšie príznaky. Ak vylúčime strach, únavu či triašku z chladu a máme podozrenie na vážnejšie ochorenie, oplatí sa natočiť epizódu kŕčov a video ukázať veterinárovi. Silné a náhle kŕče s ďalšími sprievodnými príznakmi ako slintanie či vracanie môžu znamenať vážnu otravu, preto si vyžadujú okamžitý zásah – ešte doma sa môžete pokúsiť vyvolať zvracanie tým, že psovi podáte pár lyžíc peroxidu vodíka. Tomuto psovi neublížime a môžeme zachrániť život. Tiež by ste mali ísť do nemocnice veľmi rýchlo - možno budete potrebovať výplach žalúdka.

Ak sa záchvaty vyskytnú bez vonkajšej príčiny, môže to znamenať nedostatok minerálov, vitamínov, alebo iné – vnútorné ochorenia, napr. Preto len dôkladný rozhovor s veterinárom a jeho odborné znalosti vám umožnia včas diagnostikovať nebezpečné choroby.Natálie Baková