40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Nemecký ovčiak - najdôležitejšie informácie o plemene

Nemecký ovčiak je mimoriadne inteligentný, energický, poslušný a veľmi odvážny pes, oddaný svojmu majiteľovi. Rád sa hrá a aktívne trávi čas vonku. Priemerná dĺžka života nemeckých ovčiakov je 10–13 rokov. Existuje dlhá a krátkosrstá odroda.

Nemecký ovčiak je veľmi populárny pes. Je nielen vynikajúcim spoločníkom, ale jeho pomoc sa tiež využíva v terapii, polícii a bezpečnosti. K deťom sa zvyčajne správa jemne a trpezlivo. Miluje pohyb a potrebuje ho veľa. Veľmi dôležité je správne živenie nemeckého ovčiaka, pretože je dosť chamtivý.

Nemeckí ovčiaci sú súčasťou oddielu strážnych psov, pracujú perfektne s ľuďmi a radi sa učia nové veci.

Nemecký ovčiak - história plemena

Nemecký ovčiak v klasifikácii FCI bol zaradený do skupiny 1 (Salašné a pastierske psy). Jeho predkovia žili pravdepodobne v Nemecku v 7. storočí. Začiatky plemena, vo verzii, ktorú poznáme dnes, sú však spojené s osobou Max von Stephanitz - nemeckého chovateľa, ktorý prispel k jeho rozvoju a rozšíreniu v druhej polovici 19. storočia. Kedysi bolo ich hlavnou úlohou pasenie a stráženie oviec a domácnosti. Nemeckí ovčiaci sú dnes považovaní za najpopulárnejšie psy na svete a používajú sa ako obranné zvieratá a ako pomoc v uniformovaných službách. Okrem toho sú skvelí pri vyhľadávaní, ako sprievodcovia aj ako pomoc pre osoby s postihnutím.


Nemecký ovčiak - postava

Ako vyzerá nemecký ovčiak? Psy tohto plemena sú pomerne veľké. Dospelé sučky sú vysoké 55–60 cm a 22–32 kg a psy sú vysoké 60–65 cm a 30–40 kg. Majú silnú a harmonickú postavu a typickým znakom je sklonená línia chrbta. Najbežnejšie sú čierne nemecké ovčiaky. Vyskytuje sa tiež, v šedom, svetlo šedom, čiernom s pálením v červenkastom, žltom, plavom odtieni. Biely nemecký ovčiak sa považuje za nezodpovedajúceho oficiálne prijatému štandardu. Pokiaľ ide o dĺžku srsti, existujú dve odrody. Sú to dlhosrstý a krátkosrstý nemecký ovčiak. Prvý bol oficiálne uznaný až v roku 2011. V obidvoch prípadoch sa jedná o dvojitú srsť, ktorá sa skladá zo srsti a podsady. V prípade krátkosrstej odrody je krycia srsť rovná, tvrdá na dotyk a priliehavá, zatiaľ čo v prípade dlhosrstej odrody odstávajúca, je príjemná na dotyk a dlhá. V popise nemeckého ovčiaka treba spomenúť oči, ktoré by mali byť čo najtmavšie, pretože oficiálna norma nezahŕňa svetlé.Veľmi populárne plemeno psov - nemecký ovčiak veľmi obľubuje outdoorové aktivity. Sú priateľskí a lojálni.

