40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Kto si myslí, že si ty? Ako sa stať vodcom psa

Kto si myslí, že si ty? Zviera pri budovaní vzťahu medzi psom a človekom vychádza zo systému vyplývajúceho z jeho povahy. Rovnako ako hierarchia vlčej svorky, aj váš miláčik by mal prevziať úlohu slabšej jednotky, ktorú ako strážca obhajujete a napĺňate jej potreby. Byť psím pánom nie je ľahká úloha a vyžaduje si veľa práce.

Vychovať psa je celkom kumšt. Pri učení sa správnemu správaniu musí majiteľ štvornohého kamaráta čeliť mnohým výzvam. Kto si myslí, že si ty? Čo robiť, aby neovládol opatrovníka? Toto sú veľmi dôležité otázky, ktoré by sa mali brať do úvahy už od začiatku spoločného života so psom. Skontrolujte si, čo robiť, aby sa váš maznáčik „nedostal na hlavu“.

Pes je cvičený na povely

Kto si myslí, že si ty?

Psy pochádzajú z vlkov. Prevzali od nich stádové správanie, v ktorom platí nasledovná hierarchia - jeden sprievodca a zvyšok svorky, ktorá je mu pridelená. Vodcovia stáda sú alfa jednotlivci. Vodca svorky a jeho druh spolu tvoria alfa pár. Svoje postavenie nezískavajú pre svoju silu a prejavujú sa v konfliktoch s ostatnými, ale vďaka sebaovládaniu a sebadôvere. Okrem toho sa vodca vlkov vyznačuje tým, že sa vyhýba konfliktom a v prvom rade sa stará o potreby tých najpotrebnejších jedincov – slabších a mladších.

Odpoveď na otázku "Koho si pes myslí, že je pán?" nie je to vôbec jednoduché. Tetrapody sa v tejto veci riadia vrodeným inštinktom. To znamená, že výber jedného zo všetkých členov domácnosti je výsledkom intuície. Zvieratá dokážu vycítiť ľudské emócie, pozorovať nezrovnalosti v konaní a posúdiť, či je niekto spravodlivý. Deti väčšinou nie sú vodcovia. Psy sa k nim zvyčajne správajú ako k partnerom pri hre. Ak sa na druhej strane zviera rozhodne, že nie sme spôsobilí byť vodcom, bude sa posudzovať ako alfa samec.

Špecialisti porovnávajú úlohu psieho pána s úlohou rodiča pre dieťa. Podobne ako vo vzťahu rodič – dieťa je úlohou dominantnej osoby pri kontakte so psom definovať normy žiadúceho a nežiadúceho správania, ktoré sa budú presadzovať. Takto budú všetci spolu žiť v mieri a harmónii. Je však dôležité mať na pamäti, že zviera si nemusí vybrať jedného vodcu na celý život. Výber sa môže zmeniť. Veľa závisí od aktuálnej situácie.

Ako zistíte, že vás pes nevidí ako vodcu?

Zvieratá môžu svoj nedostatok podriadenosti ľuďom prejaviť rôznymi spôsobmi. Tu sú príklady správania, ktoré ukazujú, že pes ho nepovažuje za vodcu svorky:

● ťahanie na vodítku,

● hryzenie interiérového vybavenia,

● vrčanie, keď sa blíži k miske s jedlom,

● plnenie fyziologických potrieb na zakázaných miestach,

● dostať sa na pohovku (napriek zákazu),

● žiadna odpoveď na hovory – ignorovanie alebo útek.

