40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Encyklopédia mačiek - Munchkin, mačka s krátkymi labkami

Je to mladé plemeno mačiek, ktoré si získalo srdcia ľudí vo Francúzsku a Amerike. Munchkin nepochybne spôsobuje senzáciu ale tiež veľa kontroverzií. Väčšina z nich súvisí s oprávnením ich reprodukcie a chovu. Jedna vec je však istá - munchkiny sú veľkorysé mačky v malom tele, ktoré si často neuvedomujú obmedzenia svojich krátkych nôh.

Príbeh mačky s krátkymi nohami

Prvé zmienky o krátkonohých mačkách pochádzajú z kníh a záznamov z roku 1944. Generácie týchto mačiek pravdepodobne vyhynuli počas 2. svetovej vojny a oficiálny dátum a miesto začiatku plemena sa považuje za rok 1983 v Louisiane. Vtedy Sandra Hochendel našla dve gravidné mačky bez domova s

krátkymi nohami. Mačky dostali mená - čierna Blackberry a šedá - Blueberry. Tieto jedinečné a prekvapujúce svojou stavbou tela mačky, získali aj prezývku - munchkins od milých a drobných stvorení z Čarodejníka z krajiny Oz, ktorých Sandra obľubovala. Blackberry porodila 4 mačiatka - 2 normálnej postavy, 2 s krátkymi nohami. Krátkonohé mačiatko menom Toulouse dostala Sandrina priateľka. Onedlho sa v tejto oblasti objavila celá partia krátkonohých divých mačiek - potomkovia Toulouse s rôznymi samcami, nie vždy krotkými. Majiteľka Toulouse svoje rozhodnutie o vypustení nekastrovanej mačky rýchlo oľutovala, pretože munchkiny kvôli svojej postave nezvládali podmienky v exteriéri.

Výskum z 90. rokov minulého storočia naznačujú, že mutácia, ktorá je zodpovedná za krátkonohosť plemena nastala prirodzene a spontánne a postihuje iba dlhé kosti končatín mačky. Príčina jeho výskytu nie je známa, ale aj tak spôsobuje krátke labky iba u polovice vrhu mačky s tým génom.

Munchkin mačka nie je uznávaná väčšinou felinologických zlúčenín. V roku 1994 americká TICA prijala nové plemeno a je to zatiaľ jediná organizácia, ktorá urobila tento krok. Z USA mačky poputovali do Francúzska, kde si medzi milovníkmi mačiek získali veľa sympatií.


Munchkin, mačka s krátkymi labkami.


Munchkin - postava

Munchkin sú malé mačky, ktoré vážia 2 až 4 kg. Samice sú o niečo ľahšie a nežnejšie než samce. Prvým charakteristickým znakom týchto mačiek sú krátke končatiny. Sú rovné a svalnaté. Zadné nohy sú dlhšie než predné. Neprijateľné sú krivé labky nasmerované dovnútra alebo von a v podrepe. Labky sú pomerne malé, okrúhle.

Munchkiny krížené s mačkou domácou sa veľmi sa veľmi nelíšia pokiaľ ide o ostatné proporcie. Ich telá sú dosť masívne, končia dlhým chvostom, ktorý sa ku koncu zužuje. Hrudník je predĺžený, široký. Neakceptuje sa príliš veľké ohnutie v oblasti chrbtice. Hlava munchkina je pomerne veľká, klinovitého tvaru. Uši sú rovnomerne rozmiestnené, veľké, vztýčené a jemne zaoblené. Oči široko nasadené, v tvare vlašského orecha. Akákoľvek farba je prijateľná, nemá nič spoločné s farbou srsti.

Toto plemeno môže byť krátkosrsté alebo mať polodlhú srsť. Povolené sú všetky farby, vzory a znaky srsti. Odroda s krátkou srsťou je charakteristická pružnou srsťou a má plyšovú štruktúru. Dlhosrsté naopak majú hladkú a hodvábnu srsť. Okolo zátylku a krku je mierne našuchorená.

Munchkin starostlivosť

Starostlivosť o mačky Munchkin nie je veľmi náročná. Krátkosrsté mačky vystačí česať raz na niekoľko dní alebo raz za týždeň hrebeňom s malými zúbkami. Pomôže to odstrániť odumretú srsť a tiež zvýši jej lesk. Munchkiny s polodlhou srsťou by mali byť česané každý deň, aby sa zabránilo uzleniu.

Odporúča sa pravidelne strihanie pazúrov. Dlhé sa ľahko zavadia a mačacie jazvečíky môžu mať problém s vyslobodením sa.

Strava týchto mačiek je veľmi dôležitá. Majú tendenciu priberať na váhe a vzhľadom na stavbu tela je pre nich aj mierna nadváha veľmi nebezpečná. Navyše zaťažuje ich chrbticu a krátke labky, čo vedie k chorobám a obrovským bolestiam. V ideálnom prípade by mala byť strava bohatá na mäso, vlhká a bez cukru. Munchkin tiež rád žerie jedlo ponechané bez dozoru, čo sa nesmie dovoľovať.

