40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Odkiaľ sa vzali bezsrsté mačky a čo je dobré o nich vedieť?

Bezsrsté mačky sú takmer úplne bez srsti kvôli génu HR (ang. hairless – bezsrstosť) v ich genotype. Prvými a najobľúbenejšími zástupcami zvierat s takouto mutáciou sú kanadské sfingy.

Plešaté mačky sa v histórii objavili už mnohokrát, o čom svedčí množstvo historických záznamov. Také zvieratá sa narodili v dôsledku spontánnych mutácií, ktoré inhibovali vývoj srsti. Až na konci 20. storočia sa začal pravidelný chov takýchto mačiek a felinológovia ich uznali za samostatné plemeno. Postupom času vzniklo aj niekoľko jeho odrôd. Cena mačiek bez srsti sa obvykle pohybuje od 300 EUR do 700 EUR..

Bezsrsté mačky sú napríklad kanadské sphynxy, roztomilé, páperové mačičky.


Pôvod bezsrstých mačiek

Prvé dobre zdokumentované správy o plešatých mačkách pochádzajú zo začiatku 20. storočia. Krátko boli chované zvieratá s názvom mexické bezsrsté mačky. Vznik aktuálneho plemena Sphynx sa datuje od roku 1966. Potom sa v kanadskom Toronte narodila bezsrstá mačka vo vrhu obľúbených krátkosrstých mačiek kvôli spontánnej genetickej mutácii. Zviera dostala meno Prune (slovo v angličtine znamená sušená slivka) a bola počiatkom chovu mačiek, ktoré sú nazývané „lunárne“ alebo „kanadské nahé mačky“. Legenda hovorí, že počas jedného zo stretnutí felinológov bezsrstá mačka sedela na stole v pozícii egyptskej sfingy. To bolo inšpiráciou pri výbere názvu pre zástupcov nového plemena - kanadské sfingy (Sphynx).

Bohužiaľ, keďže zvieratá boli chované v rámci malej skupiny jedincov, čoskoro nasledovali ďalšie mutácie, ktoré boli spojené s rozvojom vážnych zdravotných problémov. Chov bol prerušený, kým sa svetu - tentoraz v USA - narodilo ďalšie plešaté mačiatko, ktorého neobvyklý vzhľad bol výsledkom spontánnej mutácie. Keďže sa v tom čase v Holandsku stala rovnaká udalosť, felinológovia sa na oboch stranách Atlantiku rozhodli spojiť svoje sily a takto vzniklo plemeno kanadská sfinga - Sphynx. Jeho genotyp obsahuje gény mačiek Devon Rex, siamských, ruských modrých mačiek, rôznych orientálnych mačiek, ako aj európskych a amerických krátkosrstých mačiek . Spoločnosť FiFa uznala nové plemeno na konci 20. storočia.


Ako vyzerá bezsrstý Sphynx?

Sphynx sú stredne veľké mačky - sú vysoké asi 30-35 cm v kohútiku, vážia od 3 do 6 kg (samce sú väčšie než samice). Vyznačujú sa pomerne masívnou stavbou tela. Najvýraznejšou črtou ich vzhľadu je, samozrejme, absencia srsti, ale v skutočnosti sú pokryté jemným machom - na dotyk pripomínajú šupku broskyne. Koža bezsrstých mačiek je vráskavá, najmä na trojuholníkovej hlave, vďaka čomu Sphynx vyzerajú ako zamračené.

Sphynx majú veľmi veľké, špicaté uši a oči, ktoré sú zafarbené v závislosti od farby srsti. Tieto zvieratá – aj napriek absencii srsti - majú odlišnú pigmentáciu pokožky a vyskytujú sa v rôznych farbách (jednofarebné, dvojfarebné, korytnačie) a vzoroch (napr. tabby, žíhané). Kanadské Sphynx dosahujú fyzickú zrelosť vo veku 9 až 12 mesiacov. Dožívajú sa spravidla 8 až 20 rokov.

Bezsrstá mačka v lúčoch slnka, to je dokonale zdôraznené jeho zelenými, vysoko nasýtenými očami.


Povaha kanadských Sphynx

Bezsrsté mačky sú veľmi spoločenské plemeno. Ich nadpriemerná potreba kontaktu s majiteľom sa často vysvetľuje tým, že - kvôli absencii srsti - Sphynx hľadajú blízkosť a tiež zahriatie. Výsledkom je, že tieto zvieratá neustále túžia po pohladení, môžu byť takmer vkuse na kolenách a spia najradšej pod perinou, pritúlené k svojmu pánovi.