Treba poznamenať, že toto správanie nemusí byť vždy diktované túžbou psa dominovať. Môžu byť výsledkom nedostatočného času venovaného domácemu miláčikovi. Týmto spôsobom si zviera chce pripomenúť seba, upútať pozornosť. Príčiny možno hľadať aj v predošlých zlých skúsenostiach psa s ľuďmi. To platí najmä pre dospelých domácich miláčikov, ktorí vyrástli v zlých domovoch a boli adoptovaní. Okrem toho, vyššie uvedené správanie môže byť spôsobené nedostatočným plnením potrieb domáceho maznáčika. Príkladom by mohlo byť, keď mladý pes, ktorému strácajú prvé zúbky, prežúva papuče, pretože mu nebolo poskytnuté niečo iné na upokojenie svrbivých ďasien. Nevhodné správanie psa môže byť spojené aj so zdravotnými problémami, psychickými aj fyzickými.

Muž sedí so svojím psom v parku

Ako sa stať pánom pre zviera?

To, že zviera nevníma človeka ako vodcu, nie je prejavom jeho zloby alebo nevôle. Ako to zmeniť? Čo robiť, aby ste získali v očiach zvieraťa a stali sa vodcom? Nižšie je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť, keď sa vás váš pes snaží ovládnuť a neposlúchne vás. Ide o tipy vyvinuté odborníkom na psiu psychológiu Dr. S. Corenom, ktoré pochádzajú z knihy "Postava psa pre figuríny".

Spôsoby, ako byť vodcom psa

● Kontrolujte zdroje – pri plánovaní jedál a dokonca aj pri ručnom kŕmení vášho domáceho maznáčika kladiete dôraz na autoritu.

● Naučte svojho psa nejakým mravom – Skôr ako sa začnete spolu hrať, začnite maznáčika hladkať alebo mu napĺňať misku, dajte mu povel, ktorý dobre pozná, napríklad „sadni“.

● Organizácia času a priestoru psa – ako vodca nájdite v dome pohodlné miesto pre pelech pre psa. Poskytnite mu vhodné podmienky na spánok a odpočinok. Okrem toho sa mu snažte zorganizovať čas. Nastavenie programu dňa bude mať pozitívny vplyv na správanie vášho domáceho maznáčika. Pravidelné vychádzky na prechádzky, čas na zábavu či organizácia času stráveného osamote, keď musíte ísť do práce, sú jeho kľúčovými prvkami.

● Snažte sa psovi porozumieť – spoznajte potreby, správanie, charakter domáceho maznáčika a dôvody jeho správania.

● Nacvičujte si dotyky na psie telo – spôsob, ako ukázať autoritu, je dotýkať sa psa každý deň. Je to aj spôsob, ako posúdiť správnosť jeho konštrukcie. Akékoľvek parazity, nádory, výrastky alebo iné rušivé veci budú rýchlo odhalené.

● Buďte predvídateľní – nedovoľte, aby sa váš pes cítil neisto. Vždy, keď je to možné, dodržujte vopred stanovený harmonogram. Psy spravidla nemajú radi spontánnosť.

● Zdôraznite pozitíva – oceňte a pochváľte svojho miláčika za pokroky v učení, slušné správanie, ochotu spolupracovať.

Čo znamená byť psím pánom?

Byť pánom pre domáceho maznáčika by sa nemalo vnímať len ako privilégium. S touto pozíciou súvisí aj množstvo povinností. Keď vás zviera vníma ako vodcu, musíte mu poskytnúť pocit bezpečia a schopnosť naplniť všetky jeho potreby potrebné pre správny vývoj a fungovanie. Dajte svojmu psovi najavo, že ste človek, ktorý pre neho chce vždy to najlepšie.

Ako vodca psa ho musíte podporovať a starať sa o neho, zdôrazňovať svoju pozíciu, najmä v ťažkých situáciách, napríklad počas očkovania alebo liečby. Pes tak pocíti vašu silu, vplyv a autoritu. Toto rozdelenie rolí bude mať mnoho výhod. Keď pes pozná svoju úlohu a opatrovník svoju úlohu splnil, proces socializácie a výchovy bude pre neho oveľa jednoduchší. Pes bude poslušnejší a ochotnejší plniť príkazy. A okrem toho bude konať tak, aby potešil a urobil radosť svojmu pánovi.


Olga Dubská