40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Encyklopédia mačiek: plemeno siamská mačka (Siamese)

Prvá zmienka o mačkách pripomínajúcich dnešné siamské pochádza z roku 1350, z knihy o zvieratách napísanej v Thajsku. To naznačuje, že siamské mačky sú jedným z najstarších a najdlhšie známych plemenom. Ich genéza však nie je úplne známa. Verí sa, že predkami siamských mačiek sú bengálske, núbijské a ázijské domáce mačky. Práve ich kríženci mohli potenciálne viesť k vzniku nového plemena.

Spočiatku sa o siamské mačky mohli starať iba kráľovské rodiny.

V roku 1884 dostal britský konzul pár týchto mačiek od siamského kráľa. A tak sa dostali do Európy, kde sa začali zúčastňovať na výstavách a v zoologických záhradách.

Siamské mačky majú veľmi modré oči. Najcharakteristickejšia je farba s tmavšou maskou na tvári.


Postava siamských mačiek

Sú to stredne veľké mačky. Samce sú väčšie a svalnatejšie než samice. Hmotnosť samcov by sa mala pohybovať v rozmedzí 3,5-5,5 kg, zatiaľ čo samice vážia 2,5-3,5 kg.

Charakteristickým znakom siamských mačiek sú obrovské, neprimerané veľkosti hlavy uši a mierne hrbatý nos. Tieto mačky majú klinovitú hlavu trojuholníkového tvaru. Ich vonkajšie konce uší majú predĺžiť líniu lebky. Krk je tenký a jemný. Telo dnešnej siamky je štíhle, ľahké, s malými kosťami, ba až atletické. Končatiny sú dlhé a elegantné, zakončené malými oválnymi labkami. Celok je doplnený veľmi dlhým, tenkým chvostom, ktorý sa ku koncu zužuje. Podľa normy musia byť siamské oči zafírovo modré a farba by mala byť čo najintenzívnejšia. Oči sú stredne veľké, mandľového tvaru, posadené mierne šikmo a blízko seba.

Srsť týchto mačiek je krátka a jednotná. Skladá sa z hladkých a jemných vlasov, s prevahou vrchných vlasov. Povolené sfarbenia:

Seal point - hnedo-čierne znaky na svetlom tele

• Chocolate point - veľmi intenzívne čokoládové označenia, slonovinová farba tela

• Lilac point - sivoružové znaky a takmer biely podklad

• Blue point svetlošedé telo, znaky sýto strieborných a šedo-modrých farieb

Siamské mačky sa rodia úplne biele. Sfarbenie sa objavuje okolo druhého týždňa života. S vekom tmavnú a čo je zaujímavé, so znižujúcou sa teplotou tiež. Čím sú chladnejšie časti tela, tým sú znaky intenzívnejšie. Poškodená srsť dorastá najskôr v prvotnej farbe, potom stmavne.

Dospelá siamská mačka.Starostlivosť o siamskú mačku

Siamské mačky sú krátkosrsté mačky. Starostlivosť o srsť nie je zložitá. Je dobré česať domáceho maznáčika mäkkou kefkou raz týždenne alebo jemne hrebeňom. Toto ošetrenie odstráni odumretú srsť a prach, vďaka čomu bude srsť lesklá a bude vyzerať sviežo. Mačky by sa nemali kúpať bez jasných pokynov veterinára, napr. keď nám odporučí terapeutické kúpele (napr. kvôli kožným chorobám).


Zdravie siamskej mačky

Siamské mačky majú genetickú predispozíciu na niekoľko chorôb. Neznamená to, že sa daná choroba sama vyskytne, ale je to indícia, ktorú by sme si mali v prvom rade overiť pri výbere chovateľskej stanice, z ktorej berieme mačiatko. Mali by ste sa informovať o zdravotných výsledkoch a všetkých vykonaných testoch. Chovateľská stanica s čistou genetickou líniou minimalizuje riziko chorôb.

Najčastejšími zdravotnými problémami postihujúcimi siamskú mačku sú vrodené chyby zraku. Tu je potrebné spomenúť:

• nystagmus

• konvergentný strabizmus

• nekróza rohovky

• atrofia sietnice

• dokonca aj glaukóm

Nystagmus (rotačný, vertikálny, horizontálny) môže po čase sám zmiznúť, alebo môžete mačke pomôcť vyrovnať sa s tým pomocou cvičenia - napríklad zameraním sa na konkrétny prvok. Konvergentný strabizmus neovplyvňuje kvalitu videnia. S vekom mení svoju polohu, siamské mačky sa rodia s divergentným strabizmom, potom sa očné buľvy presunú do rovnobežnej polohy, aby sa nakoniec obrátili dovnútra. Nasledujúce tri choroby sťažujú a znepríjemňujú zrak vašej mačke, v niektorých prípadoch však spĺňajú podmienky pre operáciu.

