40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Očkovanie psov - ktoré by sa mali vykonať? Aké sú termíny a náklady?

Majiteľ má mnoho povinností spojených so starostlivosťou o psa. Patrí sem dodržiavanie dátumu očkovania. Rovnako ako u ľudí, sú dosť predmetom diskusie. Majú svojich zástancov aj odporcov. Otázka teda znie, je očkovanie psov povinné?

Mnoho majiteľov zanedbáva svojich domácich miláčikov tým, že nesledujú termín ich očkovania. Aj keď u nás podľa zákona je povinné iba jedno základné očkovanie, oplatí sa postarať o ďalšie preventívne očkovanie zvieraťa, ktoré pomôžu chrániť jeho zdravie a kondíciu. Veterinár po dôkladnom vyšetrení psa bude môcť určiť, ktoré okrem povinného očkovania sa mu oplatí dať. Konečné rozhodnutie samozrejme robí majiteľ, ale mal by mať na pamäti, že sú účinnou ochranou pred vážnymi chorobami.

Očkovanie psa - čo by ste mali vedieť?

Očkovanie psa ako šteniatka tak aj dospelého, je rovnako dôležité ako pre ľudí. Mnoho majiteľov bohužiaľ túto pomerne kontroverznú tému ignoruje. Medzitým sa pes bez očkovania nedokáže vyrovnať s vážnymi chorobami, ako je besnota alebo psinka, ktoré môžu byť nebezpečné nielen pre neho, ale aj pre ľudí. Čo je však dôležité, návštevu veterinára netreba odkladať. Je dobré požiadať lekára o tzv. očkovací plán s povinnými a odporúčanými očkovaniami pre konkrétne plemeno Radi by sme vám pripomenuli očkovací kalendár zostavený na základe skupiny VACCINATION GUIDELINES GROUP (VGG) SF THE WORLD SMALL ANIMAL VETERINARY ASSOCIATION (WSAVA)

Existujú tri očkovacie kalendáre, tzv. skorý, štandardný a neskorý. V závislosti od programu podania vakcíny sú dátumy odlišné. Prvé očkovanie šteniatka sa vykonáva už vo veku 2 mesiacov. Podľa zákona je povinné očkovanie proti besnote. Pes by mal byť prvýkrát očkovaný do 30 dní odo dňa, keď má 3 mesiace. Medzi základné očkovania, ktoré chránia štvornožcov pred najnebezpečnejšími nákazlivými chorobami, patrí očkovanie proti psinke, parvoviróze, vírusovej hepatitíde (robí sa medzi 5. a 7. týždňom štandardného cyklu) a psincový kašeľ (8-10 týždňov v štandardnom cykle). Očkovanie na ochranu pred kašľom sa často odporúča, pretože chráni pred silným zápalom dýchacích ciest, najmä ak pes chodí na výstavy alebo je ponechaný v hoteli pre zvieratá.

Je potrebné pripomenúť, že mnohé choroby sú pre šteňa nebezpečnejšie než pre dospelého jednotlivca. Okrem toho by mala byť medzi vakcinami dodržaná čakacia doba stanovená veterinárom. Organizmus zvieraťa sa na určitý čas oslabí, s čím je spojené riziko infekcie, preto je veľmi dôležité dodržiavanie intervalov. Aby sa toto riziko eliminovalo, mali by ste venovať pozornosť plánu očkovania a starostlivo naplánovať ich postupnosť.


Šteniatko leží na deke. Smutnými očami hľadí do diaľky.


Koľko stojí očkovanie psa?

Ceny očkovania sa líšia v závislosti od typu vakcíny. Za prvú očkovaciu látku šteňaťa by ste mali zaplatiť cca 12 EUR. Očkovanie proti besnote stojí približne 10 EUR a viaczložkové očkovanie môže stáť až 20 PLN. Jednou z najdrahších vakcín je vakcína proti leptospiróze - stojí asi 40 EUR. Uvedené ceny sú orientačné. Očkovací cyklus by sa mal opakovať každých 12 mesiacov, kým pes nebude mať 3 roky, a potom každé 2-3 roky alebo podľa odporúčania veterinára. Výnimkou sú očkovania proti leptospiróze a besnote, ktoré sa musí obnovovať každých 12 mesiacov.


Pokuta za neočkovanie psa

Sprísnili sa tresty pre majiteľov neočkovaných psov. Viac informácii nájdete v novele veterinárneho zákona. Majiteľ, v prípade meškania alebo nezaočkovania psa zaplatí pokutu niekoľko 400 EUR Sprísnenie trestov sa týka nielen agresívnych psov, ale aj zástupcov plemien považovaných za neškodné - trest je až 400 EUR. V prípade nedodržania povinných termínov očkovania môže byť majiteľovi uložená pokuta, v súlade s novelou zákona. ustanovená § 3 zákona č. 282/2002 Z. z.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.Šimon Wisch