Bez ohľadu na to, čo spôsobuje takéto správanie, bezsrstá mačka nie je najlepšou voľbou pre osobu, ktorá je často vonku a očakáva, že jej miláčik bude mať vlastné plány. Sphynx sa nezdržujú ďaleko od domova a ochotne sprevádzajú opatrovníka pri všetkých činnostiach. Alternatívou k splneniu tejto potreby domáceho maznáčika je nákup dvoch zvierat naraz, vďaka čomu si budú môcť navzájom robiť spoločnosť.

Sphynx sú mimoriadne inteligentné. Majú nežnú, priateľskú povahu. Zároveň sú plní energie a radi sa zabávajú. Najradšej to urobia s opatrovateľom, ale je tiež potrebné poskytnúť im dostatočne intenzívnu stimuláciu v podobe rôznych hračiek. Inteligentné Sphynx sa môžu naučiť rôzne triky, ako napríklad aportovanie. Bezsrsté mačky sú dosť zhovorčivé a môžu hlasno vokalizovať. V porovnaní s inými hlučnými plemenami nie sú veľmi hlučné.

Bezsrstá mačka miluje prechádzky a spoznávanie sveta, no pre jej bezpečnosť je potrebné vybaviť ju pevným postrojom a vodítkom. Počas chladnejších dní môžete mačke pomôcť oblečením.


Ako sa starať o bezsrstú mačku?

Bezsrsté mačky sú dosť náročné na starostlivosť. Jednou z dôležitých podmienok je dodržiavanie správnej diéty. Vďaka svojej vysokej aktivite a silnejšej potrebe termoregulácie než u mačiek so srsťou majú Sphynx vysoký metabolizmus a veľkú chuť do jedla. Preto musí byť kalorická bilancia ich stravy o niečo vyššia než v prípade jedincov porovnateľnej hmotnosti. To neznamená, že bezsrsté mačky by mali dostať veľké množstvo jedla. Majú citlivú tráviacu sústavu a majú tendenciu priberať. Preto by mali často a pravidelne jesť malé porcie kvalitného jedla špeciálne určeného pre toto plemeno. Skúsení chovatelia môžu tiež zostaviť svojim domácim miláčikom jedálny lístok na základe metódy BARF.

Absencia srsti u Sphynx je veľkou výhodou pre ľudí, ktorí trpia alergiou na srsť alebo ju jednoducho nechcú neustále odstraňovať z nábytku a oblečenia. Existuje však aj „druhá strana mince“ - bezsrsté mačky môžu potrebovať kúpeľ. Na ich bezsrstej koži sa neustále hromadí kožný maz, ktorý chráni pred vonkajšími faktormi. Sphynx - ako každá mačka - sa samozrejme čistí, ale nie je schopná to urobiť dostatočne efektívne. Nadbytočný maz upchávajúci póry pokožky môže spôsobiť kožné ochorenia, nehovoriac o tom, že zanecháva mastné škvrny. Frekvencia kúpania je individuálna záležitosť, ale Sphynx sa zvyčajne kúpe raz za niekoľko mesiacov. Uši zvieraťa vyžadujú obzvlášť veľkú starostlivosť.

Bezsrsté mačky je potrebné chrániť pred chladom a slnkom. V prípade zvierat, ktoré neopúšťajú dom, to spravidla nie je veľký problém, ale aj Sphynx, ktorý v lete leží na okennom parapete, by mal byť natretý opaľovacím krémom. Štvornožec nesmie byť vystavený prievanu, a ak je potrebné v chladných dňoch ho vziať von, musí mať na sebe špeciálne oblečenie (môžete ho dať napríklad aj pod kabát).

Kanadské sfingy sa zvyčajne tešia dobrému zdraviu, ale majú genetickú predispozíciu na srdcové choroby (vrátane hypertrofickej kardiomyopatie a dysplázie mitrálnej chlopne), patologické svalové kŕče, ochorenia ďasien a kože.


Ostatné bezsrsté plemená mačiek

Dve desaťročia po uznaní plemena už kanadský sphynx nie je jediným medzi bezsrstými mačkami. Zvyšné sú veľmi zriedkavé, odrody sa od neho líšia hlavne v niektorých fyzických vlastnostiach. Mladšie plemená bezsrstých mačiek akceptované felinológmi sú:

● Donský Sphynx (presný pôvod tohto plemena nie je známy) - má charakteristickú membránu medzi prstami, môže sa narodiť so srsťou, ale počas svojho života ju stráca;

Peterbald (kríženec Donského Sphynxa a orientálneho plemena) - má predĺžené telo a skrútené fúzy;

● Elfská mačka (kríženec kanadskej Sphynx a americkej curlem) - uši má obrátené smerom von a telo je masívnejšie než u kanadskej Sphynx .● kot elfi (krzyżówka sfinksa kanadyjskiego z amerykańskim curlem) – ma wywinięte na zewnątrz uszy i bardziej masywną od sfinksów kanadyjskich sylwetkę.Anna Dobroňová