40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Peterbald - encyklopédia mačiek

Mladé plemeno mačiek, ktoré pochádza z kríženia orientálnych mačiek s dónskymi sphynx a siamskými mačkami. Peterbalds sú pozoruhodné nielen svojou charakteristickou srsťou - alebo jej absenciou - ale aj svojou povahou. Napriek tomu, že na plemene stále prebiehajú chovateľské práce, zoznámte sa už teraz s mačkami, ktoré svojou baletnou akrobaciou prekvapia aj rozosmejú každého.


Peterbald mačka s modrými očami

Peterbald - história

Začiatok plemena Peterbald sa datuje v 90. rokoch dvadsiateho storočia v Petrohrade a v Rusku. Práve tam chovateľka orientálnych, siamských a donských sphynx - Olga Mironowa - skrížila dónskeho samca s orientálnou samicou. Mačiatka z vrhu boli použité na ďalšie práce na novom plemene. Ďalší potomkovia boli postupne krížení so siamskými mačkami, ktoré mačkám dodávali výnimočnú krásu, ktorá si v Petrohrade rýchlo získala slávu.

Ruská mačacia federácia už v roku 1996 akceptovala mačky a o rok neskôr TICA uznala nové plemeno a určila presný vzor.

Postava mačky peterbald

Peterbald je stredne veľká mačka, a je rozhodne dlhšia než vyššia. Vyznačujú sa veľmi štíhlou postavou, typickou pre orientálne plemená. Ich telesná hmotnosť by sa mala pohybovať v rozmedzí 3 až 7 kg, závisí to však od jednotlivca a pohlavia - samce sú ťažšie než samice. Končatiny sú dlhé a chudé a výrazne osvalené. Zadné labky sú dlhšie ako predné, oválne a stredne veľké, s veľmi dlhými prstami. Peterbald má tenký a dlhý chvost v tvare biča.

Peterbald má predĺženú hlavu klinovitého tvaru. Výrazné lícne kosti a rovný profil podčiarkujú orientálny charakter mačky. Na čele sú viditeľné linky alebo vrásky. Uši sú veľmi veľké, v spodnej časti široké, nasadené nízko. Oči sú mandľového tvaru, strednej veľkosti, farba nemusí zodpovedať farbe srsti.

Peterbald pôsobí dojmom bezsrstej mačky, čo nie je celkom pravda. Existujú hrubosrsté alebo bezsrsté perterbaldy. Medzi bezsrstými existuje aj variant, ktorý je úplne lysý, velúrový ako aj so zvyškovou srsťou broskyne.

Bezsrsté mačky majú jemnú a zamatovú pokožku, mierne lepkavú s prirodzeným kožným mazom. Na druhej strane mačky so zvyškovou srsťou ju majú zvyčajne na približne 10% svojho tela a zvyčajne ide o jemnú podsadu a ich fúzy sú skrútené. Velúrové Peterbaldy majú srsť asi na 30% tela, ich koža pripomína semiš. Táto odroda je najčastejšie zamieňaná s úplne bezsrstou, pretože iba zblízka vidíte jemnú srsť a inú kožu mačky. Velúrové mačky s postupom času majú tendenciu túto srsť strácať. Peterbald s broskyňovou srsťou majú dosť tuhú srsť- často kučeravú - nie je však dlhšia než 5 mm. Hrubosrsté mačky majú najhustejšiu srsť, ale s veľmi nejednoliatou štruktúrou. Je to jedinečný kožúšok iba u tohto plemena, nikde inde ju nemožno nájsť. Stáva sa, že perterbald má rôzne typy srsti v závislosti od časti tela.

Srsť môže byť hladká alebo žíhaná akejkoľvek farby.

Zaujímavosti: Odkiaľ sa vzali bezsrsté mačky?

Peterbald so zelenými očami

Peterbald - zdravie a starostlivosť

Peterbald ako plemeno orientálneho typu sú náchylnejšie na ochorenia očí. Bežnou chorobou je genetická, progresívna retinálna atrofia - teraz je možné chorobu zistiť pomocou príslušných vyšetrení. Tieto mačky môžu navyše trpieť kožnými ochoreniami, pomerne často sa vyskytujú aj potravinové alergie prejavujúce sa svrbením alebo dokonca atopickou dermatitídou. Preto je veľmi dôležitá hygiena mačacieho vybavenia a príslušenstva.

