40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pes nechce jesť. Čo robiť, keď pes odmieta jesť?

Väčšina psov je chamtivá po maškrtách a teší sa na jedlo. Existujú však prípady, keď domáce zvieratá odmietajú svoje obľúbené jedlo. Nedostatok chuti do jedla u psa nie je dôvod znepokojovať, pokiaľ to netrvá dlho. Keď miláčik už druhý deň neprijíma potravu a stále nehľadá misku, je potrebné navštíviť veterinára.

Strata chuti do jedla u domáceho maznáčika môže nastať z mnohých dôvodov. Nedostatok chuti do jedla u šteniatka je zvyčajne spojený so zmenou prostredia, ale nechuť dospelého psa jesť môže byť dôvodom na obavy. Ako pomôcť psovi, ktorý nežerie?

Weimarský stavač ťahajúci hračku. Zblízka môžete vidieť medové oči a papuľu psa

Malý pes - nedostatok chuti do jedla u niekoľkotýždňového šteniatka

Nedostatok chuti do jedla by nemal majiteľa znepokojovať, pretože je zvyčajne spôsobený zmenou prostredia. Nové tváre, nepoznané vône a nedostatok mamy po jej boku dokážu počas prvých dní v novej rodine vystresovať nejedno batoľa. Šteniatko si potrebuje zvyknúť na domov, ale to neznamená, že by sme tento problém mali úplne bagatelizovať. Pes môže mať ochorenie, ktoré bude potrebné liečiť farmakologicky. Pri absencii chuti do jedla u psa je napadnutie len jednou z možných chorôb a skutočným problémom pre majiteľa. Prítomnosť parazitov sa prejavuje zvracaním, hnačkami, nechuťou k jedlu a narastajúcou apatiou. Podobné príznaky sú spôsobené zlyhaním pečene, otravou jedlom a rakovinou.

Zimnica a nedostatok chuti do jedla u psa

Suchý nos, nedostatok chuti do jedla a zimnica môžu byť príznakmi dehydratácie a rastúcej horúčky. Mali by sme však pamätať na to, že správna teplota závisí od jeho plemena. Zvyčajne sa pohybuje od 37,5 °C do 39 °C, pokiaľ meriame v stanovenom čase a po odpočinku. U psov je to iné ako u ľudí. Ak predtým zjedli veľké jedlo a veľa sa hrali, môže sa zdať, že majú horúčku. Medzitým vysoká teplota začína až nad 39 ° C a nebezpečná horúčka - od 41 ° C.

Nemecký ovčiak - nedostatok chuti do jedla u veľkého psa

Nedostatok chuti do jedla u nemeckého ovčiaka môže mať mnoho príčin. Jedným z dôvodov je prekrmovanie, ktoré má za následok nechuť jesť celý nasledujúci deň. Ak váš pes naďalej odmieta jedlo, je čas ísť k veterinárovi. Nemecký ovčiak je veľmi špecifické, ale aj vyberavé plemeno. Veľmi často trpia zápalmi kĺbov, ktoré si vyžadujú farmakologickú liečbu. Pes, ktorého telo je zapálené, nemá chuť jesť.

Ďalšími príčinami môže byť nedostatok chuti do jedla u šteniatka nemeckého ovčiaka. Pes je nielen v novom prostredí, ale vyžaduje aj veľa hodín aktivity. Šteniatka ovčiakov sú tiež nenásytné na všetky pochúťky z nášho stola, čo môže spôsobiť tráviace ťažkosti a averziu k jedlu. Dôvodom odmietnutia jedla je niekedy nesprávny druh jedla. Batoľatá sú vo všeobecnosti veľmi vyberavé v jedle. Šteniatka majú tiež rýchlejší metabolizmus a vyššiu potrebu energie. Mali by jesť jedlo často v malých porciách. Preto, keď šteniatko odmieta 2-3 jedlá, mali by sme ho vziať k lekárovi.

Mladý nemecký ovčiak unavený spí na gauči. Pri ústach stále stráži a drží loptu.

Kedy by ste mali vziať svojho psa k veterinárovi?

Majitelia zvieratiek by nemali podceniť žiadny signál, ktorý naznačuje, že s nimi môže byť niečo v neporiadku. Zvracanie a nedostatok chuti do jedla u psa sú príznakmi choroby. Ak je domáce zviera depresívne a málo aktívne a o pár dní skôr to bola sopka energie, je čas na návštevu. Veterinár vám určite položí niekoľko dôležitých otázok, ako napríklad:

● ako dlho trvá nedostatok chuti do jedla u psa?

● akú potravu zviera denne konzumuje?

● ako sa pes živí?

● má všetky potrebné očkovania?

Nedostatok chuti do jedla u psa nesúvisí len s jedlom alebo chorobou. Zviera môže zle reagovať na stresové situácie, napríklad nadmerný hluk alebo petardy. Keď sa bude báť, nebude chcieť jesť. Stojí za to spomenúť to veterinárovi počas návštevy.

Lekár môže psovi nariadiť, aby sa podrobil potrebným vyšetreniam a zmenil krmivo na priaznivejšie. Ďalšie dni bude tiež potrebné pozorovať domáceho maznáčika. Ak sa ukáže, že domáce zviera je stále choré, budete musieť hľadať príčinu. Stojí za to pamätať, že blaho psa je determinované nielen stravou, ale aj kontaktom s mikróbmi a inými chorými zvieratami. Pes môže mať tiež kliešť, ktorý nie je viditeľný v hustej srsti, ale napriek tomu spôsobuje poškodenie tela. Je veľmi dôležité pozorovať psa majiteľom, ktorý svojho miláčika pozná najlepšie.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Šimon Wisch