40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Obedience, psí šport pre každé plemeno?

Psie športy nie sú len preteky a iné podobné aktivity, ale aj poslušnosť, ktorá sa teší čoraz väčšej obľube. Táto disciplína zahŕňa vykonávanie sekvencií pohybov podľa príslušných pravidiel, ktoré hodnotia rozhodcovia. Obedience pomáha zlepšiť komunikáciu medzi domácim miláčikom a majiteľom, učí poslušnosti a zlepšuje koncentráciu psa.

Jazvečík na výcviku poslušnosti.

Čo je to obedience?

Obedience, nazývaná aj športová poslušnosť, ide o presné vykonávanie jednotlivých cvikov podľa predpisov. Je to schopnosť pracovať za každých podmienok. Získanie dôvery psa, ktorý ho po vypočutí konkrétneho povelu vykoná bez ohľadu na mieru vyrušenia či viditeľnej odmeny. Obedience si vyžaduje veľa času a trpezlivosti psa a jeho trénera, úspechom je dôslednosť a precíznosť, ktorá sa hodnotí najmä pri súťažiach.

Obedience, ako začať?

Začať dobrodružstvo s obedience by malo byť pod dohľadom skúseného trénera, človeka, ktorý už mal s týmto druhom športu kontakt. Najdôležitejšie sú pohybové vzory a precíznosť, pri súťažiach sa najviac dbá na detaily. Už počas úvodného výcviku sa oplatí naučiť psa presnému správaniu a správnemu vykonávaniu cvikov. Nezabudnite svojho miláčika počas tréningu odmeniť, najmä na začiatku, aby motivácia rýchlo neklesla. Odporúča sa podáavať malé občerstvenie, ktoré vás povzbudí do ďalšieho cvičenia. Skvele fungujú napríklad maškrty pre psov.

Tréning obedience

Psie športy si vyžadujú veľké nasadenie a veľa hodín práce a tréningu. Oplatí sa vyhľadať semináre vedené poprednými trénermi poslušnosti alebo pretekármi, aby ste sa naučili podrobnosti o tom, ako táto disciplína a pravidlá platia. Školenie si samozrejme vyžaduje vybavenie, teda prvky, ktoré skvalitnia celý vyučovací proces. Hneď na začiatok by sme psíkovi mali kúpiť maškrty pre psov a dve hádzacie hračky, ktoré musia byť rovnaké a budeme ich používať striedavo. Ak sa plánujeme zúčastniť súťaží, oplatí sa zakúpiť ďalšie vybavenie, ako napríklad:

  • štvorcové a malé kužele,
  • arkádové stĺpiky,
  • drevený kozlík,
  • výcvikový odev s vreckami na maškrty alebo taška na psie maškrty.

Výstroj je len doplnkom k celému výcviku, najdôležitejšie sú povely a pohybové vzorce, ktoré musíme nášho psa naučiť.

Bostonský teriér sa učí povel sadni.

Súťaž v obedience

Súťaže v poslušnosti sú vyvrcholením mnohých hodín strávených každodenným tréningom so psom, je to čas, kedy si môžete zmerať svoje sily a zistiť, ako súťaž funguje. Ak ideme na súťaž prvýkrát, mali by sme psíka pripraviť na pomerne veľký stres a nové prostredie. Domáce zvieratá sa často cítia trápne v blízkosti iných psov. Na takýchto akciách je vždy pomerne veľa ľudí, čo tiež neprospieva koncentrácii. Stojí za to ukázať psovi, že súťaž je dobrá zábava a nie je sa čoho obávať, aj keď sa pomýli, nemôžete na psa kričať ani ho nútiť. Po každej splnenej úlohe odmeňte svojho miláčika maškrtou.

Súťaže poslušnosti sú spôsobom, ako otestovať a posúdiť svoje schopnosti. Pri tomto type podujatí venujú rozhodcovia psov osobitnú pozornosť nariadeniam, teda množstvu pravidiel a povelov, na ktoré musí pes reagovať. Tie obsahujú schopnosť:

  • sedieť jednu minútu,
  • chôdza na päte,
  • zmena polohy,
  • postoj psa k okoliu.

Poslušnosť klasifikuje psov podľa ich schopností, triedy sú od 0 do 4 a na postup o úroveň vyššie musíme získať jeden, dva alebo tri hodnotenie výborný. Presun do ďalšej fázy nie je taký náročný, ako sa môže zdať, ale najdôležitejšie sú detaily, tie rozhodujú, do ktorej triedy pes patrí.

Dvaja labradori sa učia povel zostaň.

Psie športy - plemená

Dokáže sa každý pes naučiť povely a zúčastniť sa súťaží poslušnosti? Na túto otázku je ťažké jednoznačne odpovedať, pretože nie je len na psovi, či sa naučí plniť povely. Významný je samotný tréner a jeho prístup k téme, dôležitá je trpezlivosť a vytrvalosť. Samozrejme, sú plemená psov, ktoré sú náchylnejšie na špecifické športy, ako je poslušnosť. Napríklad border kólia je plemeno považované za jedno z najinteligentnejších na svete. Preto je ich výcvik pomerne rýchly a border kólia určite dosiahne vysoké úrovne v poslušnosti. Ďalším plemenom, ktoré má tiež talent na tento typ podujatí, je kelpie, ktorá väčšinou vyhráva poslušnosť alebo obsadí prvé tri miesta na stupňoch víťazov. Australian cattle dog si povedie skvele v poslušnosti, je to plemeno, ktoré sa rýchlo učí a je inteligentné.

Ako vidíme, sú plemená psov, ktorým celý výcvikový proces pôjde rýchlejšie, pretože majú väčšie zručnosti, ale to neznamená, že taký pudel nemá šancu v poslušnosti.

Pozri aj: Kto si myslí, že si ty? Ako sa stať vodcom psa


Lýdia Pieczulis