40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Bengálska mačka - najdôležitejšie informácie o plemene

Bengálska mačka sa vďaka svojmu vzhľadu a temperamentu porovnáva s leopardom. Neodporúča sa ľuďom, ktorí si vážia pokoj a majú menej aktívny životný štýl. Je to inteligentné, živé zviera, ktoré sa rado hrá. Z tohto dôvodu má o niečo vyššiu energetickú náročnosť.

Bengálska mačka sa nazýva aj bengál alebo malý leopard. Toto plemeno patrí do skupiny orientálnych mačiek. Má veľmi zaujímavú povahu, pretože má rado vodu a plávanie, môžete ho naučiť aportovať, dať labku a reagovať na jeho meno. Vychádza dobre s ľuďmi a inými zvieratami.

História plemena bengálskych mačiek

Bengálska mačka pochádza z USA. Počiatky plemena siahajú do roku 1963, keď bola domáca mačka skrížená s divou bengálskou mačkou. V súčasnej podobe pochádza z 80. rokov. V roku 1985 ju vytvorila Jean Mill a o rok neskôr ju zaregistrovala The International Cat Association (TICA). Združenie zároveň požadovalo, aby všetky výstavné mačky boli čistokrvnými bengálmi - medzi predkami pred štyrmi generáciami by nemali byť zástupcovia iného plemena. Účelom toho bolo upevniť a obhájiť všetky požadované vlastnosti.

Postava bengálskej mačky

Bengálske mačky sú stredne veľké. Samice dospievajú približne vo veku 1 roka a kocúrí vo veku okolo 2 rokov. Zástupcovia tohto plemena majú veľkosť približne 35 cm a hmotnosť 4 - 7 kg. Majú veľmi vyvinuté svalstvo, vďaka čomu sú veľmi silné a odolné. Ich hlava je vzhľadom k telu malá, navyše je dlhšia ako širšia, má zaoblené tvary a silnú bradu. Pozoruhodné sú výrazné vankúšiky hmatových chlpov a vysoké lícne kosti. Uši sú stredne veľké, vysoko a široko nasadené. Zdá sa, že neustále počúvajú a sú v strehu. Oči Bengála sú veľké, oválne alebo mierne mandľového tvaru, umiestnené ďaleko od seba, majú zelenú, žltú, hnedú alebo zlatú jantárovú farbu.

Čistokrvné bengálske mačky majú krátku srsť. Srsť je na dotyk hodvábna, hustá, priliehavá k telu. Niektorí ľudia si všimnú efekt „trblietania“ - dojem, akoby ich pokvapkal zlatý prach. Charakteristickým znakom vzhľadu bengálskej mačky je škvrnitá farba, ktorá sa do svojej konečnej podoby dostane po dosiahnutí 6 mesiacov. Srsť môže mať rôzne farby a najžiadanejšie sú:

· charcoal - čierne škvrny a pruhy na modrošedom pozadí,

· leopard - čierno-hnedé značky na oranžovom alebo pieskovom pozadí,

· mramorové - na hnedom pozadí sú škvrny na okrajoch tmavšie ako v strede,

· sorrel - tmavohnedé škvrny na žltooranžovom pozadí.

Bengálska mačka - správanie a povaha

Bengálske mačky majú živú povahu. Sú mimoriadne energické. Majú radi spoločnosť ľudí, najmä deti, ktoré sú ochotné hrať sa. Sú naviazané na ľudskú rodinu. Cítia sa dobre medzi ostatnými domácimi zvieratami. Zúčastňujú sa všetkých možných hier. Preto je potrebné vybaviť ich niekoľkými hračkami. Prezrite si našu ponuku udíc, loptičiek a iných hračiek pre mačky. Určite nájdete niečo pre svojho Bengála.

Tieto mačky sa vyznačujú vysokou inteligenciou a pre ich ďalší vývoj je dobré zahrnúť interaktívne hračky stimulujúce kognitívne funkcie. Tu je niekoľko modelov: TRIXIE Strategická hra Activity Slide & Feed 30 × 27 cm, TRIXIE Veža pre mačky, TRIXIE Cat activity fun board zábavné ihrisko 30x40 cm biely.

Bengálske mačky rady chodia na prechádzky na vodítku. Stáva sa, že ich dokonca vyžadujú - škriabu pri dverách a hlasno mňaukajú. Bezpečnejšie a pohodlnejšie im bude v postroji než v obojku. Vyberte si jeden z ponúkaných postrojov pre mačky, v ktorom bude vaša bengálska mačka chodiť s radosťou. Niektoré modely sú už vybavené vodítkom. V prípade potreby sa dajú zmeniť. Náš obchod s chovateľskými potrebami ponúka bežné ako aj populárne automatické vodítka.

Bengálske mačky majú rady vodu - ochotne skočia do vane alebo do sprchy, dobre plávajú. Majú tiež rady lov a lozenie. Ak často zostávajú dlho samé, môžu začať prejavovať väčšiu nedôveru a plachosť a vlastnosti divokých predkov.Bengálska mačka je mimoriadne energická.

Výživové potreby bengálskej mačky

Bengálske mačky so zle vybranou stravou sú vystavené riziku nadváhy. Preto je najlepšie ich stravu konzultovať s veterinárom. Zároveň by sa malo pamätať na to, že v dôsledku ich vysokej aktivity by mal byť ich denný energetický výdaj o niečo vyšší. Aby boli v perfektnom stave, jedlo by malo obsahovať vysoký obsah bielkovín, najlepšie 40%. Môžu dostávať BARF aj hotové krmivo.

Bengálska mačka - zdravie a starostlivosť

Bengálske mačky sú zriedka choré. Najbežnejšími príznakmi sú nedostatok pyruvátkinázy, hypertrofická kardiomyopatia a progresívna retinálna atrofia. Bengálske mačky nepotrebujú špeciálnu starostlivosť. Postačí, že sa budú raz za týždeň česať. Pĺznu minimálne. Samozrejme, uši treba skontrolovať raz za čas a podľa potreby upraviť pazúry. Všetky výrobky na starostlivosť o mačku, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o vašu bengálsku mačku, vrátane kief, šampónov, napr. ZOLUX šampón pre mačku 250 ml, výrobky na starostlivosť o uši, napr. TRIXIE Ušné kvapky pre psov i mačky 50ml alebo pazúry, napr. nožnice na pazúry TRIXIE Nožnice na pazúriky 8 cm nájdete v našom obchode.