40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Môže pes prechladnúť?

S nástupom zimy začína obdobie kýchania a nádchy. Môžu však mať rovnaký problém aj psy? Môže pes prechladnúť?

Táto otázka zrejme trápi nejedného človeka. Ale odpoveď na ňu nie je taká jednoduchá, ako sa môže zdať. Psy vo všeobecnosti „nechytajú“ nádchu spôsobenú vírusmi, ktoré spôsobujú nádchu u ľudí. Môžu však mať príznaky, ktoré silne pripomínajú našu nádchu, vrátane nádchy, kýchania a slzenia očí. Tento stav môže mať viacero príčin. Existuje aj kašeľ, niekedy pretrvávajúci.

Čo môže byť príčinou takýchto príznakov?

Chovateľský kašeľ – ochorenie, ktoré je pomerne časté najmä v populácii zle zaočkovaných psov. Existuje ochorenie spôsobené vírusmi a baktériami, ktoré dáva symptómy opísané vyššie. Spektrum je dosť široké, od kašľa a nádchy až po vysokú horúčku, letargiu, nechutenstvo a ťažké zápaly spojiviek.

Je dôležité mať na pamäti, že pre psov ide o vysoko nákazlivé ochorenie a na nakazenie ďalšieho psa stačí veľmi krátky kontakt. Na ročnom období nezáleží - choroba sa objavuje v rôznych časoch. Prevenciou ochorenia je predovšetkým očkovanie podľa očkovacieho kalendára a vyhýbanie sa kontaktu s chorými psami. Samozrejme, každý pes vyžaduje návštevu veterinára na potvrdenie alebo vylúčenie infekčných príčin.

Liečba psieho kašľa je pomerne dlhá a vyžaduje si odlišný klinický prístup v závislosti od priebehu ochorenia. Niektorí psi vyžadujú iba protizápalové lieky, iní budú vyžadovať agresívnejšiu a komplexnejšiu liečbu. Očkovanie v závislosti od použitej vakcíny chráni pred ochorením na 90 % (ešte stále je možné nakaziť sa kmeňom, ktorý nie je vo vakcíne, ale je to len 10 % kmeňov. Neznamená to, že šanca na ochorieť po očkovaní je 10%!)

Chovateľský kašeľ sa môže vyskytnúť niekoľkokrát za život psa vzhľadom na vysoký výskyt tohto ochorenia v populácii.

Je tiež potrebné pripomenúť, že psi s existujúcimi ochoreniami, najmä ochoreniami srdca a pľúc, alebo starší psi vyžadujú iný a intenzívnejší prístup lekára a opatrovníka k tomuto ochoreniu ako mladí, zdraví psi. V prípade tejto choroby sa okrem liečby oplatí implementovať niekoľko pravidiel pre obdobie zotavenia psa. Po prvé, veľa vody a povzbudenie k pitiu. Voda by mala mať izbovú teplotu. Po druhé – tiché a bezpečné miesto, vyhýbajúce sa vzrušeniu (a štekaniu, ktoré zosilňuje záchvaty kašľa). Po tretie, vyhýbanie sa golieri. Pri kašli v chovateľskej stanici by sa mal použiť postroj alebo postroj. Prechádzky treba skracovať najmä v prípade smogu. Po štvrté, vyhnite sa podráždeniu horných dýchacích ciest. Miestnosti by mali byť dobre vetrané, bez dymu (cigarety, kadidlo, vonné sviečky). Po piate, vyhýbajte sa šíreniu choroby. Po vyliečení by sa mal pes 7 - 10 dní vyhýbať kontaktu s ostatnými.

Dôležité je tiež udržiavať psa v dobrej kondícii. Tu platia podobné pravidlá ako u ľudí: prevencia obezity alebo podváhy, vyvážená strava, primerané množstvo pohybu, vyhýbanie sa prehriatiu či podchladeniu. To všetko prispieva k tomu, že telo je pripravené bojovať s potenciálnou infekciou. Samozrejme, nielen v zime.

Ďalšou príčinou podobných symptómov, ktoré však nie sú také závažné a pokračujú v pohode a chuti psa, môže byť reakcia na teplo. Vzduch v dome sa potom stáva suchším, a keďže sa aj otepľuje, môže zosilniť alergické reakcie na roztoče (nebojte sa, nie je to také bežné, ako sa zdá). Niekedy problém vyrieši zvlhčovanie vzduchu.

Najdôležitejšie je mať na pamäti, že v prípade akýchkoľvek rušivých príznakov choďte k lekárovi na vyšetrenie psa. Niekedy zdanlivo triviálne príznaky môžu byť začiatkom závažných ochorení. A ako obvykle, apelujem na vás, aby ste svojim miláčikom sami nepodávali ŽIADNE lieky. Lieky, ktoré sú určené pre ľudí alebo pre iné domáce zviera, môžu spôsobiť veľmi vážne problémy a niekedy aj smrť nášho priateľa.

Adriana Vavřínková

Pes počas vyšetrenia u veterinára.


Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.