Nemecký ovčiak - povaha a správanie

Typickým znakom nemeckého ovčiaka je neha a vernosť rodine. Tieto psy sú veľmi spoločenské, lojálne a dôverčivé. Radi sa hrajú, hlavne také hry, ktoré im dajú zabrať. Preto je dobré zapojiť nemeckých ovčiakov do spoločných fyzických aktivít, ako je jazda na bicykli alebo beh. Preto je potrebné psa vybaviť potrebným príslušenstvom - postrojom a vodítkom. Táto súprava bude jeho pohyby obmedzovať minimálne a zároveň zabezpečí bezpečnosť a kontrolu nad psom. Zistite, aké vodítka a postroje môžete zvoliť pre psov veľkosti nemeckého ovčiaka. Keď ste vonku, nesmiete zabudnúť na ochranu pred parazitmi. Zistite, ktoré prípravky na blchy a kliešte pomôžu chrániť vášho domáceho miláčika. Výber je obrovský. Najobľúbenejšie sú obojky. Tu sú príklady modelov: BAYER KILTIX obojok proti blchám a kliešťom pre veľké psy 70 cm alebo FRANCODEX obojok pre veľké psy nad 20 kg, ktorý odpudzuje hmyz. Pri výbere hier je dobré vybrať tie, ktoré rozvíjajú myseľ. Môžete použiť loptičky, bavlnené laná, hryzátka. V našom obchode nájdete mimoriadne širokú škálu hračiek pre psov.

Správne socializovaný a vyškolený nemecký ovčiak má pokojnú povahu. Jeho výcvik je dobré začať od šteňaťa. Jeho inteligencia a vnímavosť majú pozitívny vplyv na rýchlosť učenia. Pes sa ochotne zúčastňuje výcviku a dobre spolupracuje. Ak je nemecký ovčiak správne pripravený, môže zostať sám doma. Malo by sa pamätať na to, že tento pes je veľmi živý a pokiaľ jeho energia nie je správne využitá, je veľké riziko ničenia, ak je sám. Takzvaný vlčiak dosť šteká, najmä mladiství. Tento pes je odporúčaný pre ľudí so záhradou. Je dobré vybudovať mu psiu búdu, aby sa v nej mohol ukryť pred dažďom alebo teplom. Ak však radšej investujete do hotovej, skontrolujte, aké psie búdy ponúkame.


Nemecký ovčiak - výživové potreby

Dôležitou informáciou o nemeckých ovčiakoch je ich obžerstvo. Sú veľkými gurmánmi. Nesmú sa prekrmovať, pretože je to spojené s obezitou a tá je spojená s mnohými negatívnymi zdravotnými následkami. Strava musí byť vyvážená. Odporúčajú sa 2 - 3 porcie denne. Veľkosť porcie musí zodpovedať potrebám psa. Najlepšie je poradiť sa s veterinárom alebo postupovať podľa pokynov na obaloch krmiva.

Srsť nemeckého ovčiaka sa skladá z krycej srsti a podsady. Veľké množstvo podsady si vyžaduje trošku práce od majiteľa. Po kúpaní psa je najlepšie použiť výkonná fén, ktorý vyfúkne odumreté vlasy z kožušiny a zanechá srsť ideálnuSrsť nemeckého ovčiaka pozostáva z krycej srsti a podsady. Veľké množstvo podsady si vyžaduje určitú prácu zo strany opatrovateľa. Po kúpaní psa je najlepšie použiť výkonnú sušičku resp. dúchadlo, ktoré vyfúkne odumreté vlasy a zanechá perfektnú srsť.

Nemecký ovčiak - zdravie a starostlivosť

Nemecký ovčiak nepotrebuje žiadnu náročnú starostlivosť. Sú potrebné pravidelné kúpele, kontrola čistoty uší a prípadné odstránenie zubného kameňa a skrátenie pazúrov. Ďalej je potrebné česanie ich srsti, najmä u dlhosrstej odrody - dvakrát alebo trikrát týždenne, a v prípade krátkosrstých hlavne počas pĺznutia. Všetko potrebné príslušenstvo na starostlivosť nájdete v našom obchode s chovateľskými potrebami. Najbežnejším ochorením je dysplázia bedrových alebo lakťových kĺbov a zápal uší, zápal spojiviek a torzia žalúdka.

Dysplázia bedrového kĺbu sa týka väčšiny ovčiakov. Je to spôsobené selekciou v chovnej stanici a tendenciou zvyšovať šikmosť psov tohto plemena. Zadná časť tela ovčiakov sa šikmo znižuje, takže dochádza k zmene chrbtice a kĺbov zadných končatín. Nemeckí ovčiaci sú dokonalým príkladom modifikácie plemena ľuďmi.