Pri výbere krátkonohej mačky je potrebné prispôsobiť jej niekoľko vecí. mačací záchod pre munchkin by nemalo byť príliš vysoké a malo by mať schody, ktoré mačke umožňujú bezpečný pohyb. Munchkin milujú tunely a zábavu v nich. Veľmi dôležitý je vhodný mačací záchod. Pre munchkina by určite mal mať znížený vchod.


Munchkin macka.


Zdravie mačky Munchkin

Dlhoročné výskumy, vedené hlavne pod vedením TICA, naznačujú, že munkchkiny nemajú oslabujúce gény a jediné skrátené kosti sú predné a zadné končatiny. Doteraz nebolo dokázané, že toto plemeno je náchylné na artritídu alebo problémy s chôdzou. Na druhej strane niektorí milovníci mačiek a chovatelia tohto plemena tvrdia, že kvôli svojim krátkym nohám tieto mačky často trápia problémy s chrbticou a bedrami, ako aj časté reumatické bolesti. Faktom je, že toto plemeno často postihuje lordóza, to znamená nadmerné ohnutie chrbtice.

Priemerná dĺžka života mačky munchkin je 15-18 rokov.

Munchkin mačky - chov

Tieto mačky nie je možné krížiť s inými čistokrvnými mačkami, pretože je veľmi vysoké riziko vysokej úmrtnosti embryí. Je dovolené ich krížiť iba s domácou mačkou - čistokrvnou. Nezáleží na srsti alebo sfarbení, preto sa munchkiny vyskytujú s krátkou aj stredne dlhou srsťou aj s rôznym sfarbením.

Cena munchkina môže byť naozaj vysoká. V USA sa náklady na munchkina pohybujú od 1 000 do 2 000 dolárov. Legálny chov munchkina je veľmi vzácny, v súčasnosti je iba v USA.

Povaha munchkina

Sú to mimoriadne sebavedomé a energické mačky. Ich tvrdohlavosť a honba za cieľom nemá obdobu. Niekedy sa zdá, že zabudli na krátke labky a skúšajú svoje možnosti pri vysokých skokoch. Napriek tomu, nebudú môcť sami vyskočiť na skrinku, aj tak sa na ňu dostanú - chytrosťou alebo vymáhaním pomoci od svojho opatrovníka. Týchto malých špekulantov však treba mať na oku, najmä vo veku intenzívneho rastu, pretože si môžu ublížiť pádom alebo zachytením sa o príliš vysoké prvky v byte.

Munchkin je spoločenský, má rád hostí a keď to doma žije. Ochotne sa zúčastňuje pri každej činnosti a práci človeka. Pri správnom postupe si bude rozumieť s ďalšou mačkou, králikom alebo psom. Rád sa hrá a dlho dokáže vystrájať, preto je dobrým spoločníkom pre deti. Súčasne musíte vziať do úvahy

ich tvrdohlavosť a húževnatosť, pretože dôrazne vyžadujú to, čo chcú. Pri tom všetkom sú dosť nemotorné, občas niečo zhodia, niečo postrčia, netrafia alebo nesprávne odhadnú vzdialenosť.

Vyššie uvedené vlastnosti Munchkina a tiež jeho zvedavosť z neho robia ideálneho spoločníka na prechádzky - na vodítku aj v postroji. Rýchlo sa naučia pekne chodiť na vodítku a takéto trávenie času je pre väčšinu z nich veľká zábava. Na rozdiel od väčšiny plemien munchkiny radi chodia na prechádzky a radi spoznávajú okolie. Hoci sa to nezdá toto plemeno veľmi rýchlo beží! Ako veveričky s veľkým chvostom poletujú medzi nohami. Je pre nich tiež ľahké skryť sa - krátke labky im hneď umožňujú zapadnúť do najmenšej medzery.

Po hraní a prechádzkach sa tieto mačky milujú maznať s členmi rodiny. Mačka s krátkymi labkami je emocionálna a preukazuje svoje city.

Charakteristický pre munchkiny je spôsob, akým si sadnú, keď ich niečo zaujíma - sedia na zadku a dvíhajú predné labky. Ich krátke labky im to umožňujú a vyzerajú pri tom ako surikaty alebo králiky - veľmi roztomilo.

Munchkin jest kotem pewnym siebie i upartym. Uwielbia zabawę i pieszczoty.

Zaujímavé fakty o munchkin mačkách:

  • V Nemecku munchkiny nazývajú - klokany kvôli charakteristickému spôsobu pozorovania prostredia na zadných labkách.
  • V iných krajinách sa môžete stretnúť s pojmom mačka - jazvečík
  • Najnižšou mačkou na svete je mačiatko Munchkin z Kalifornie, ktoré meralo asi 13,5 cm
  • Munchkin majú kleptomanské pohnútky, radi kradnú malé veci. Obľubujú najmä šuštiace a lesklé, ktoré upútavajú pozornosť svojich opatrovateľovKarolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok