40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Borderská kólia - najdôležitejšie informácie o plemene

Borderská kólia je jedným z najpopulárnejších plemien pastierov a ovčiakov. Je to poslušný, múdry a odolný pes. Najlepším majiteľom pre neho bude osoba so skúsenosťami v starostlivosti o psa, schopná uspokojiť početné fyzické a duševné potreby štvornožca.

Borderská kólia je stredne veľký pes s krátkou, strednou alebo dlhou srsťou. Môže byť rôznych farieb. Existuje viac ako sto farebných variácií, najčastejšia je čierno -biela. Je inteligentná, veselá, miluje hry a maznanie. Stanley Coren - výskumník psychológie psov uznal Borderskú kóliu za najinteligentnejšie psie plemeno. Majiteľkou niekoľkých zástupcov tohto plemena bola kráľovná Viktória z Veľkej Británie.

Border kólie sú pastierske a pasúce sa psy. Takéto správanie je zakotvené v génoch, ktoré treba brať do úvahy pri rozhodovaní o psovi tohto plemena.

Borderská kólia - história plemena

Dnešná borderská kólia je potomkom pracovných kólií žijúcich v okresoch ležiacich na hranici Škótska a Anglicka. V 19. storočí vystupovala pod názvom working sheepdog, čo v preklade znamená pracovný ovčiak. V roku 1915 bol názov zmenený na border collie. Tento pes bol a stále je známy tým, že pracuje s ovcami, pri ktorých môže ubehnúť 65–80 km. Vďaka svojim skvelým fyzickým a duševným schopnostiam sa môže venovať rôznym psím športom (canicross, agility, treibball). Dokonale sa osvedčil ako stopovací a lavínový pes. Niekedy sa používa pri terapii pacientov a pri detekcii drog v colných službách.

Postava

Borderská kólia je stredne veľký pes. Dospelá sučka je vysoká 48–52 cm a pes 50–55 cm. Tieto zvieratá vážia v priemere 15–20 kg. Majú proporcionálnu stavbu tela a harmonickú postavu. Plemeno Borderská kólia má rozličnú farbu srsti. Štvornožce majú vo väčšine prípadov dvojfarebnú srsť – čierno - bielu. Často sa môžeme stretnúť s hnedými, červeno-mramorovanými, modro-mramorovanými, červeno-bielymi, či trojfarebnými borderskými kóliami. Je však potrebné poznamenať, že dominantnou farbou border kólie by nemala byť biela. Prevaha tejto farby vylučuje psy z chovu. Pokiaľ ide o dĺžku srsti, existujú tri typy: krátkosrsté, dlhosrsté a stredne dlho srsté bordérské kólie. Tieto psy majú hustú kryciu srsť a mäkkú a bujnú podsadu. Ich oči sú zvyčajne hnedé.

Border kólia vyžaduje veľa fyzickej a duševnej činnosti. Sú ideálne pre všetky športy zahŕňajúce psy.

Borderská kólia - správanie a povaha

Borderská kólia je veľmi oddaný spoločník pre život. Je naviazaná na majiteľa, a preto môže voči cudzím ľuďom prejavovať značnú nedôveru. Borderská kólia nie je určená pre deti, neodporúča sa pre veľké rodiny. Ako pastierske psy prejavujú stádové správanie. Od mladého veku by ste mali svojho psa učiť poslušnosti, aby v budúcnosti neprenasledoval deti, cyklistov, ľudí na kolobežkách, atď. Toto je, bohužiaľ, častý problém tohto plemena psov. Ich miera akceptácie voči deťom a ich správanie do značnej miery závisí od línie rozmnožovania, nie je však isté, či ich bude akceptovať.

Vyznačuje sa veľkou inteligenciou. Je vynikajúci pozorovateľ, je ostražitá a analyzuje najmenšie gestá. Potrebuje tiež neustálu stimuláciu, takže je dobré poskytnúť jej psie hračky, ktoré rozvíjajú zmysly, vnímavosť, pamäť, atď. Dobrým nápadom môžu byť psie hry. Taktiež miluje fyzickú aktivitu. Vzhľadom k tomu je dobré využiť šnúrové hračky, napr. ZOLUX Lano Mint 32 cm, loptičky a iné aportovacie hračky, napr. TRIXIE Disk Dog, termoplastickú gumu (TPR). Je veľmi dôležité, aby borderská kólia mala podmienky pre spotrebu energie a nepretržitú stimuláciu. Ak jej potreby nie sú uspokojené, môže štekať a ničiť doma veci.

Ovčiak Borderská Kólia sa rýchlo učí novým zručnostiam. Preto je dôležité ju neustále učiť a rozvíjať jej obrovský potenciál. Majitelia musia pamätať na postupné zvyšovanie stupňa obtiažnosti. V opačnom prípade sa psík môže nudiť a stratiť motiváciu. Aby ste tomu zabránili, je dobré zaobstarať si špeciálne príslušenstvo, napr. píšťalky (napr. ZOLUX Ultrazvuková píšťalka), klikery (napr. TRIXIE vzdelávacia pomôcka Soft clicker), vrecúško s maškrtami (napr. TRIXIE vrecko na maškrty dog activity 2v1). Pozrite si viac z tohto typu položiek. Ak má borderská kólia zabezpečenú včasnú a primeranú socializáciu, dokáže pokojne prebývať s ostatnými psami, môže vykazovať hyperaktívne správanie a chuť prenasledovať iné zvieratá.

Border kólie sú náročné psy, bez správnej aktivácie môžu vykazovať deštruktívne až depresívne správanie.

Hlavné potreby borderskej kólie

V popise plemena borderská kólia je potrebné poznamenať, že napriek veľkej prispôsobivosti sa pes cíti lepšie na otvorenom teréne. Neznamená to však, že nie je vhodný do bytu. Vyžaduje si to však viac práce majiteľa, aby zabezpečil správnu duševnú a fyzickú aktivitu - dlhé a intenzívne prechádzky spojené s tréningom a hrou a v miestnosti aktivizujúcimi úlohami. Ak sa rozhodnete pre borderskú kóliu a máte dom, mali by ste jej mali poskytnúť primerané útočisko. Prezrite si ponuku psích búdok a vyberte si tú najlepšiu pre svojho miláčika. Borderské kólie dobre znášajú cestovanie, ak majú zabezpečené správne podmienky. Aby cesta prebehla hladko, je potrebné psa správne vychovať – včasné pripravovanie psa na cestovanie a nejaké doplnky. Prepravky sú základ - pozrite sa, v ktorých môže vaša border kólia pohodlne cestovať.

Pokiaľ ide o jedlo, nezabudnite, že ako pracovný pes Border Collie potrebuje zvýšenú potrebu energie. Najlepšie je získať o tom informácie od chovateľa alebo odborníka na výživu. U nás nájdete obrovský výber krmiva a maškŕt pre vášho miláčika.

Borderská kólia - starostlivosť a zdravie

Borderská kólia pomerne veľa pĺzne, najmä na jar a na jeseň. Je potrebné časté česanie. Na tento účel existujú kefy a hrebene, ktoré nájdete v našom obchode. Občasné kúpele sú dostatočné.

Najbežnejšie zdravotné problémy, ktoré sa týkajú borderskej kólie sú: poranenia, dysplázia bedrového kĺbu, syndróm torzie a zväčšenia žalúdka, problémy s očami (atrofia sietnice) a genetické chyby. Prítomnosť génu MDR1 spôsobuje, že sú precitlivené na určité lieky (môžu byť pre ne toxické).