40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mačka Sphynx - najdôležitejšie informácie o plemene

Mačka Sphynx je známa predovšetkým tým, že nemá srsť, čo je spôsobené genetickou mutáciou. Nahota však nie je jej jedinou neobvyklou vlastnosťou. Zástupcovia tohto plemena majú obrovské uši, oči v tvare citróna, početné kožné záhyby. Sú citlivé, inteligentné, rady sa hrajú.

Mačka Sphynx je vďaka svojmu neobvyklému vzhľadu pre niekoho predmetom záujmu a naopak - iných odpudzuje. Existujú tri hlavné odrody sfingy: Dónsky, Petrohradský a Kanadský Sphynx. Každá z nich má veľmi zaujímavú históriu, ale aj veľa spoločných znakov

Existujú tri odrody mačiek Sphynx: Peterbald, Don Sphinx a kanadské.

Mačka Sphynx - história plemena

    Mačka Sphynx má niekoľko odrôd. Patria medzi ne:

    · Dónsky Sphynx - pochádza z Ruska. Jeho história siaha do roku 1987 a spája sa s Elenou Kovalevou z Rostova na Done. Žena zachránila mačiatko, ktoré po čase začalo postupne strácať srsť. Keď porodila mačiatka, niektoré z nich boli úplne nahé a niektoré začali tratiť srsť ako ich matka. Elena dala jednu z nich ruskej chovateľke Irine Nemikine. Začala ju krížiť s rôznymi mačkami - v každom vrhu sa objavili nahí jedinci, čo sa považovalo za dominantnú genetickú mutáciu;

    · Petrohradský Sphynx - pochádza z Ruska, narodil sa v roku 1994 v Petrohrade v dôsledku kríženia orientálnej krátkosrstej mačky a Dónskeho Sphynx v chove Olgy Mironovej. Jeho ďalšie meno je Peterbald;

    · Kanadský Sphynx - pochádza z Toronta, Ontario, Kanada. Narodil sa v roku 1966, ale jeho história je oveľa dlhšia. V Mexiku sú veľmi staré obrazy s obrazom bezsrstých mačiek. Podľa iných sa Aztékovia zaoberali chovom Sphynxov.


Mačka Sphynx - postava

Mačky Sphynx majú stredne veľkú, atletickú a veľmi svalnatú postavu. Donské a kanadské odrody dozrievajú okolo 12. mesiaca a petrohradské odrody vo veku 18–24 mesiacov. Dospelí jedinci merajú 25–30 cm a vážia 2–4 kg mačky a 4–6 kg kocúri. Petrohradský Sphynx môže mať akúkoľvek farbu kože. Podobne Dónsky, ale okrem jantárovej. A Kanadský má farby - tradičnú, norkovú, sépiovú a colorpoint. Tieto mačky sú nahé, ale niekedy môžete vidieť jemné páperie. V prípade Don Sphinx sú povolené všetky farby očí (modrá, akvamarínová, zlatá, žltá, zelená, rôzne farby). Petrohradský môže mať modré, akvamarínové a zelené oči a kanadské oči modré, žlté, zelené alebo rôzne.

Sfingy nemajú vlasy, ich fúzy sú skrátené a často skrútené, je povolené jemné chmýří na tele - okolo uší, nôh a úst.

Správanie a povaha Sphynx

Mačky Sphynx každej z uvedených odrôd sú citlivé, oceňujú pohladenie od svojho pána, sú známe tým, že sú veľmi prítulné. Čiastočne je to výsledok hľadania zdroja tepla, ktorým môže byť telo majiteľa. Čo sa stane, keď mačka zostane sama alebo ak je obzvlášť nepriaznivé počasie? Vtedy sa odporúča oblečenie pre Sphynx. Tiež sa oplatí vybaviť ju prikrývkou, dekou alebo dokonca ohrievacou podložkou. Existujú aj špeciálne cestovné deky, napríklad TRIXIE cestovná deka Bendson 120 × 80 cm.

Kvôli tomu, že sa rady maznajú, ak nie je pán doma je dobré mačke poskytnúť plyšáky, ku ktorým sa bude môcť namiesto neho túliť. Tu je niekoľko modelov: TRIXIE plyšová myš pre mačku 11 cm, TRIXIE plyšový slimák s mačičkou 11 cm, TRIXIE plyšová myš 33 cm. Zistite, aké ďalšie plyšové medvedíky môžete vybrať pre svoju mačku.

Sphynx majú rady hry. Mala by im byť poskytnutá každý deň, a to formou samostatných aktivít a spoločných hier s majiteľom. K tomu sú nevyhnutné hračky. Môžu nimi byť rybárske prúty, napr. KONG Cat Teaser Curlz rybársky prút, tunely a škrabadlá, napr. TRIXIE tunel na škrabanie 110 × 30 × 38 cm, interaktívne hračky, napr. TRIXIE Strategická hra Activity Slide & Feed 30 × 27 cm, lopty, napr. KONG Wild Tails Assorted Hračka pre mačky. Prezrite si širokú škálu hračiek pre mačky a vyberte si takú, ktorá poteší vášho domáceho miláčika.

Po hraní Sphynx potrebuje pokoj a odpočinok. Musí mu byť poskytnutý útulný a teplý pelech. Dobrým nápadom je plyšový uzavretý pelech, napríklad TRIXIE Uzavretý Pelech Desert 42 × 44 cm alebo zavesený na radiátore, napr. TRIXIE plyšové odpočívadlo na radiátor, 38 × 34 cm.


Aké výživové potreby má mačka Sphynx

Mačky Sphynx spotrebujú veľa energie kvôli termoregulácii, ale aj vysokej mobilite. Potrebujú preto viac kalórií. Aby boli splnené všetky výživové požiadavky, je najlepšie im dať jedlo typicky určené pre toto plemeno. Pozrite si jedlo pre mačky Sphynx.

Mačky Sphynx túžia po hraní a pranierovaní.

Mačka Sphynx - zdravie a starostlivosť

Mačky Sphynx produkujú veľké množstvo mazu. Z dôvodu chýbajúcej srsti, ktorá ich absorbuje, sa veľkým problémom blokovanie pórov v pokožke stáva. Ak je to potrebné, mali by ste ich utrieť vlhkou utierkou. U tohto plemena je tiež potrebné raz týždenne čistiť uši, pretože produkujú veľa ušného mazu. Ak idete von počas slnečného dňa, je dobré chrániť ich pokožku, ktorá je citlivá na UV žiarenie. Zistite, aká kozmetika pre mačky môže byť užitočná pri starostlivosti o vzhľad vášho miláčika.

Sphynx často trpia srdcovými chorobami vrátane dedičnej hypertrofickej kardiomyopatie. Tieto zvieratá sú vystavené riziku vzniku kožných ochorení, ako je mastocytóza. Dôležitou informáciou v prípade Sphynx je krvná skupina otca. Týmto spôsobom sa počas chovu zabráni hemolytickej anémii, ktorá je často pre mačiatka smrteľná. Trpia tiež ďalšími ochoreniami typickými pre všetky mačky.