Okrem chorôb očí sú siamky vystavené chorobám kostry (mukopolysacharidóza), zubov (erózia, resorpcia tvrdého tkaniva, zápal ďasien) a podnebia (rázštep podnebia, rázštep pery). U tohto plemena sú častejšie aj lymfómy alebo adenómy tenkého čreva.

Siamská mačka, ako orientálne plemeno, často prejavuje obsedantno-kompulzívne správanie-tzv. PICA syndróm - zvrátená chuť do jedla. Je charakterizovaná nadmerným saním, žuvaním alebo jedením nevhodných predmetov. Môže to byť oblečenie, káble, zem, papier, drevo, plast. Mnohé z týchto vecí môžu byť nebezpečné pre zdravie alebo život mačiek.

Toto plemeno je známe svojou neuveriteľnou chuťou do jedla. Väčšina týchto mačiek rada skúša nové maškrty a má chuť ich jesť kedykoľvek počas dňa. Preto je dobré, aby ste si svojho domáceho miláčika naučili na dobré, vysokomäsité krmivo, ktoré ho nasýti a upokojí, a v neskoršom veku by ste si mali dávať väčší pozor na jeho telesnú hmotnosť, aby nepriberal.

Pri výbere siamskej mačky je veľmi dôležité zvoliť správnu a dobrú chovateľskú stanicu. Mačka z legálnej chovateľskej stanice, ktorá sa stará o zdravie a pohodu mačiek, má zdravší a dlhší život. Cena siamskej mačky závisí od jednotlivca, pohybuje sa od 300 do 450 EUR.

Matka siamskej mačky s malými mačiatkami.Siamská mačka povaha

Siamské mačky sú veľmi veselé, živé a sebavedomé mačky. Je ich všade veľa, vždy chcú byť stredobodom pozornosti a pri nedostatku pozornosti svojich majiteľov sa jej dôrazne vyžadujú. Siamská vokalizuje veľa, dlho a nahlas. Absencia pohladenia, zábavy, neposkytnutie jedla včas alebo ignorovanie mačky bude "počuteľné". Zároveň sú veľmi vynaliezavé, často menia intonáciu a tón mňaukania.

Niektorí fanúšikovia tohto plemena dali siamským mačkám prezývku „psia povaha“. Milujú spoločnosť ľudí a iných zvierat. Samé provokujú, prinášajú hračky a chcú sa hrať. Nechcú opustiť svojich majiteľov ani na krok. Majú však celkom dominantnú povahu a navyše neznesú nudu. Ničí ich to a môže to spôsobiť nechcené správanie. Musia mať veľa priestoru, ak nie horizontálne, tak vertikálne. Všetky druhy vysokých vyhliadkových miest, škrabadiel, hojdačiek, závodných dráh sú pre nich niečím krásnym. Okrem cvičenia majú radi aj psychický tréning. S trochou trpezlivosti a dôslednosti ich môžete naučiť veľa trikov a povelov. Sú to inteligentné mačky a radi pracujú s ľuďmi. Rýchlo sa prispôsobujú novým podmienkam.

Tieto krásne mačky sú vernými a trpezlivými priateľmi na mnoho rokov. Priemerná dĺžka života siamských mačiek je 15-20 rokov. Šíria svoju energiu a radosť zo života, čím dávajú dôvod na úsmev všetkým mačacím milovníkom.
Zaujímavé fakty o siamských mačkách:

  • • Siamské polodlhosrsté mačky sú balijské mačky - pochádzajú z USA, génovou mutáciou vo vrhoch siamských mačiek • Thajské mačky je plemeno, ktoré má nadväzovať na vzhľad siamskej mačky z päťdesiatych rokov minulého storočia. Rovnako ako pôvodné siamské mačky, aj thajské mačky sú svalnaté a majú predĺžený trup • Kedysi tieto mačky žili v chrámoch a patrili bohatým a ušľachtilým ľuďom • Predtým strabizmus alebo zlomený chvost, na ktorý sú siamské predisponované, boli považované za kráľovské črty

Karollína Luščíková