40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Epilepsia u psov - príznaky, príčiny a liečba

Epilepsia u psov je jednou z najčastejších chorôb nervového systému. Odhaduje sa, že postihuje asi 3-5% všetkých domácich zvierat. Existuje mnoho návrhov na klasifikáciu epilepsie u psov. Najčastejším delením je primárna, reaktívna a symptomatická epilepsia.

Epilepsia psov je porucha mozgu charakterizovaná pretrvávajúcou tendenciou ku kŕčom. Epileptický záchvat zvyčajne prebieha v štyroch fázach, ktoré sa mierne líšia v závislosti od formy ochorenia. Často nie je možné určiť priamu príčinu epilepsie psov.

Bígl je plemeno, ktoré má predispozíciu na epilepsiu.

Príčiny epilepsie u psov

Existuje mnoho príčin epilepsie u psov. Podľa charakteru sa rozlišuje primárna, symptomatická a reaktívna epilepsia. Prvá sa označuje aj ako idiopatická epilepsia. Hovorí sa, keď nie je možné jednoznačne určiť priamu príčinu ochorenia. Dá sa diagnostikovať až po vylúčení všetkých ostatných príčin.

Epilepsia u psov môže byť vrodená, geneticky podmienená. Jeho prvé prípady sú odhalené u mladých psov. Zvyčajne okolo jedného roka. Z tohto dôvodu sa označuje aj ako juvenilná epilepsia. Preukázaný vplyv genetického faktora na vznik tohto stavu bol zistený u plemien ako napr bígla, fínsky špic, belgický ovčiak a írsky vlkodav. Veľmi podozrivý genetický vplyv sa vyskytuje aj u bernského salašníckeho psa, border kólie, zlatého retrievera, labradorského retrievera, keeshonda, austrálskeho ovčiaka, shetlandského ovčiaka, miniatúrneho a štandardného pudla, anglického špringeršpaniela, maďarského stavača a talianskeho stavača. V záujme dobrých životných podmienok zvierat by sa psy s primárnou epilepsiou nemali chovať. Najlepšie je v nich vykonávať kastračné alebo sterilizačné procedúry.

Sekundárna epilepsia u psov je spôsobená štrukturálnym alebo funkčným poškodením mozgu. Nazýva sa aj symptomatická. Jeho základné podmienky zahŕňajú: meningitída, krvácanie, neoplastický nádor, vznikajúce jazvy, hydrocefalus (opisuje sa najmä u miniatúrnych plemien - toy-plemena). tzv intrakraniálne príčiny epilepsie môžu byť dôsledkom ochorenia alebo vznikajú v dôsledku poranenia mozgu pri dopravnej nehode alebo páde z výšky. Reaktívna epilepsia je výsledkom patologických procesov s extrakraniálnou lokalizáciou. Najčastejšie je výsledkom intoxikácie alebo metabolických syndrómov. Tu môžete nahradiť otravy ťažkými kovmi, prípravkami na ochranu rastlín, organofosforom, metaldehydom a tiež metabolické ochorenia, ako sú poruchy elektrolytov, hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi), hyperglykémia (vysoká hladina cukru v krvi). Ďalej poruchy funkcie pečene a obličiek (hepatálna encefalopatia, portokolaterálna cirkulácia alebo urémia), nedostatok vitamínov B, infekčné choroby (tetanus, besnota, psinka). Svoju úlohu môže zohrať aj predávkovanie alebo nesprávne užívanie liekov.

Pes robí cvičenia na podložke. Epilepsia u psa si vyžaduje liečbu, farmakologickú aj rehabilitačnú.

Ako sa môže prejaviť epilepsia u psa?

Záchvaty psov môžu mať rôzne podoby. S prihliadnutím na klinický obraz sa delia na generalizované a parciálne záchvaty. Prvé sú výsledkom stimulácie v oboch hemisférach mozgu a môžu mať formu:

● kŕčovitý - typický je preň obojstranný prejav - prudké svalové kontrakcie po celom tele, zvyčajne vedú k strate vedomia, slintaniu, zvracaniu, úniku moču a/alebo stolice, môžu sa vyskytnúť zvuky (štekanie, kňučanie, zavýjanie), inak známy ako grand mal (veľké záchvaty);

● nekonvulzívny – charakterizovaný prítomnosťou alebo absenciou motorickej zložky. Nekonvulzívny záchvat môže zostať bez povšimnutia opatrovníka psa, dochádza k strate kontaktu s realitou a hrozí strata vedomia, inak sa označuje ako petit mal (malé záchvaty).

Čiastočné záchvaty môžu mať formu:

● jednoduché – typické sú jednostranné fokálne motorické príznaky, nedochádza k strate vedomia;

● komplexné – nazývané aj psychomotorické. Sú charakterizované mentálnymi symptómami, ktoré sa môžu prejaviť ako periodické zmeny v správaní, náhle epizódy hystérie, agresivita, halucinácie a hnačka. Zviera nestráca vedomie;

● so sekundárnym zovšeobecnením – môže sa prejaviť ako čiastočné jednoduché a zložité.

Epilepsia u psa - ako vyzerá záchvat?

Epileptický záchvat prebieha postupne. Rozlišuje sa v prodromálnej fáze (prodrome). Je to viditeľné len u niektorých zvierat. Oznamuje blížiaci sa útok. Zahŕňa zmenu správania a prejavuje sa letargiou alebo hyperaktivitou, bezcieľnym chodením v kruhoch, hľadaním odľahlých miest, kde sa dá schovať. Trvá niekoľko hodín až niekoľko dní. Neskôr je tzv aura. Predpokladá sa, že ide o začiatok útoku. Trvá od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút. Po nej nasleduje správna fáza záchvatu (ictus). Jeho priebeh sa bude líšiť v závislosti od formy ochorenia, s ktorým zviera zápasí. Potom nastáva postiktálna (postiktálna, postepileptická) fáza. Počas tejto doby zviera odpočíva. Zotavuje sa – vracia sa k aktivite alebo sa dostáva do stavu dezorientácie, ktorý trvá niekoľko minút až niekoľko hodín.

Okrem toho, že príčiny a príznaky epilepsie u psov sú rôzne, líši sa aj frekvencia záchvatov. Na základe toho môžeme vymenovať: jeden záchvat, skupinový útok – viac ako dva po sebe idúce záchvaty za deň, status epilepticus – záchvat trvajúci viac ako 30 minút alebo po sebe idúce epileptické záchvaty, počas ktorých zviera nenadobudlo vedomie. Status epilepticus vyžaduje okamžitý veterinárny zásah, pretože je život ohrozujúci.

Epilepsia u psa je závažné ochorenie, ktoré oslabuje organizmus. Pes je letargický a unavený.

Epilepsia u psa - ako si pomôcť?

Čo robiť, ak má váš pes epilepsiu? Je absolútne nevyhnutné kontrolovať priebeh záchvatu. To ochráni zviera pred ďalšími zraneniami. Preto je potrebné odstrániť z prostredia predmety, ktoré by mohli zasiahnuť alebo zraniť. Počas záchvatu by mala byť hlava zvieraťa zakrytá. Je dobré, ak si pod ňu dáte niečo, čo tlmí náraz, napríklad deku. Akékoľvek predmety, ako sú hračky alebo jedlo, by mali byť odstránené z úst zvieraťa. Inak by sa nimi mohol udusiť. Názory na vyplazovanie jazyka psa sú rozdelené. Indikáciou pre to je, keď jazyk spôsobuje problémy s dýchaním. V prípade zvierat podstupujúcich farmakoterapiu nezabudnite na podanie lieku. Najčastejšie sa používa rektálne. Prostriedky sú potom vo forme čapíkov alebo klystírov. Majte ich vždy doma. Po skončení útoku poskytnite psovi pohodlné podmienky na odpočinok. Rýchlejšie sa zotaví, ak bude mať pokoj a pohodu. Po počiatočnej sedácii treba zviera vziať k veterinárnemu lekárovi. V prípade pretrvávajúcich opakujúcich sa záchvatov aj počas ich trvania treba zájsť za odborníkom. Potreba farmakologického zastavenia mozgových výbojov.

Liečba epilepsie u psa

Ako liečiť epilepsiu u psa? Liečba epilepsie u psa je založená predovšetkým na liekoch. Antikonvulzíva sa používajú pri útokoch, ktoré sa vyskytujú viac ako raz za mesiac a pri skupinových útokoch. Status epilepticus vyžaduje veterinárny zásah. Potom je potrebné intravenózne podanie liekov. Po stabilizácii stavu sa so psom zaobchádza ako s ostatnými. Cieľom terapie je eliminovať záchvaty, čo je niekedy nemožné. Potom je cieľom znížiť ich frekvenciu a intenzitu. Antiepileptiká sa zvyčajne musia brať doživotne. Z tohto dôvodu sa oplatí brať psa na prehliadky, pretože môžu spôsobiť poruchy v práci niektorých orgánov.


Olga Dubská