Vzhľadom na nedostatok srsti alebo ich zvyškové množstvo mačka peterbald netoleruje teplotné zmeny. Je vystavená prehriatiu aj silnému prechladnutiu. Ak by naša mačka chcela chodiť na balkón od neskorej jesene do jari, je potrebné naučiť ju na oblečenie - napr. bavlnený mačací sveter. V lete je potrebné vašu mačku chrániť pred slnkom a poskytnúť jej tieň.

Peterbald nie je náchylný na priberanie. Je to kvôli jeho vysokej aktivite. Ak však nie sú splnené požiadavky plemena a nemá dostatok pohybu, mačky môžu začať priberať. Peterbaldova diéta by mala byť bohatá na živočíšne bielkoviny, ktoré umožnia rýchle zotavenie svalov po hre a tiež udržia silné kosti. Tieto mačky môžu zabúdať o pití, aby sme ich k tomu povzbudili je dobré investovať do mačacej fontány. Pri zvedavých a aktívnych peterbaldoch je to nevyhnutné balkónová sieť a inštalácia mriežok na vetračky.

Napriek tomu, že tieto mačky sú vo všeobecnosti v dobrom zdravotnom stave, priemerná dĺžka života peterbalda je 12 rokov.

Mačky peterbald

Mačka Peterbald - povaha

Peterbald je láskyplná a verná mačka. Ľahko nadväzuje kontakt a skôr sa o svoju lásku delí s každým členom domácnosti - pokiaľ však rešpektujú priestor mačky. Peterbald sa ochotne zúčastňuje domáceho života a všetkých ľudských činností. Empatia plemena je evidentná v ich tendencii rozveseliť ostatných, ak majú horší deň - predvádzanie tancov a baletnej akrobacie je niekedy až komické a určite vám zlepší náladu.

Toto plemeno je veselé, spoločenské a živé. S Peterbaldom sa nedá nudiť! Je všade a so svojou frajerskou povahou a neustálou ochotou hrať sa rozosmeje každého. Je však celkom trpezlivý a vďaka svojej bystrosti a zvedavosti si nájde prácu aj sám, ak je majiteľ práve zaneprázdnený. Tieto mačky sú veľmi aktívne, preto je v dome potrebné vysoké a pevné škrabadlo a záclony je lepšie odstrániť už predtým, než sa mačiatko objaví. S osobách a zvieratách väčších, než je on sám je peterbald dosť opatrný. Pri spájaní ich so psami by mala prebiehať vhodná socializácia a jednotlivci by sa mali vyberať podľa povahy.

Tieto mačky sú rady stredobodom pozornosti, netolerujú samotu - ani nachvíľu. Ako orientálne plemeno je tiež celkom zhovorčivé, ale rozhodne menej než siamské mačky či thajské.

Peterbald cena a chov

Získanie mačiatok peterbald nie je ľahká úloha. Toto plemeno si práve získava popularitu. Pri výbere chovateľskej stanice dávajte pozor na to, či je pridružená k skutočnej mačacej asociácii, na dostupnosť testov, záznamov a rodokmeňov. Je potrebné navštíviť chovateľskú stanicu, spoznať majiteľov a spoznať rodinu mačky. Niektoré plemená vyžadujú genetické vyšetrenie. Cena peterbalda sa zvyčajne pohybuje od 550 EUR do 1000 EUR. Oveľa nižšie alebo vyššie ceny by mali zvýšiť našu ostražitosť.

Zaujímavé fakty o mačkách peterbald:

  • • S vekom môže srsť čiastočne vypadávať • Fúzy peterbaldov sú kučeravé, v prípade bezsrstých odrôd ich nemusia mať vôbec. • Bezsrstý peterbald sa rodí bez srsti a fúzov • Peterbaldské mačky nemožno krížiť s kanadskými sphynx, pretože to vedie k komplikáciám na genetickej úrovni, vrhy sú chlpaté a defektné, pričom poškodzujú obe plemená. • Nedostatok alebo zvyškové množstvo srsti u Peterbalds sú spôsobené dominantným génom pre vypadávanie vlasovKarolína Luščíková